Розробка уроку української мови
5 клас НУШ
Тема: Позначення звуків мовлення на письмі. Алфавіт
Мета:
навчальна: поглибити знання учнів про особливості української графіки; простежити особливості співвідношення між буквами та звуками в українській мові; навчити користуватися алфавітом;
розвивальна: розвивати пам’ять, увагу, мислення, орфографічні та мовленнєві навички;
виховна: виховувати любов до рідної мови, до праці, допитливість та щирість.
Обладнання: Олександр Авраменко Українська мова 5 клас, орфографічний та тлумачний словники
Тип уроку: комбінований.
Компетентності: спілкування державною мовою, уміння вчитися впродовж життя, математична.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Привітання
– Доброго ранку! – мовлю за звичаєм.
– Доброго ранку! – кожному зичу я.
2. Перевірка готовності учнів до уроку
– Чого ви очікуєте від уроку? (Учні відповідають).
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1. Бліц-опитування
– Яка одиниця мови та мовлення є найменшою та неподільною? (Звук)
– Який розділ науки про мову вивчає звуки мовлення? (Фонетика)
– Як називається розділ науки про мову, який вивчає правильну вимову слів? (Орфоепія)
– На які дві групи в українській мові поділяють всі звуки? (Голосні, приголосні)
– Які звуки утворюються за допомогою голосу? (Голосні)
– Як називаються приголосні звуки, утворені голосом та шумом? (Дзвінкі)
– Як називаються звуки, що утворені за допомогою шуму? (Глухі)
2. Перевірка д/з, а саме: запис слів фонетичною транскрипцією
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Опитування
– Скільки звуків в українській мові? (38)
– Скільки голосних звуків? (6). Назвіть їх.
Уповсякденному житті, під час виконання різних робіт часто нам доводиться щось шукати: медичну картку, прізвище у списку, слово в словнику. Щоб полегшити пошуки, люди придумали алфавіт - розташування літер у певному порядку, усталеному порядку. Відповідно й записи почали робити в такому самому порядку, що значно спростило користування різними списками. Про це і йтиметься на уроці.
2. Розминка «Слово до слова»
Зі слів скласти та записати прислів’я.
Бджола мала, а й та працює.
– Яке слово у прислів’ї відповідає на запитання «хто?»? (Бджола)
– До якої частини мови належить це слово? (Іменник)
– Яке слово у прислів’ї відповідає на запитання «що робить?»? (Працює)
– До якої частини мови належить це слово? (Дієслово)
– Що використовують, щоб передати на письмі вимову слова? (Фонетичну транскрипцію)
Записати транскрипцію слів бджола, працює.
Підкреслити у прислів’ї головні члени речення.
3. Підготовка до сприймання нової теми
– Як звуки передаються на письмі? (Буквами)
– Чим буква відрізняється від звука? (Букву пишемо й бачимо, а звук вимовляємо й чуємо)
ІV. Оголошення теми і мети уроку
V. Сприйняття і засвоєння учнями нового матеріалу
Робота з підручником (с. 80) Вправа 1
Прочитайте діалог і виконайте завдання.
Голос із колонки: Увага! Шановні учасники конкурсу “Голос країни”! Комісія буде запрошувати вас на прослуховування в алфавітному порядку”.
Одна з учасниць радісно кинула подрузі:
- О! Інночко, я іду після тебе! Твоє прізвище - Коваленко, а моє далі в алфавіті - Коваль.
До дівчат звернувся Микита й запитав:
- А я перед вами чи після? Моє прізвище - Ковтун.
А ти що, алфавіту не знаєш?
Хлопець зашарівся...
А. Чому хлопець зашарівся?
Б. Микита піде на прослуховування перед дівчатами чи після них?
Зашарітися - почервоніти, укритися рум’янцем.
- Згадайте якомога більше ситуацій, де вамзнадобилося б знання алфавіту?
- Чи траплялись із вами випадки, коли погане знання алфавіту гальмувало вашу роботу?
– Скільки літер в українському алфавіті? (33)
2. Колективна вправа «Я знаю алфавіт»
с. 80, прочитати вголос колективно алфавіт.
Перевірити знання учнями алфавіту.
– Як ви вважаєте, для чого потрібно вчити алфавіт і де його можна застосувати? (Для роботи зі словниками, списками та іншими матеріалів).
3. Вправа «Квіти для бджілки»
Записати назви квітів в алфавітному порядку.
Нагідка, волошка, айстра, барвінок, жасмін, мальва, чорнобривці, ромашка.
(Алфавіт – азбука, абетка; літера – буква).
Анекдот, антена, база, базар, базилік, базікати, носити, гасіння, ґанок, ґатунок, доміно, думка, лісовий, основа, родина, сипати, сіль, солити, чекання, чистий, ялівець.
6. Робота зі словниками. Вправа «Мій словничок»
Виписати із словника по два слова в алфавітному порядку від А до Д.
Персик, яма, каструля, ліцей, щітка, сіль, суддя, ясен, автобус, п’єса, дзьоб, воджу, касир, айстри, слюсар, слива.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
1. Вправа 3
Розташуйте й запишіть назви обласних центрів України за алфавітом.
Напрямки руху:
- західний: Житомир, Львів, Тернопіль, Ужгород;
- східний: Донецьк, Луганськ, Полтава, Суми, Харків;
- південний: Одеса;
- північний:
- південно-західний: Вінниця, Івано-Франківськ, Рівне, Хмельницький, Чернівці;
- південно-східний: Дніпро, Запоріжжя, Кропивницький, Миколаїв, Севастополь, Херсон;
- північно-західний: Луцьк, Чернігів, Хмельницький;
- північно- східний: Чернігів.
КИЇВ - СТОЛИЦЯ УКРАЇНИ.
2. Вправа «Народ скаже, як зав’яже»
Чи можна людину порівняти з бджолою за прислів’ям «Бджола мала, а й та працює»? Обґрунтуйте свою відповідь. (Діти відповідають).
VІІ. Підсумок уроку
VІІІ. Домашнє завдання
1. Вивчити правило с. 80.
2. Повторити алфавіт с. 80.
3. Записати назви тварин(звірів, птахів, комах, риб).