Під час уроку діти перетворюються на маленьких поетів: знайомляться з поняттям "рима", вправляються у римуванні слів, добирають рими до віршиків.
Діти вчаться виражати свої думки чітко, послідовно, грамотно, стисло. Розвивається відчуття ритму, мелодіки мовлення, здатність передбачати, мислення, пам'ять, художній смак. Прищеплюється інтерес до роботи з текстом.
Урок розвитку зв’язного мовлення
Тема: У світі римованих звуків. Добір слів, що римуються; відгадування загадок у риму, дописування віршів.
Мета: дати уявлення про те, що таке рима, римування; вчити дітей виражати свої думки чітко, послідовно, грамотно, стисло; активізувати словник учнів. Розвивати відчуття ритму, мелодіки мовлення, здатність передбачати, мислення, пам'ять, художній смак. Прищеплювати інтерес до роботи з текстом.
Тип уроку: набуття нових ЗУН.
Обладнання: індивідуальні картки, відео уривку з мультфільму «Незнайка – поет», предметні малюнки.
Хід уроку:
І Організація класу до уроку
Настанова на роботу.
Задзвенів для всіх дзвінок –
Час почати наш урок.
Душу і серце в роботу вклади,
Кожну хвилину в труді бережи!
ІІ Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
1.Вступна бесіда:
- Діти, що робить учитель? (Вчить)
- А лікар? (лікує)
- А художник? (малює)
- А що діти, робить поет? (пише вірші)
- А яких поетів ви знаєте?
- А ви пробували коли-небудь самі писати вірші?
- Сьогодні на уроці ми з вами перетворимося на поетів, спробуємо самі писати вірші.
2. Інсценізація « Вчитель та хлопчик Миколка»
(Роль хлопчика Миколки виконує підготовлений учень)
( Стук у двері. До класу заходить хлопчик Миколка)
Вчитель: Миколко, давай віршики складати.
Миколка: Я не знаю, як віршики складають.
Вчитель: Дуже просто. Я тобі зараз скажу слово, а ти придумай до нього таке, щоб було прикладно. Скажу лопата, а ти скажи хата.
Миколка: Отже треба, щоб слово прикладалося?
Вчитель: Еге ж, хата-лопата, ніжка-кішка.
Миколка: Зрозуміло. Кажи слово.
Вчитель: Раз-два, кажу слово «голова».
Миколка: Шапка!
Вчитель: Це не прикладно.
Миколка: Ні, прикладно. Шапка ж прикладається до голови.
Вчитель: Ні, Миколо, не зможеш ти віршики складати. Нема в тебе хисту.
Миколка: Неправда! Умію, умію!
Вчитель: То спробуй скласти віршика про собачку.
Миколка: Будь ласка.
Гака-мака-бака-лака!
А на вулиці собака!
Вчитель: Не годиться. Таких слів у мові немає.
Все ж таки знань для складання віршів не вистачає. Сідай, будь ласка, разом із дітьми і слухай уважно.
3. Повідомлення теми і завдань уроку.
ІІІ Актуалізація опорних знань
Урок продовжимо ми без зупинки
З каліграфічної хвилинки.
1.Каліграфічна хвилинка:
Щоб рівно і гарно слова написати,
Нам написання букв слід усім пригадати.
(на дошці запис): Р Г П Ч З О І Б Е М Ш Т И
2. Складання речень із словом «поет» (усно)
ІV – Формування вмінь добирати рими.
1. Пояснення вчителя
Поезія в душі у нас живе постійно,
Тому і мова наша ніжна, мелодійна.
Слова римовані із серця вилітають-
Їх віршами в народі називають.
Ми з вами розпочнемо тренуватись,
Аби поетами в майбутньому назватись…
Завдання ви зробіть-
До слова рими доберіть.
Рима – співзвуччя закінчень в рядках або в словах.
2. Малюнковий диктант.
Попрацюємо над малюнками. Підкажете мені, що на них зображено. До слів доберемо інші, що римуються і запишемо їх у зошит:
Жабка – шапка,бабка
Калина – малина, дівчина.
Ручка – кучка, Жучка
Діти – квіти, радіти
Піч – річ, ніч.
3. Відгадування загадок у риму.
Вчитель: Миколко, а ти вмієш загадки відгадувати?
Миколка: Я все вмію.
Вчитель: Тоді слухай мене уважно, я тобі розкажу віршика, а ти в ньому повинен відгадати останнє слово.
У мене дядя льотчик.
Він літає швидко так!
Візьме він мене з собою
І посадить на…
Миколка: І посадить на будяк!
Вчитель: Давайте ми допоможемо Миколці добирати слова у риму в кінці віршика.
Почали:
Наче сонечка малі
Піднялися із землі,
То кульбабки на лужку
Закружляли у … (танку)
Засоромилась калина,
Червоніє,як … (дівчина)
Довгонога, чорно-біла,
У гніздо на хату сіла.
Довгим дзьобом, знай, стукоче,
Ніби щось сказати хоче.
4. Фізхвилинка
Гра «Складно – нескладно»
Правила гри: слухайте пари слів, якщо вони римуються, підстрибуйте і плескайте у долоні над головою; якщо пари слів не римуються, присідайте навшпиньки.
Води – сюди рама - пляма
Вода – сироп рама - програма
Вода – стіна слон - сон
Дочки – сорочки слон – дзвін
5. Перегляд уривка з мультфільму «Незнайка – поет». Обговорення побаченого.
Обговорення
6. Робота в парах.
Гра «Веселі рими»
Завдання: відновити чотиривірш із рядків деформованого стовпчика на основі рими й змісту.
У слона болить нога;
Гостював комар у нього;
Слон сьогодні шкутильга,
Наступив йому на ногу.
7. Самостійна робота (диференційована) за індивідуальними картками.
Завдання: дібрати слова – рими.
Середній рівень:
Має рот і одне вушко.
Що то є? Вгадали? …
Слова для довідки: подушка, кружка, мушка
Достатній рівень:
Ак-ак-ак – поряд бігає …
Ка-ка-ка – упіймаю …
Ку-ку-ку – дам грибочок …
Високий рівень:
Має довгі вуха,
Уважно ними … .
Куций хвостик має,
Від лиски …
Сіру шубку одягає,
Задні ноги довгі…
V - Підсумок уроку. Пояснення домашнього завдання
Домашнє завдання:
Достатній рівень:
Добери слова – рими при написанні вірша про осінь.
Спробуй нам розповісти:
Якою осінь зараз бачиш ти.
Сонце світить, та не …
Листячко уже …
Все частіше йдуть …
На дерева і …
Високий рівень:
Спробуйте до рими дібрати текст.
……………дощі,
……………плащі.
…….. у клена
………, не зелене.