Урок української мови. 4 клас
ТЕМА: вправи на визначення відмінка прикметників у реченні за відмінком іменника.
МЕТА: розширювати знання учнів про зв’язок прикметника з іменником, виробляти вміння визначати відмінок прикметників у реченнях, розвивати орфографічні й каліграфічні навички, збагачувати словниковий запас, виховувати патріотичні почуття.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну відому, в країну чудову,
Що так прикрашає й збагачує мову.
ІІІ Актуалізація опорних знань.
1.Бліц- опитування. Вправа «Незакінчене речення»
(Оцінювання виконаної роботи)
2. Каліграфічна хвилинка. Словникова робота.
- Повторюємо написання букви Бб, Бб, Ба, бл, об, бв, бк Батьківщина
(Оцінювання виконаної роботи)
IV.Проблемне запитання
( Заслуховування та обговорення відповідей учнів. Ознайомлення з пам'яткою-алгоритмом визначення відмінків прикметника в реченні.)
! Пам’ятка визначення відмінка прикметника:
(відмінок іменника = відмінок прикметника)
IV Тренувальні вправи на визначення відмінків прикметника в реченні.
1.Колективна робота
а)Прочитайте і поясніть прислів’я.
За рідний край життя віддай.
За рідний край життя віддай.
віддай ( за кого? за що?) за край (З.в.), край який? рідний (З.в.)
б)Поширте речення прикметниками.
Україна – це … , … , … , держава.
Україна – це … степи, … річки, … гори.
Україна – це … , … , народ.
- Якого роду прикметники велика, незалежна, самостійна, суверенна?
- У якому числі вжито широкі, глибокі, високі?
- У якому відмінку стоять всі прикметники?
(Н.в., тому що іменник, з яким зв’язується прикметник – це головний член речення)
(Подається алгоритм « Називний – Знахідний»)
(Оцінювання виконаної роботи)
Виконайте перевірку своєї роботи. Як відрізнити давальний і місцевий відмінки?
( Подається алгоритм « Давальний – Місцевий»)
(Оцінювання виконаної роботи)
Скласти текст з деформованих речень. Визначити відмінки прикметників.
Група 1
ми Щасливі, що народилися чудовій, на такій багатій, мальовничій землі – Україні в славній нашій.
Група 2
корінь роду Тут нашого українського, давнини що сягає сивої.
Група 3
не І де були б, скрізь землі поклик відчуваємо рідної, аж до радісних хвилюємося сліз, слово зачувши рідне.
Відповіді:
( Подається алгоритм « Родовий – Знахідний»)
(Оцінювання виконаної роботи)
4. Самостійна робота (за рівнями)
Рівень А: Вставити закінчення, визначити відмінок прикметників.
Нахиляє дуб висок…
серед пишн… долини
віти дуж… і висок…
до червон… калини.
Рівень Б: Поставити розділові знаки в реченнях, визначити відмінок прикметників.
Чи знаєш ти дитино що таке Україна
Україна – це червона калина біля бабусиної хати це зелена верба над чистим ставом це золоте море стиглих колосків
Люби і бережи рідну неньку – Україну
(Оцінювання виконаної роботи)
VІ. Підсумок уроку.
VІI. Домашнє завдання.
Вправа 225,
стор.114, повторити правило визначення відмінка прикметників