Конспект уроку з української мови для 5 класу НУШ
Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв я, ю, є, ї та щ(повторення)
Мета: навчальна - поглибити й систематизувати знання учнів з теми; навчитися визначати звукове значення букв я, ю, є, ї та щ залежно від їхньої позиції у слові;
Розвивальна - розвивати вміння аналізувати звуки, букви, зокрема літери я, ю, є, ї та щ, навички звукопису;
виховна - сприяти формуванню інтересу до усної народної творчості.
Очікувані результати:
- співвідносять назви букв і вимову звуків, які вони позначають;
- визначають звукове значення букв у слові;
- відтворюють звучання слова фонетичною транскрипцією.
Внутрішньопредметні зв'язки: орфографія, орфоепія.
Міжпредметні зв'язки: мова, література.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник, ілюстрації, презентація до теми.
Компетентності: спілкування державною мовою, навчання впродовж життя, математична.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
«Закінчити речення»
Алфавіт – це…
В алфавіті нараховується…
Різницею між звуками і буквами є те,що…
Перевірка д/з
III. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Звернення до учнів.
- Є в нашіймові “хитрі літери”, що означають то один звук, то два залежно від того, у якій позиції вони стоять - на початку слова, після голосного, м’якого знака, апострофа чи приголосного. Про це, а також про те, чи слід відроджувати народні традиції й навіщо, поговоримо на уроці.
Робота парах.
1.Мовна гра “Розшифруй слово»
За допомогою алфавіту розшифруй слова (цифра - це номер букви в алфавіті). Складіть із відгаданими словами речення.
1) 8, 4, 19, 21. (Єгор.)
2) 13, 9, 1, 15. (Їжак.)
3) 33, 30, 12, 21, 15, 1. (Ящірка.)
4) 30, 1, 3, 7, 16, 31. (Щавель.)
Мова рідна, слово рідне,
хто вас забуває,
той у грудях не серденько,—
тільки камінь має.
(Тарас Шевченко)
Пошукова робота в парах
Виписати слова із епіграфа, у яких є буки я, ю, є, ї. Визначте в поданих словах кількість букв і звуків.
Забуває,має,грудях
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ
Пояснення матеріалу.
Отож, ми сказали, що не завжди ту букву, яку ми пишемо,так вимовляємо. Тобто не всі букви в українському алфавіті позначають один звук,є такі звуки,які позначають 2 звука. А це такі букви як Я Ю Є Ї Щ.
Буква ї ,щ завжди позначають два звуки [й і], (шч):їдальня, їжак, мої, довгошиїй, їжа, щука, щелепа, щедрувати.
я [йа]
ю [йу]
є [йе]
1.На початку слова: яр, юрта, єхидна.
2.Після букви, що позначає голосний звук: армія, знаю, моє.
3.Після апострофа: м’ята, в’юн, б’є.
4. Після м’якого знака: мільярд, Ньютон, ательє.
В інших випадках я, ю, є позначають 1 звук і м’якість попереднього.
я [а] диня [дин’а]
ю [у] люди [л’уди]
є [е] синє [син’е]
Робота з підручником с.81-82. Більшість букв українського алфавіту позначають один звук: а /а/, к /к/,н /н/.
Зверніть увагу на особливі випадки співвідношення звуків і букв.
Вправа 4. Знайдіть по одній помилці в кожному звуковому записі й прокоментуйте їх (усно)
V. Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, усміхніться
Землі нашій поклоніться,
За щасливий день вчорашній!
Ви до сонця потягніться,
Веретеном покрутіться,
Раз присядьте, два присядьте
Іза парту тихо сядьте.
Випишіть із тексту фізкультхвилинки(на слух) слова з орфограмами, поясніть
VІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Вправа 5
Зробіть звуковий запис слів і вкажіть кількість букв і звуків (за зразком)
VІI. ПІДСУМОК УРОКУ
Рефлексія
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ЗА ВИБОРОМ)
- Виконайте вправу ______. (Пояснення).- Вивчити правила с._______
- Складіть діалог про букви я, ю, є. , використовуючи вивчений матеріал.Довжина тіла – близько 12 см Розмах крил – 21 – 25,5 см Вага - 14-18 г Тривалість життя у природі – до 9 років, у неволі – до 27 років. Щиглик – невеликий, завбільшки з горобця, строкатий птах, що легко впізнається за забарвленням. Статус перебування в Україні: гніздовий, перелітний, зимуючий. Розповсюдження (поширення): на всій території.