1
Технологічна картка уроку
Предмет |
Українська мова |
Учитель |
Касьяненко Світлана Василівна |
Клас |
9 |
Дата проведення уроку |
10.02.2021 |
Тема. |
Складнопідрядні речення з підрядними обставинними місця й часу |
Цілі уроку: |
|
освітні - |
поглиблювати знання учнів про складнопідрядне речення, його будову та засоби зв’язку; учити визначати граматичні основи, головну й підрядну частини, розпізнавати підрядні обставинні частини місця та часу, їх позицію відповідно до головної частини; формувати пунктуаційну грамотність, навички аналізу, порівняння, збагачувати словниковий запас; |
розвивальні - |
розвивати творчі вміння моделювати складнопідрядні речення відповідно до мети й обставин спілкування та використовувати їх у висловлюваннях; розвивати мовлення, удосконалювати навички правильного інтонування речень, уміння працювати в групі та самостійно; |
виховні - |
виховувати на основі мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу повагу до народних традицій, любов до рідного слова.
|
Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів: |
|
знаннєва складова - |
знають основні види складнопідрядних речень, зокрема, обставинних місця й часу, пояснюють їх будову, правильно ставлять розділові знаки між частинами складнопідрядного речення; |
діяльнісна складова - |
знаходять складнопідрядні речення, їх види, визначають головну й підрядну частини, класифікують, конструюють складнопідрядні речення; |
ціннісна -складова |
оцінюють виражальні можливості складнопідрядних речень. |
Ключові компетентності: |
спілкування державною мовою – використання учнями української мови як державної для самовияву, володіння всіма видами мовленнєвої діяльності, висловлювати думки, почуття, оцінювати й осмислювати ситуацію українською мовою; |
|
математична – учні виокремлюють головну й другорядну інформацію, установлюють причинно-наслідкові зв’язки, чітко формулюють визначення, перетворюють інформацію з однієї форми в іншу; |
|
компетентності в природничих науках і технологіях – учні спостерігають, аналізують, проводять мовні експерименти, готовність до опанування новітніх технологій; |
|
інформаційно-цифрова – учні діють за алгоритмом, здійснюють пошукову діяльність та аналіз мовних явищ, гармонійно спілкуються у віртуальному інформаційному просторі |
|
уміння вчитися впродовж життя – визначають мету навчальної діяльності, поповнення словникового запасу; |
|
соціальна та громадянська – повага до українського мовного законодавства; |
|
загальнокультурна – використовують українську мову для духовного й культурного самовиявлення, дотримуються норм української літературної мови, мовленнєвого етикету |
|
екологічна грамотність і здорове життя – дотримання здорового способу життя |
Предметні компетентності: |
збагачення словникового запасу, аналіз мовного матеріалу, спостереження, дослідження мовних явищ, формування комунікативної компетентності, обмін інформацією з навчальною метою. |
Тип уроку: |
засвоєння нових знань |
Основні поняття: |
складнопідрядне речення, складнопідрядне обставинне речення з підрядним місця, часу. |
Обладнання: |
презентація, тести GooglForms, інтерактивні вправи LearningApps |
Змістові лінії: |
|
НЛ-1 «Екологічна безпека і сталий розвиток» |
|
НЛ-2 «Громадянська відповідальність» |
|
НЛ-3 «Здоров’я і безпека» |
|
НЛ-4 «Підприємливість і фінансова грамотність» |
|
|
|
Хід уроку
Етап уроку |
Зміст роботи |
Методи і прийоми |
Діяльність |
Діяльність |
Компетентності |
|||||||||||||||||
І. Організаційний
|
Створення сприятливого психологічного клімату, налаштування на роботу
|
Аутотренінг
|
Словесне звернення
|
Сприймання інформації, налаштування на роботу
|
Екологічна грамотність і здорове життя |
НЛ-3 |
||||||||||||||||
Дзвенить дзвінок
Я думаю, що ви прийшли на урок з гарним настроєм. Давайте зараз кожен із вас скаже про свій стан одним словом-прикметником. Так і налаштуємося на урок. Почну з себе Я – позитивна. .. Дуже добре.
|
||||||||||||||||||||||
ІІ. Актуалізація знань |
Визначення рівня обізнаності учнів з теми |
Вправа LearningApps «Вікторина «Так – ні» https://learningapps.org/watch?v=pxitim75321
|
Озвучує запитання на моніторі, клікає відповіді учнів |
Дають відповіді на запитання |
Інформаційно-цифрова |
НЛ-2 |
||||||||||||||||
Послухайте притчу. Троє чоловіків тягнуть на собі каміння в місто. Піт застилає їм очі, мускули тремтять від напруження . Одного спитали:
Другого спитали, що він робить.
Третій чоловік усміхнувся і сказав:
Тож сьогодні ми будемо складати цеглинки дивовижного храму, що називається Світ знань. Вони знадобляться вам у житті й ніколи не будуть тягарем, як двом першим чоловікам. Та чи можна побудувати дім без фундаменту? Тому нашою надійною опорою будуть знання, яких ви набули на попередніх уроках.
Протяом останніх уроків ми з вами працюємо зі складними складнопідрядними реченнями. - Зараз з’ясуємо, наскільки добре ви знаєте і можете розрізняти складнопідрядні речення. Який же ж у нас фундамент для нашого храму знань. - Виконаємо вправу «Так чи Ні». Ви відповідаєте на запитання, а я буду клікати на варіант відповіді. |
||||||||||||||||||||||
ІІІ. Визначення теми уроку та його завдань |
Визначення теми уроку
|
Гра «Знайди слово» |
Запис на слайді презентації. Проводить інструктаж
|
Записи в зошитах
Складають головні слова теми, записують тему уроку |
Уміння вчитися впродовж життя |
НЛ-2 |
||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||
|
Визначення очікуваних результатів |
Усне повідомлення |
Спонукає учнів до роздумів |
Визначають очікування, сприймають інформацію |
Уміння вчитися впродовж життя |
НЛ-2 |
||||||||||||||||
Які ж очікувані результати сьогоднішнього уроку? Продовжити речення
З’ясуємо Що називається «складнопідрядним реченням з підрядним місця та часу», Навчимося Відрізняти від складнопідрядних речень іншого виду «складнопідрядні речення з підрядним місця та часу», Удосконалимо вміння моделювати розпізнавати Ставити питання від головного до підряд ного речення. Моделювати складнопідрядні речення з підрядними місця та часу відповідно до мети та обставин спілкування. Правильно ставити розділові знаки між частинами складнопідрядного речення |
||||||||||||||||||||||
ІV. Мотивація навчальної діяльності |
Інформація |
Усне повідомлення |
Налаштовує учнів на сприйняття матеріалу |
Сприймають інформацію |
Спілкування державною мовою |
НЛ-2 |
||||||||||||||||
Складнопідрядні речення – одна з найцікавіших одиниць синтаксису. Вони засвідчують багатство засобів мови, її здатність виражати найтонші смислові відтінки не тільки за допомогою лексичного й фразеологічного складу, а й через використання синтаксичних конструкцій. Тому дуже важливо вміти доцільно використовувати складнопідрядні речення у мовленні. Отже, сьогодні нам потрібно скористатися можливістю і створити свій неповторний мовний світ, пізнати красу слова. |
||||||||||||||||||||||
V. Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу |
1.Пояснення теоретичного матеріалу |
Робота з таблицею. Опрацювання теоретичного матеріалу |
Слайд презентації. Усне пояснення |
Сприйняття інформації, запам’ятовування |
Математична |
НЛ-4 |
||||||||||||||||
Запишіть число, класна робота, тему уроку. Переходимо до нового матеріалу. Я буду пояснювати, а ви повинні заповнити опорний конспект. Зразок ви маєте. (за презентацією) |
||||||||||||||||||||||
|
2. Практично – пошукова діяльність
|
Робота з мовним матеріалом. |
Подає на слайді матеріал вправи. Пояснює завдання |
Знаходять другу частину складнопідрядного речення, ставлять запитання до підрядної частини, визначають тип підрядного речення |
Математична Загальнокультурна грамотність |
НЛ-2 |
||||||||||||||||
А тепер попрацюємо роботу з дошкою. Поєднайте головну й підрядну частини складнопідрядного речення, поставте запитання до підрядної частини, визначити тип підрядного речення.
|
||||||||||||||||||||||
Мовне спостереження (слайд) |
||||||||||||||||||||||
|
3. Групування речень |
Вправа «Згрупуй речення» |
Пояснює завдання |
Групують речення відповідно до завдання |
Математична Предметна |
НЛ-2 |
||||||||||||||||
А тепер виконаємо інтерактивну вправу на групування. Ви за посиланням у чаті зайдете на впаву, виконаєте її. У зошит запишіть код, який утвориться, починаючи з меншого числа. https://learningapps.org/watch?v=pnicsu81a21
|
||||||||||||||||||||||
VІ. Закріплення матеріалу |
|
«Графічне читання» |
Пояснює завдання. |
Виконують вправу. Доводять думку. |
Компетентності в природничих науках і технологіях Предметні |
НЛ-2 |
||||||||||||||||
За поданими схемами визначити вид складнопідрядного речення. Складіть речення. Свою думку аргументуйте, розпочинаючи таким реченням: я вважаю …, тому що…
[ Туди… ], (де... )
|
||||||||||||||||||||||
|
|
Тестові завдання у GooglForms |
Пояснює завдання Надає посилання на тест https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScTz2gnUHrimowN45I2k44FiqyfjWgexOq5wMqQgNYTQnSRbA/viewform
|
Знаходять правильну відповідь |
Уміння вчитися впродовж життя Інформаційно-цифрова |
НЛ-2
НЛ-4 |
||||||||||||||||
VІІ. Рефлексивно-оцінюючий |
Бесіда |
«Мішечок знань» |
Спонукає учнів до роздумів |
Думають, відповідають |
Соціальні та громадянські |
НЛ-1 |
||||||||||||||||
Сьогодні на уроці я… (учні діляться враженнями від уроку за схемою):
Попрацювали ви сьогодні на славу. Перегляну тест гугл-форму, цей бал врахується в оцінку. Дякую за урок. Оцінки надішлю вам у вайбер.
|
||||||||||||||||||||||
VІІІ. Домашнє завдання |
Повідомлення завдання додому Вивчити теорію та правило,с.79 |
Читання QR коду
|
Надає код
|
Виконання завдання |
Інформаційно-цифрова |
НЛ-4 |