Розгорнутий конспект уроку-проекту з англійської мови у 8 класі на тему '' Ласкаво запрошуємо до Великобританії''. Може бути використаний як підсумковий урок.
Урок англійської мови
у 8 класі
“Welcome to Great Britain“
Тип уроку: формування навичок і вмінь.
Мета: активізувати вміння та навички мовлення, використовуючи лексику з теми; практикувати учнів в аудіюванні з метою отримання максимально повного й точного розуміння всієї інформації; вдосконалювати навички читання та поповнити словарний запас у процесі роботи над текстом; розвивати логічне мислення, мовну здогадку, навички класифікації та узагальнення; розширити знання учнів про Велику Британію, розвивати інтерес та виховувати повагу до традицій і країни, мову якої вони вивчають.
Обладнання: карта Великої Британії, учнівські проекти, роздавально-дидактичний матеріал, комп’ютер, інтерактивна дошка.
Форма проведення: урок-захист проектів.
Тип проекту:
Методи і прийоми: робота в групах, парах; метод проектів.
Етапи реалізації:
Головна мета проекту:
Очікувані результати проекту:
Учасники проекту: учні 8 класу.
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Greeting. Організаційний момент.
Good morning, everybody! I‘m glad to see you. How are you today?
2. Aim. Повідомлення теми й мети уроку.
The topic of our today’s lesson is “Welcome to Great Britain“. We should listen and discuss projects of our students about Great Britain and do some exercises to improve your English.
3. Warming up. Фонетична зарядка
First of all we have to revise our lexis, that’s why we’ll start our lesson with phonetic drill.
Listen and repeat after the announcer in chorus the geographical names: the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, the British Isles, England, Scotland, Wales, the Irish Sea, the North Sea, the English Channel, London, Greenwich, the Thames, the Severn, Cambridge, Oxford, Glasgow, Coventry, Manchester, Cardiff, Snowdonia, Caernarfon Castle.
II. Основна частина уроку.
Find the odd one out and say why.
1) Paris, Kyiv, New York, London ( New York )
2) the Dnipro, the Dnister, the Thames, the Donets ( the Thames)
3) Belfast, Welsh, Irish, French (French)
4) the Atlantic Ocean, the Irish Sea, the Pacific Ocean, the English Channel.
(the Pacific Ocean )
Find synonyms to these words
1 |
seaside |
A |
national |
2 |
official |
B |
maybe |
3 |
oldest |
C |
old-fashioned |
4 |
in fact |
D |
constructed |
5 |
today |
E |
actually |
6 |
perhaps |
F |
lovely |
7 |
travelers |
G |
happens |
8 |
stands |
H |
coastal |
9 |
built |
I |
is located |
10 |
quaint |
J |
nowadays |
11 |
takes place |
K |
tourists |
How much do you know about the English-speaking world?
The English-Speaking World Quiz.
1. What is the biggest city in Great Britain?
2. The highest mountain in Britain is…
3. The highest mountain in Britain is…
a) 1,543 m high
b) 1,345 m high
c) 1,343m high
4. You can drive a car in England when you are 16 years old
a) True
b) False+ (17 years old)
5. The national flag is called…
a) “Happy Nick”
b) “Union Jack”+
c) “Marry Roger”
6. What are the three colours of British flag?
a) Red, white and blue+
b)Red, white and green
c)Red, green and yellow
І project. Let’s go on our work listen to the project of our students about Great Britain, be ready to speak about Great Britain. (student’s presentation)
Look, listen and then give answers to the questions:
Tell, please, about geographical position of Great Britain at the map.
And now let’s speak about the state system of Great Britain and Ukraine. Let’s discuss a table and compare the state system of both countries.
ІІ project. Give a comparative characteristic of the state system
of Ukraine and Great Britain using the table.
ІІІ project . Listen to the advertising of tourist agencies about Wales and
Northern Ireland Wales – the Land of Songs
Say if the following statements are true or false. Correct the false statements.
Retell the text according to the plan:
(Snowdonia, Caernarfon Castle, St David’s village)
IV project. Northern Ireland
Listen to the text “Northern Ireland” and say if the following statements are true or false. Correct the false statements.
Retell the text according the plan:
1. The geographical position of Northern Ireland.
2. Irish - the oldest language in Europe.
3. A favourite pastime of the Irish.
4. The popular tourist attractions.
5. The festival of music and poetry.
II. Заключна частина уроку
1. Підсумки уроку.
Was it difficult for you to give a comparative characteristic of the state system of our country and Great Britain?
Were the projects of our students about Great Britain interesting? Did you like them?
2. Домашнє завдання.
Скласти питання до проектів опонентів «Що? Де? Коли?»
3.Оцінювання