Дубова Оксана Валеріївна,
Вчитель початкових класів
БНВО «Перша Білоцерківська
гімназія-школа І ступеня»
Білоцерківської міської ради
Київської області
Предмет. Я досліджую світ
Клас. 1 клас
Тема. Птахи
Мета: дати уявлення про птахів як частину живої природи; визначати істотну
ознаку птахів; познайомити із різноманітністю птахів у природі;
формувати уявлення про «зимуючих» та «осілих» птахів; розвивати
увагу, спостережливість, допитливість; вміння аналізувати отриману
інформацію, застосовувати її; виховувати бережливе ставлення
до птахів, бажання допомагати їм взимку.
Обладнання: зображення найпоширеніших птахів (малюнки та фотографії),
макет годівнички, дерев; роздатковий матеріал.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
Усі сідайте тихо, діти.
Домовляймось - не шуміти.
Руку гарно підіймати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати.
Тож, гаразд, часу не гаймо,
Наш урок розпочинаймо.
ІІ. Фенологічна хвилинка.
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Вони повзають, стрибають В небі високо літають, Добре плавають у воді, Сірі, білі і руді, Вони гавкають, пищать, Кукурікають, сичать, Можуть, навіть, покусати, У барліг лягають спати, Роблять гнізда, риють нори, Ще й залазять у комори. І великі, і малі,
Добрі й дуже-дуже злі. Не живем без них і днини.
Ну, звичайно, це ….. (тварини).
(На дошці з’являються написи: комахи, риби, птахи, звірі)
а) Сонечко, джміль, жук-плавунець…(Діти продовжують рядок прикладів)
- Це все… (комахи).
- Яка істотна ознака комах?
б) Лин, товстолоб, йорж….
- Це все… (риби).
- Яка істотна ознака риб?
ІV.Повідомлення теми і мети уроку.
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
А |
Р |
М |
Ж |
Т |
О |
Б |
Б |
П |
І |
В |
И |
В |
С |
Л |
А |
У |
Д |
Г |
Х |
Ч |
Е |
Г |
Ь |
КЛЮЧ: Б – 2, А- 5, В – 3, Г – 1, Б – 5. (Птахи)
V. Вивчення нового матеріалу.
а) Розповідь матеріалу.
- Цікавий і різноманітній світ птахів. На Землі налічується 9 тисяч видів птахів. Вони живуть в усіх куточках нашої планети: у лісах, на полях, на луках, на болотах та водоймах. Вони є в сухих пустелях, у вічних снігах та високо в горах.
б) Хвилинка – цікавинка «Рекорди України».
(Вчитель демонструє ілюстрації)
Найвищий птах - журавель сірий. (Його висота становить 120 см)
Найважчий птах – дрохва. (ЇЇ маса – 18-20 кг)
Найшвидший птах – сапсан. (Його швидкість сягає до 300 км/год. До речі, цей хижах має найгостріший зір. Він може побачити голуба на відстані 8 км)
Найвище літає – орел. (Вони підіймаються на висоту 9 км)
Найбільші крила має беркут. (Цей птах живе у Карпатах. Розмах крил до 3 м)
Найдовший дзьоб у лелеки. (19 см)
Найменший птах – корольок. (Його маса - 4 – 5 г. Довжина тіла лише 9 см.)
Найдовший язик у дятла. (14 см)
Найсильніший голос має бугай. (Весняний крик чути за 2 км і більше. Він нагадує ревіння бика)
Найдовше живе – сокіл. (160 років)
в) Відгадування загадок.
(Вчитель при відгадуванні загадок дітьми, вивішує на дошку малюнки птахів)
Жовтогруді щебетушки
Купили чорні капелюшки,
А ще мають білі щічки.
Називають їх … (синички)
Вірно людям я служу,
Їм дерева стережу,
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним добуваю. (Дятел)
Швидко скрізь цей птах літає.
Безліч мошок поїдає,
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує. (Ластівка)
Може скрізь вона літати,
Бо нема своєї хати.
Яйця іншим підкладає,
Скільки кому жити - знає. (Зозуля)
Перший я приніс весну.
Розбудив усе віл сну.
Заспіваю під вікном,
Люди звуть мене… (шпаком)
Дзьоб крючком, великі очі,
І не спиться їй щоночі.
«Ху-ху-ху!» - кричить вона.
Відгадали, хто? (Сова)
За вікном летить сніжок,
Піднялася віхола.
Але бачу я пташок
Що сидять під стріхою!
Чив-чив-чив, чив-чив-чив!
Хто співати їх навчив?
Сірі пташенята ці
Звуться, діти, …. (горобці)
Невеличка, скромна пташка,
З нею стрітись дуже важко.
Та чарує всіх людей
Гарним співом … (соловей).
У полі вранці першим прокидається.
У піднебессі заливається.
Згори ніжна пісня ллється.
Відгадай, як птах той зветься? (Жайворонок)
Хто там стрибає, шарудить,
Дзьобом шишки потрошить?
Голоском речистим, чистим
«Кле!Кле!Кле!» співа зі свистом. (Шишкар)
На колір – сірувата,
На вдачу – хитрувати.
«Кар-кар-кар!» - гукає,
Курчат лякає. (Ворона)
г) Бесіда з учнями. «Досліджуємо птахів».
- Пташки принесли вам підказочку, щоб допомогти з’ясувати, яка ж істотна ознака всіх птахів. Розглянемо її.
(Вчитель вивішує плакат)
Фізкульхвилинка
Крильця пташки розправляють,
Їх до сонця підіймають.
Потім можна політати,
І комашок поганяти.
На галявину злетілись,
Там зернят вони наїлись.
Потім знову полетіли.
У гніздечко хутко сіли.
д) Гра «Впізнай домівку птаха». Робота в парах.
е) Бесіда з учнями.
- А яких птахів ми зараз не можемо побачити у своїх домівках? Чому?
-Як ви гадвєте, чому деякі птахи змушені відлітати у вирій?
- Пізньої осені, коли вже немає насіння і комах, коли водойми вкриваються льодом, більшість птахів збираються у зграї, і відлітають на зимівлю у вирій, теплі краї. Навесні вони знову повернуться до рідних земель.
- Такі птахи називаються перелітніми.
- Але є птахи, які взимку можуть відшукати собі їжу: ягоди горобини, зерно, насіння, крихти хліба, поживитися на смітниках. Тому їм немає потреби відлітати у теплі краї. Таких птахів називають осілими (зимуючими).
є) Гра «Продовж речення»
- То, птахів, які відлітають у теплі краї, називають….
- Птахів, що залишаються зимувати у рідному краї, називають….
ж) Гра «Розсели птахів»
(На дошці макети дерев – з листям та голе)
з) Бесіда з учнями.
- Діти, як ви гадаєте, чого не вистачає на другому дереві?
- Відгадайте загадку:
На дереві під вікном
Висить хатка із дашком.
Птахи до неї всі летять,
Щоб зерном поласувати. (Годівничка)
(Вчитель вивішує на макет голого дерева годівничку)
VІ. Підсумок уроку.
Слід усім запам’ятати:
Пташок треба захищати.
Їх оселі не руйнуй,
Краще взимку підгодуй!