Тема:
Дискусія за романом Оскара Вайльда: «Чи можна вважати «Портрет Доріана Грея» «моральною» або «аморальною» книгою?»
Еволюція головного героя.
Мета:
Тип уроку: дискусія-роздум
Обладнання:
Зміст уроку
І. Мотивація навчальної діяльності.
- Людина без совісті, без душі не може існувати. Духовний світ, замкнений на самому собі, бідний і не може розвиватися. Краса і злочин – поняття несумісні.
Стендаль писав, що «краса є лише обіцянкою щастя», а герої О. Вайльда й сам автор у передмові так висловлювався про красу:
«Краса – це одна з великих істин світу»;
«Краса – поза всякими сумнівами, їй дано божественне право на верховенство»;
«Краса… не така тлінна, як Думка».
То що ж таке Краса, як вона співвідноситься з Моральністю, Добром та іншими загальноприйнятими морально-етичними категоріями?(Припущення учнів)
Оголошення теми і завдань уроку.
1. Оголошення теми уроку:(слайд 1)
Дискусія-роздум за романом Оскара Вайльда: «Чи можна вважати «Портрет Доріана Грея» «моральною» або «аморальною» книгою?» . Еволюція головного героя.
2. Спільне визначення мети уроку: (слайд 2)
Словникова робота
Дискусія — форма колективного обговорення, мета якої — виявити істину через зіставлення різних поглядів, правильне розв'язання проблеми.(слайд3)
Правила дискусії: (слайд 4)
1. Доброзичливе ставлення і увага до кожного учасника.
2. Утримання від схвальних або несхвальних висловлювань.
3. Зосередження всієї дискусії на темі, фіксація уваги учасників на питаннях, які обговорюються.
4. Стислість, змістовність, аргументованість як у процесі дискусії, так і під час підведення підсумків.
5. Загальний висновок - не кінець роздумам над проблемою, а наступний крок у дослідженні нової теми.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Кожна сторінка роману Оскара Вайльда – це дискусія, в якій розкривається життєва філософія кожного з героїв твору, а в сукупності – самого автора.
Давайте пригадаємо, які філософсько-естетичні та моральні проблеми втілюють герої роману Оскара Вайльда «Портрет Доріана Грея»? (слайд 5)
Виходячи з цих моральних проблем, переходимо до дискусії. І почнемо її з обговорення епіграфу до уроку (слайд 6).
ІІІ. Дискусія-роздум.
«Немає книг моральних або неморальних.
Є книги добре написані або погано написані.
Ото й усе.»
О. Вайльд
-Можете скористатися підручником, цей вислів можна знайти у передмові до роману «Портрет Доріана Грея» (за потреби надати підказку)
Моральність – вид суспільних відносин, направлених на ствердження самоцінності особистості, рівності всіх людей. Моральність регулює поведінку людини у всіх сферах суспільного життя – у праці, побуті, сімейних та особистих стосунках.
Аморальність – дії, які суперечать загальноприйнятим у суспільстві нормам поведінки. (слайд 7)
Знайдіть у тексті його слова (…страх перед суспільством, що є основою моралі, страх перед Богом, що є таємницею релігії- ось що владарює нами, живіть своїм життям!.. Нічого не проминіть, шукайте все нових вражень. І не бійтеся нічого….)
Бесіда:
Саме про це говорить автор у своєму листі до Артура Конан-Дойла: «Не можу збагнути, чому дехто сприймає «Доріана Грея» як аморальну книгу, …мені здається, що мораль цієї книги більш ніж очевидна». А як вважаєте ви?
Інтерактивна вправа «Займи позицію та обґрунтуй її».
У романі О. Вайльда є згадка про «отруйну книгу», що так вплинула на головного героя і підштовхнула його до аморального способу життя, виправдання пороків. Тому, можливо, твір «Портрет Доріана Грея» також є такою книгою, як стверджували багато сучасників Уайльда?
Очікувані відповіді («за» і «проти»)
♦ «Щоб запобігати усім гріхам і перемогти їх, передусім потрібно визнати, що корінь кожного гріха - у поганих думках. Ми всі - тільки наслідки того, що ми думаємо» (Будда);
♦ «Визначає долю людини те, як вона розуміє себе» (Торо);
♦ «Працюй над очищенням твоїх думок. Якщо у тебе не буде поганих думок, не буде й поганих учинків» (Конфуцій);
♦ «Намагайся не думати про те, що вважаєш поганим» (Епіктет);
♦ «Навряд чи є щось більш потрібне для знання, для спокійного життя і для успіху будь-якої справи, ніж уміння людини володіти своїми думками» (Дж. Локк).
♦ Сам О. Уайльд вважав: «Немає книг моральних або неморальних. Є книги добре написані або погано написані».
Висновок
Очікуваний висновок.
Як бачимо, одностайної думки немає. Безсумнівним є одне: цей інтелектуальний роман вимагає значної праці розуму й душі читача; наштовхує на думку, що немає Краси абсолютної, і вона невіддільна від Моралі.
Цей роман Оскар Вайльд задумав як апофеоз мистецтву, красі, досконалості, які є вищими за наше звичайне людське життя. Але це те, що лежить на поверхні. Насправді ж автор запрошує читача відкрити для себе глибини, не читати роман зверхньо. Адже у романі мова йде про філософсько-естетичні проблеми: про людське існування, про роль мистецтва і прекрасного у житті людини, про роль етичного та естетичного у стосунках між людьми. Оскар Вайльд показує, що мистецтво може стати найвищим суддею совісті: по суті справи, не правосуддя, а сам Доріан Грей здійснює покарання над собою.
Саме мистецтво покликане виявляти і найпрекрасніше, і найогидніше в житті. За допомогою мистецтва людина може усвідомити своє власне «Я», побачити себе і світ.
Домашнє завдання (слайд 12)
Повторити відомості про Модернізм як літературно-мистецький напрям
*Твір-роздум «Сутність моральної деградації Доріана Грея».
Підбиття підсумків уроку. Оцінювання
-Проаналізуйте свою роботу на уроці, оцініть її
- Хто із однокласників був найактивнішим на уроці?
-Хто вас приємно вразив своїми відповідями?
І на останок, подумайте над таким питанням, якби ви мали такий портрет, який мав Доріан Грей, чи змогли б ви показати його оточуючим? Відповідь на це питання можна не озвучувати, але, можливо, слід задуматися над своєю поведінкою, щоб зовнішня краса відповідала внутрішній красі.
Дякую за активність на уроці!
1