Конспект уроку розвитку писемного мовлення "Листи". 3 клас

Про матеріал

Розвиток писемного мовлення школяра є невід'ємною частиною навчального процесу. Тема "Листи" знайомить учнів із зразком ділового мовлення та основними правилами листування, навчає складати листи та письмові привітання, підписувати конверт відповідно до вимог, виховує культуру писемного мовлення та інтерес до наслідків власної праці.

Перегляд файлу

 

Урок розвитку писемного мовлення. 3 клас.

Тема. Листи

Мета: ознайомити учнів із зразком ділового мовлення та основними правилами листування; учити складати листи, письмові привітання; закріплювати навички вживання звертань; формувати уміння аналізувати тексти запропонованих листів та писати власні, підписувати конверт відповідно вимогам; познайомити учнів з історією виникнення листа, конверта, марки; розвивати культуру мовлення; виховувати культуру писемного мовлення та інтерес до наслідків власної праці. 

Тип уроку:  урок формування знань, умінь, навичок.

Обладнання: таблиця «Частини листа», картки, тематичні ілюстрації, тлумачний словник-куб, завдання для груп, лист паперу для ориґамі, бланк – конверт, телевізор, відео-послання.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

«Спіймай мій настрій».

Дітям пропонується попрацювати в парі та домовитися, хто почне свої дії першим.

Діти виконують дії, які називає учитель.

  Посміхніться, «зніміть» посмішку зі свого обличчя долонею та «киньте» своєму сусідові. «Спіймайте» посмішку, «прикрасьте» нею своє обличчя.

  Зобразіть на обличчі ще будь-яку емоцію, «подаруйте» її своєму товаришеві.

II. Мотивація навчальної діяльності

  • Ви налаштувалися на роботу, а зараз налаштуйтеся на єдиний спільний результат.

При цьому важливо пам’ятати правило п’яти  Я : 

  • Я - особистість творча,
  • Я - думаю,
  • Я - аналізую,
  • Я - висловлюю свої судження,
  • Я - хочу знати.

ІІІ. Активізація опорних знань.

-  Спробуємо дізнатися, яких букв не вистачає у словах: (слова на картках прикріплені до дошки)

1.  Гра «Склади слово»     _и с т о н о ш а

                                                  і н д _ к с

                                       а д р е _ а

                                       к о н в е р _

                                       а д р _ с а т

- Якою спільною темою можна об’єднати усі ці слова?  Лист

- Для чого людям необхідне листування?  Для спілкування на відстані.

2.  Словниковий диктант  «Зєднай слово з  його значенням »

Вчитель зачитує значення, учень, який знає відповідь ,поєднує на дошці з відповідним словом, решта – пишуть у зошиті
Паперовий пакет, який зберігає таємницю послання  конверт
Пункт призначення листа, місцезнаходження того, кому лист призначений адреса
Цифрове умовне позначення населеного пункту індекс
Людина, яка розносить листи – листоноша
Людина, якій адресується  лист – адресат

3. «Мозковий штурм»

- Пропоную переглянути один дуже дивний лист. Увага на екран.

 Відео-послання від Сашка.

  • Поділіться своїми враження від побаченого та почутого.
  • Дівчинка Алінка отримала лист.
  • Лист був брудний, бо конверт дівчинка тримала за кутик.
  • Текст листа зовсім незрозумілий.
  • Речення не пов’язані за змістом.
  • Їй тяжко буде дати відповідь на цей лист.

IV. Повідомлення теми і мети уроку

-   Сьогодні ми будемо вчитися писати листи, привітання, запрошення своїм близьким і знайомим. Познайомимося з основними правилами листування та найголовніше – розвиватимемо  культуру спілкування.

V. Робота з мовним матеріалом

 

1. Робота за таблицею «Що таке лист? Для чого потрібні листи?»

 

2. Словникова робота

Попрацюємо з тлумачним словником-кубом.

      Лист (форма спілкування) — написаний чи надрукований на папері текст, звернений до певної особи (осіб).

      Лист (поштове відправлення) — поштове відправлення у вигляді поштового конверта зі вкладенням письмового повідомлення .

      Лист  орган вищих рослин.

      Лист (похвальний)нагорода за старанність.

      -    Скільки значень має слово? ( декілька) 
-    Це означає, що слово багатозначне.
-    Доберіть спільнокореневі слова до слова лист.

      Листоноша, листівка, листуватися.
 

      3. Робота за підручником 
Вправа 172. (Вчитель на дошці ілюструє повідомлення)

      Писати листи – це мистецтво. Листування виникло дуже давно. Листи писали на камені, дереві, пальмовому листі, папірусі, воскових дощечках. Які ж нині листи? Як правильно їх писати? Дізнайтеся про це, прочитавши текст у «Зошиті з розвитку писемного мовлення»

4. Робота за зошитом  

4.1. Прочитайте текст. Перекажіть.

      4. 2. Бесіда
     Хто з вас уже писав або отримував листа?

5. Робота в групах. Гра «Cклади листа»  
- Минає час, змінюються традиції, а листування залишається і в наш з  вами час. Пропоную вам гру «Склади листа», під час якої ви повинні відтвори лист, правильно розташувавши  його частини, і визначити, використовуючи довідку, до якого типу належить  лист.
 

      Правила роботи в групі. а дошці)
1. Працюють всі.
2. Кожен пропонує свій варіант відповіді.

3. Говори коротко і чітко.
4. Критикуй не товариша, а ідею.
5. Культурна людина вміє не тільки говорити, але й слухати.


- Об’єднайтеся в групи та обговоріть назви частин, з яких буде складатися лист.

Лист №1
  1.   А що цікавого ви, діти, можете розказати про своє місто?
  2.   Любі діти!
  3.   Ось ми і розповіли про своє місто.
  4.  Нам дуже подобається  наше місто, в ньому багато архітектурних пам’яток, вищих навчальних закладів. Ми

           пишаємося, що в нашому місті багато музеїв. Наше місто є культурним і економічним центром.
  5.   Пишуть вам Юля та Дмитро.
  6.   Будемо з нетерпінням чекати  ваших листів.
Довідка: лист - побажання, лист – привітання, лист – розповідь .

Лист № 2
  1.Твій дядько Петро .
  2. Але в школі ти станеш грамотною людиною – ти навчишся дружити. 
   3. Ось ти і виріс, ось ти і став школярем. Перед тобою стоїть важлива, складна  задача – навчитися писати,

           читати і рахувати. Всі люди на світі: льотчики, робочі чи моряки  починали вчитися з такої ж палички в  

           зошиті, з  першої букви на дошці, з першого слова в  букварі.    
  4.  Любий друже! Бажаю тобі щастя, здоров’я, успіхів в навчанні.
  5.  Мій дорогий друже!
Довідка: лист - побажання, лист – привітання, лист – розповідь .
 

Лист №3
  1. А перші весняні промені подарують тобі гарний  настрій!
  2. Прийми мої найщиріші  привітання з днем народження!
  3. Дорогий брате!
  4. Бажаю тобі здоров’я, щастя та досягнення своєї мрії. Нехай в твоєму житті  завжди крокують поруч радість,

          вдача і надія. 
  5. З любов’ю твоя сестра.
Довідка: лист - побажання, лист – привітання, лист – розповідь .
 

Лист № 4
  1. Учні 3-А класу .
  2. Свято «Калити» відбудеться 12 грудня о 16 годині у музичній залі школи.
  3. Сьогодні ви завітали до нас на урок української мови. За  тиждень ми плануємо провести виховний захід. Тож

         просимо вас до нас на Андріївькі вечорниці.
  4. Якщо  ви є шанувальниками українських звичаїв і традицій,  ласкаво просимо до нашої світлиці на

         Вечорниці. Вхід у вишиванці.
  5. Шановні вчителі!
Довідка: лист - побажання, лист – привітання, лист – запрошення .

(Зачитування листа)  
VІ. Хвилинка відпочинку.

  • Пропоную відпочити з користю.
  • На минулому уроці трудового навчання ми ознайомилися з технікою ориґамі.
  • У вас у зошиті є листочок паперу. Візьміть його до рук. Подумайте, що ми можемо зробити з цього листка  до нашої теми.
  • КОНВЕРТ - паперовий пакет, який зберігає таємницю послання

(Усі складають конверт, способом ориґамі, вживаючи математичні терміни )

 

VІІ.  Практична діяльність.

1. Бесіда.
Роздивіться малюнки підручника та написані листи і дайте відповіді на запитання. 
- З чого починається лист?

- Про що можна розповісти в листі?

- Чим закінчується лист? 
 

2. Робота з таблицею. (Таблиця на дошці)  

                         ЧАСТИНИ  ЛИСТА

                                                                                 ПРИКЛАДИ

Звертання

Любі мої дідусю і бабусю! Дорога сестричко Іринко! Шановний Василю Івановичу!

Початкова форма про стан листування

Отримав (-ла) Ваш лист... Давно не було листа... Отримав (-ла) твій лист, але зразу не відповів (-ла), оскільки...

Основний зміст листа, повідомлення про новини

Напишу Вам, що у мене нового в школі (вдома)... Я хочу розповісти Вам... Розповім усе за порядком...

Запитання адресату

Як Ваше здоров 'я? Які у Вас новини? Що цікавого у тебе ?

Подяка

Дякую за те, що...

Прохання написати лист

Я прошу Вас написати мені... Прошу тебе відповісти на лист...

Передача вітань

Передавайте вітання...

Прощання

До побачення... Міцно цілую і обнімаю...

Кінцівка і підпис

Ваш внук (ваша внучка)... Твій друг (твоя подруга)...

Дата і місце написання, якщо їх нема на початку листа

5 грудня 2016 р.  Клесів

 

Розгляд і аналіз схеми листа
-  Давайте розглянемо і запам'ятаємо, з яких частин складається лист.

Учні колективно аналізують кожну частину листа і з’ясовують, що буде доречно написати в тій  чи іншій частині .

      2.1. - Коли пишете листи, слід дотримуватись мовленнєвого етикету. На початку листа потрібно ввічливо привітатись, використовувати шанобливу форму звертання Ви і писати це слово з великої букви. У кінці слід так само ввічливо попрощатися, побажати всього найкращого. Коли хочете щось попросити, потрібно ввічливо звернутися з проханням (потім обов’язково потрібно подякувати за виконане прохання). У листах використовують слова звертання, привітання, прохання, вдячності.

      3. Практична діяльність  
3.1. Завдання. Самостійне написання листа учнями у зошиті  або окремому аркуші.
- Я пропоную вам написати  лист своїм рідним (друзям).  
План
1.    Вибір адресата.
2.    Обдумування змісту листа.
3.    Написання змісту.

      4.    Перевірка написаного.
3.2.   Завдання.      
-    Що потрібно знати, щоб лист дійшов до адресата? (Знати адресу і підписати конверт)
Робота в парах. Підписування конверта .
-    Згідно вимог Укрпошти адресу отримувача листа потрібно вказати у правому нижньому куті. Вашу адресу, тобто адресу відправника – у лівому верхньому куті конверта. При підписі конверта потрібно дотримуватися вирівнювання тексту по лівому краю. 
(Учні підписують конверти)
Лист написали, конверт підписали. Тепер потрібно наклеїти марку.

      А навіщо? Лист - це  пасажир. А його квиток-марка.  Поштова марка – цінний папір, що є свідоцтвом оплати поштового відправлення.
-    Тепер свої  листи ви повинні віднести на поштове відділення і опустити його в поштову скриньку. І тільки тоді лист почне свою мандрівку. Пошта пов'язує нашу країну з yсім світом. Так давайте ж писати один одному листи!  Отримавши їх, адресат посміхнеться, а кожна посмішка -  це   промінець   нашого сонця. 
 

      VІІІ. Підсумок уроку

      Пишіть листи і надсилайте вчасно,
Коли їх ждуть далекі адресати,
Коли є час, коли немає часу,
І коли навіть ні про що писати…  Ліна Костенко
 

docx
Додано
26 липня 2018
Переглядів
4057
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку