Тема: Пряма мова. Розділові знаки при прямій мові.
Мета:
- застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці;
- закріпити уміння вживати потрібні розділові знаки при прямій мові;
- правильно будувати речення з прямою мовою;
- розвивати образне мислення, уміння висловлювати свої думки;
- виховувати шанобливе ставлення до батьків.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Обладнання: підручник, презентація, експрес-зошити, смайлики,
Перебіг уроку
І. Організація класу
Доброго дня, дорогі мої п’ятикласники. Привітаймо наших гостей. А ви знаєте, що посмішка – акумулятор чудового настрою. Давайте подаруємо свої посмішки однокласникам і всім присутнім.
Тож, заряджені позитивом, ми починаємо нашу урок.
II. Оголошення теми та мети уроку
Учитель. Ми продовжуємо говорити з вами про пряму мову та розділові знаки в реченні із прямою мовою.
Слайд №1
Учитель. Ми повинні навчитися знаходити у тексті речення з прямою мовою, уживати потрібні розділові знаки, будувати речення з прямою і непрямою мовою. Доторкнемося серцем до прекрасного, а також до найріднішого – наших батьків.
Слайд №2 Епіграф:
Поважай батька й матір своїх
Біблія
Прокоментуйте епіграф
А як ви думаєте, чому я обрала саме ці слова?
(У травні ми відзначаємо 2 чудових свята: 12 – День матері, 15 – Міжнародний день сім’ї, в Україні День родини - 8 липня )
III. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок.
Перевірка домашнього завдання
Учитель. Давайте перевіримо домашнє завдання. Ви повинні були написати твір-мініатюру, «Мамин настрій починається зранку», використовуючи речення із прямою мовою.
(Зачитування 2-3роботи)
Учитель. А чи добре ви засвоїли теоретичний матеріал, нам допоможе вияснити «Чарівний мішечок».
Хто найсміливіший?
(запитання на смужках паперу)
Орієнтовні запитання:
- Назвіть способи передачі чужого мовлення.
(пряма мова, непряма мова, діалог, цитата)
-Що таке слова автора?
(слова, що вказують, кому належить пряма мова)
-Яку будову мають речення з прямою мовою?
Слова автора, пряма мова
-Яка інтонація властива реченням із прямою мовою?
Пряму мову вимовляємо повільніше й вищим тоном, ніж слова автора. Слова автора після прямої мови читаємо швидше й трохи зниженим голосом. Між словами автора й прямою мовою робимо паузу
-Які розділові знаки ставляться в реченнях із прямою мовою, якщо перед прямою мовою стоять слова автора?
-Які розділові знаки ставляться в реченнях із прямою мовою, якщо пряма мова стоїть перед словами автора?
-Назвати місце розташування слів автора в реченні.
Можуть стояти перед прямою мовою, після неї або в середині
Учитель. Сьогодні ми будемо працювати в експрес-зошитах. Розгорніть їх.
IV. Лінгвістичний аналіз тексту.
Учитель. 1 завдання -лінгвістичний аналіз тексту. Прочитайте, будь ласка, завдання. Текст прочитає -----
Прочитайте текст, визначте стиль, тип мовлення. Знайдіть речення з прямою мовою, прокоментуйте розділові знаки. Накресліть схеми останніх 2-хречень.
Один мандрівник проходив повз велике будівництво, на якому трудилося безліч робітників. Він зупинив чоловіка, який віз важку тачку, і запитав його: «Що ти робиш?» А той йому: «Хіба ти не бачиш? Штовхаю важку тачку, хай їй грець!» Потім мандрівник поставив те ж запитання другому робітникові, який віз таку ж тачку. «Я заробляю на хліб для сім’ї»,- з гідністю відповів той. Третій робітник на запитання мандрівника гордо відповів: «Я будую прекрасний храм!»
Учитель. Що ви можете сказати про кожного з робітників?
Ваші батьки мріють, щоб ви були успішними, щасливими, навчилися бачити велике у малому, щоб кожна праця приносила вам радість. При будівництві ваших храмів поруч будуть завжди ваші батьки. А от фундамент ми почнемо закладати в школі на наших уроках.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Учитель. Переходимо до практичної частини.
Міні-практикум
Розставте пропущені розділові знаки і поясніть їх уживання.
1) Прислів’я вчить Без сім'ї й без роду — хоч з мосту та в воду.
2) Народна мудрість каже Любов до батьків — основа всіх доброчинностей.
3) Діточки дружна сім'я гори зрушить завжди наголошує тато.
Учитель. Як правильно наголошується слово «діточки». Звернімося до підручника с. 200
4) Антуан де Сент-Екзюпері у своєму Маленькому принці писав Усі дорослі спочатку були дітьми, тільки мало хто з них про це пам’ятає.
5) Мамо чи всі птахи відлітають у вирій запитала дівчинка.
6) Іди доню каже мати тебе вже зачекались.
Учитель. Давайте перевіримо себе.
Слайд №3 Перевір себе!
1) Прислів’я вчить: "Без сім'ї й без роду — хоч з мосту та в воду".
2) Народна мудрість каже: "Любов до батьків — основа всіх доброчинностей".
3) Тато завжди наголошує: "Дружна сім'я гори зрушить".
4) Антуан де Сент-Екзюпері у своєму «Маленькому принці» писав: « Усі дорослі спочатку були дітьми, тільки мало хто з них про це пам’ятає».
5) «Мамо, чи всі птахи відлітають у вирій?»- запитала дівчинка.
6) «Іди, доню, - каже мати,- тебе вже зачекались».
Учитель. Підніміть руки, хто не допустив помилок?
А у кого вони є? (Прокоментувати)
Цифровий диктант
Учитель. Наступне завдання – цифровий диктант. В експрес- зошити записуємо тільки коди.
(Речення диктує вчитель, а діти тільки записують в експрес-зошити коди речень)
Прослухати речення, визначити їх будову, закодувати цифрою.
1- речення з прямою мовою; 2- речення з непрямою мовою.
1. Недаремно говорять, що люди – ніби дзеркало.
2. Тато часто каже: «Шануй людей, а люди шануватимуть тебе».
3. Сказав мені мій тато, що скоро в мами свято.
4. Говорять, що додому і кінь жвавіше біжить.
5. Народна мудрість стверджує: «Та земля мила, де мати родила».
6. «Чого б йому сердитися?» - знизував плечима батько.
Учитель. Перевіримо! Слайд № 4
Ключ 2 1 2 2 1 1
Учитель. Настав час нашої улюбленої (всі хором) ЗАРЯДКИ!
Фізхвилинка (Відео)
Творче моделювання
Перебудуйте подані речення з прямою мовою на речення з непрямою мовою.
Учитель. Але перед завданням давайте повторимо що таке непряма мова?
( непряма мова передає лише зміст чужого мовлення, без збереження форми та інтонації.)
Що відбувається із займенниками та дієслівними формами 1-ї та 2-ї особи? (Вони замінюються на 3 особу)
Речення зачитує вчитель
У народі кажуть, що життя прожити – не поле перейти.
Наш дід Панас казав, що материн гнів, як весняний сніг: рясно випаде, та скоро розтане.
Народна мудрість учить, що треба шанувати батька й неньку, тоді тобі буде скрізь гладенько.
Батько каже, що я рано закінчив науку.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Ти - коректор
Знайдіть помилки, виправте та проаналізуйте їх.
Учитель. Так як же правильно: помилка чи помилка? Звернемося до підручника с.200
Я запитав: «Батьку, що таке людська байдужість?»
Учитель. Чарівні чи чарівні? Знову нам допоможе підручник. С. 200
Мамуся взяла мій малюнок і сказала: «Синку, усі твої малюнки – чарівні дарунки».
«Зрадити Батьківщину – зганьбити матір і батька»,- стверджує народна мудрість.
(Якщо слово Батьківщина вживається в патріотично-піднесеному настрої, то вживається велика буква)
«Вітчизну, як і батьків, на чужині не знайдеш», – говорила мені бабуся.
Дзвінка наша пісня до сонечка лине : «Мій сонячний дім - це моя Україна».
Останнє речення записуємо на дошці. Синтаксичний розбір
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ,
УМІНЬ І НАВИЧОК
Творча лабораторія Слайд №5
Учитель. Наступне завдання для допитливих, творчих, креативних
Що означає слово «креативний»? (здатний до творення нового, оригінальний)
За поданими картинками скласти і записати речення з прямою мовою :
1 варіант 1-3 картинки; 2 варіант - 4-6.
1.«П!» - а. 2. А: «П?» 3 «П!» - а. 4. «П?» - а. 5.«П,- а, - п». 6. «П» ,- а.
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
Учитель. Ви сьогодні молодці. Дуже добре справились із завданнями.
Ось і добігає кінця наш урок. На останок мені хочеться тільки сказати: Пам’ятайте: ваші батьки теж потребують уваги і любові.
Слайд № 6 VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
- виконати вправу 493;
- скласти і записати твір-мініатюру звикористовуючи речення з прямою мовою «Улюблені пісні моєї мами».
Слайд № 7
Картка-інформатор
Словничок
Пряма мова -це точно відтворене висловлення певної особи, передане від її імені.
(Дівчина замилувалася квітами і сказала: «Вони чудові».)
Слова автора – це слова, що вказують, кому належить пряма мова.
(Дівчина замилувалася квітами і сказала…)
Непряма мова – це чуже мовлення, що передається не дослівно, а зі збереженням лише основного змісту висловлення.
(Дівчина замилувалася квітами і сказала, що вони чудові.)
Розділові знаки при прямій мові
1. «П»,- а. 2. А: «П?» 3. «П!»-а.
4. «П?»- а. 5. «П,-а,-п».
Відеозапитання
Назвіть способи передачі чужого мовлення.
Що таке слова автора?
Яку будову мають речення з прямою мовою?
Яка інтонація властива реченням із прямою мовою?
Які розділові знаки ставляться в реченнях із прямою мовою, якщо перед прямою мовою стоять слова автора?
Які розділові знаки ставляться в реченнях із прямою мовою, якщо пряма мова стоїть перед словами автора?
Назвати місце розташування слів автора в реченні.