ТЕМА. Розрізняю іменники — назви істот і неістот, власні і загальні назви (впр.1-8; с.33-34)
Мета:
формування предметних компетентностей: формувати уміння учнів знаходити і розпізнавати іменники серед даних слів, ставити питання до іменників, розрізняти іменники — назви істот і неістот, власні і загальні назви , робити висновки, узагальнення; збагачувати словниковий запас; розвивати творчу уяву, критичне мислення, мовлення; опрацьовувати теоретичний матеріал підручника, виховувати любов до рідної мови;
формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: удосконалювати вміння самоорганізовуватися до навчальної діяльності , вміннядотримувати правильної постави під час письма, виконувати завдання за зразком, співпрацювати в парі, виконувати розумові операції й практичні дії;
комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, правильно,повільно, виразно, дотримувати пауз);
соціальної: розвивати здатність продуктивно співпрацювати з однокласниками в групі;
інформаційної: формувати вміння добувати й опрацьовувати інформацію з підручника.
Обладнання: мультимедійне обладнання, презентація до уроку, картки для роботи в групах.
Тип уроку: урок формування знань, умінь і навичок
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Емоційне налаштування
Наша мова дуже гарна,
Як веселка різнобарвна,
Барвінкова, волошкова,
Материнська рідна мова.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Методика «Мозкова атака»
- З якими частинами мови ми ознайомилися в 3 класі?.
- Що означають іменники, прикметники, дієслова, числівники .
- На які питання відповідають іменники, прикметники, дієслова, числівники
- Назвіть декілька іменників, прикметників, дієслів, числівників.
3. Хвилинка каліграфії
а) відгадайте загадку.
- Він узяв собі на плечі
Велике діло – визначати речі, -
Ім’я, найменування і наймення:
Робота. Біль. І радість. І натхнення (Іменник)
б) Написання букви Іі, складів Іі І і Ім Ін Ік ім ен ник
в)Звуко-буквенний аналіз: 7 б., 6зв., 3 скл.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми і мети уроку
IVПовідомлення теми і мети уроку.
-На які питання відповідають записані слова?
-Сьогодні ми з вами відправимось до країни «Іменник», повторимо і закріпимо те, що вивчали про іменник у третьому класі.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
Хто? Що?
-З якої букви ми записали ці слова? (з малої) Чому? (Бо це загальні назви)
-Назвіть приклади власних назв. З якої букви пишуться власні назви?
4.Вправа 3. Склади слово з перших букв слів, поданих у першому завданні.
Відгадайте, до якої країни ми сьогодні будемо подорожувати?
ШВЕЙЦАРІЯ
Інформація про Швейцарію |
|
Офіційна назва |
Швейцарія |
Столиця |
Місто Берн |
Прапор, герб |
квадратне полотнище з білим прямим хрестом в центрі |
Державна мова |
німецька, французька, італійська, ретороманська |
Валюта |
швейцарський франк |
Кількість населення |
приблизно 9 мільйонів |
5. Вправа 4 (прочитайте інформацію про Швейцарію, поясніть чому виділені іменники записані з великої букви.
-З якими країнами межує Швейцарія? Запишіть у зошит назви країн.
-З якої букви писатимете? Чому? (бо власні назви)
Франція, Німеччина, Австрія, Італія, Ліхтенштейн
6. Ознайомлення з правилом с.34
ФІЗКУЛЬХВИЛИНКА (відео)
V. Узагальнення і систематизація знань.
1. Робота в парах.
а) скласти за світлинами речення, використавши власні назви, записати і підкреслити назви істот. (за вправо.5, с.34)
б)перевірка робіт, самооцінювання
2. Самостійна робота.
Списати текст, розкривши дужки. Підкреслити іменники – власні назви (за вправою 6, с.34)
VІ. Підсумок уроку.
- Що таке..іменник ?
-Що означає..?
-Які іменники називають назви істот?, неістот?
-Які іменники означають загальні назви?, власні?
-Як пишуться загальні назви?, власні?
Висновок: іменники називають предмет, означають назви істот і неістот, бувають власними і загальними назвами.
2. Вправа «Плесни- тупни»
- Якщо моє твердження правильне – плесни в долоні, помилкове – тупніть ногами.
* Іменники називають предмет.
* Іменники відповідають на питання Яка? або Який?
* Іменники означають ознаку.
* Іменники бувають істоти і неістоти.
* Іменники власні пишуться з маленької букви, а загальні – з великої.
* Іменник Дніпро пишемо з малої букви.
VII Пояснення домашнього завдання
Вправа 8. Спиши слова, розкривши дужки. Підкресли власні назви. Випиши їх в алфавітному порядку. З виділеними словами склади одне речення про Україну й одне про Швейцарію і запиши.
VIII Рефлексія навчально-пізнавальної діяльності.
- Найбільне мені сподобалось…
-Найбільше мені вдалось…
-Сьогодні на уроці я навчився (навчилася)…
- На уроці я запам`ятав (запам`ятала)…
-Урок завершую з настроєм…