Конспект уроку української мови на тему «Лексичне значення слова. Однозначні та багатозначні слова». 5 клас

Про матеріал

Тема: «Лексичне значення слова. Однозначні та багатозначні слова».

Мета уроку:

- поглибити знання учнів про лексичне значення слова, повторити відомості про однозначні та багатозначні слова;

- розвивати уміння визначати лексичне значення слів, однозначні та багатозначні слова; формувати навички практичного використання у мовленні однозначних і багатозначних слів; сприяти розвитку здатностi до логічного мислення, творчої уяви;

- виховувати в учнів самостійність мислення, кмітливість, культуру мовлення.

Методи і прийоми: усний виклад матеріалу (розповідь, пояснення), бесіда, спостереження учнів над мовою, робота з підручником, метод вправ, частково-пошуковий, пояснювально-iлюстративний, iгровий, iнтерактивний.

Обладнання: пiдручник, презентацiя Power Point, таблицi, картки.

Тип уроку: комбінований.

Форма проведення: урок-подорож.

Підготувала: Фролова Інга Анатоліївна.

Перегляд файлу

КОНСПЕКТ УРОКУ

Клас: 5

Тема: «Лексичне значення слова. Однозначні та багатозначні слова»

Мета уроку:

  • поглибити знання учнів про лексичне значення слова, повторити відомості про однозначні та багатозначні слова;
  • розвивати уміння визначати лексичне значення слів, однозначні та багатозначні слова; формувати навички практичного використання у мовленні однозначних і багатозначних слів; сприяти розвитку здатностi до логічного мислення, творчої уяви;
  • виховувати в учнів самостійність мислення, кмітливість, культуру мовлення.

Методи і прийоми: усний виклад матеріалу (розповідь, пояснення), бесіда, спостереження учнів над мовою, робота з підручником, метод вправ, частково-пошуковий, пояснювально-iлюстративний, iгровий, iнтерактивний.

Обладнання: пiдручник, презентацiя Power Point, таблицi, картки.

Тип уроку: комбінований.

Форма проведення: урок-подорож.

 

Література

1. Заболотний О. В. Українська мова. 5 кл.: підруч. для закл. заг. серед. освiти / О. В. Заболотний, В. В. Заболотний. 2-ге вид., доопрац., Київ: Генеза, 2018. 208 с.

2. URL: https://bookwoed.blogspot.com/2017/11/blog-post_15.html

3. URL: http://zagadki1.ru/ua/zagadka/i-chervona-y-sokovyta.htm

4. URL: https://subject.com.ua/textbook/mova/5klas_4/6.html

5. URL: http://vneuroka.ru/krossvord_sozdat_online_iz_svoih_slov/

 

Хід уроку

І.  Оргмомент. Слайд 1

  • Перевірка готовності класу до уроку.
  • Привітання.

Уже дзвінок нам дав сигнал:

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо.

Роботу швидше починаймо.

Всі всідайтеся рівненько,

Налаштуйтесь на урок

І до мудрості пізнання

Ви зробіть сьогодні крок!

 

ІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

  • Слово вчителя. Слайд 2

Сьогодні зранку на адресу нашої школи для учнів 5 класу надійшов лист-запрошення:

«Шановні учні 5 класу! Королева Лексика запрошує вас на щорічний лінгвобал. Для того щоб потрапити до палацу, вам необхідно пройти країною Лексикологія, розкрити таємниці її мешканців».

Ну що ж, потрібно вирушати в путь.

Чи всі згодні? (Так!) Добре.

А що ми повинні обов’язково взяти з собою? (Знання, енергією, бадьорість, кмiтливiсть, оптимізм, змістовні та правильні відповіді).

Мета нашої подорожі – потрапити до країни Лексикології та познайомитися з її мешканцями – Однозначними та Багатозначними Словами.

  • Методика «Ключик» Слайд 3

Перед нами брама, яка перекриває вхід до країни. Щоб відкрити її нам потрібно підібрати 6 ключиків, які ми отримаємо на уроці, виконуючи завдання.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

  • Отримання першого ключика.

Щоб вирушити до країни Лексикологiї, давайте перевiримо, чи всi виконали своє домашнє завдання?

Впр. 55, с. 28

Вашим завданням було скласти невеликий усний роздум (3-5 речень), розпочавши його одним з наведених фрагментiв

  • Я люблю займатися спортом (малювати, читати), тому що...
  • Українські пісні відомі у світі, тому що...
  • Природу треба охороняти, тому що...

Декілька учнів висловлюють свої мiркування.

 

ІV. Актуалізація суб’єктного досвіду та опорних знань учнів

  • Отримання другого ключика.
  • Бесiда.

 - У попереднi роки свого навчання, вам вже доводилось спостерiгати за чарiвною країною Лексикологiєю, але саме сьогоднi ми зможемо потрапити да неї.

          Тож, давайте пригадаємо, що таке слово?

Для чого потрібно людині слово?

Складіть речення, щоб розкрити значення, сутність слова (усно).

 

V. Вивчення нового матеріалу

  • Отримання другого ключика.
  • Робота з таблицею. Слайд 4

 

Лексика

Лексикологiя

Лексичне значення слова

Сукупність усіх слів мови, її словниковий склад називають лексикою.

Лексикологія – це розділ науки про мову, який вивчає лексику.

Лексичне значення - це те, що слово означає. Наприклад: іменник пасажир означає людину, яка здійснює поїздку різними видами транспорту.
Усі слова, крім службових, мають лексичне значення.

 

Ознайомтесь з таблицею, у нiй ми можемо побачити значення ключових понять на сьогоднi.

- Що таке лексика?

- Що таке лексикологiя?

- У чому полягає відмінність між лексикою і лексикологією?

- Що таке лексичне значення слова?

  • Вiдгадування загадки. Слайд 5

Кожний із вас розуміє важливість слова, але виражає його по-своєму, за допомогою різних слів. І дійсно, слова мають різні значення. В цьому ми зараз спробуємо розібратися, давши відповідь на наступне питання нашого уроку, скільки ж значень мають слова?

Зверніть увагу на загадку. Прочитайте її та відгадайте.

І ч…рвона й соковита

Та гірка вона все літо.

Пр…п…че моро… – вона

Стала добра й см...чна.

- Про що йдеться? (Калина)

- Як ви здогадались? Що вам допомогло?

  • Робота у зошитi.

Вiдкрийте зошити, запишіть число…

Перепишіть текст, розставивши пропущені букви. Поясніть свій вибір. (Один учень працює бiля дошки, iншi – у зошитах).

- Кожний з вас може дати визначення слову «калина». Яке

лексичне значення має це слово? Запишіть.

 - Чи можна ще дати якесь визначення цьому слову? (Ні).

Отже, тепер ми знаємо, що лексичне значення слова можна визначити за його ознаками.

- А як ще можна зрозуміти, що означає слово? (За словником)

  • Отримання третього ключика. Слайд 6

Послухайте вiршик i дайте вiдповiдь на питання: Яке лексичне значення має слово «добра»?

Добра каша у Наташі,

Та не їсть Наташа кашу.

Мама просить: «З’їж, хоч трошки»

 – Не така у тебе ложка!

 В дідуся он ложка більша,

 Каша в дідуся добріша!

- Що ви можете сказати про слово «добра»? Я вважаю, що це слово означає «приязна, чуйна». (Ні. Це слово тут означає «смачна»). Тобто визначення слова ви даєте за текстом вiршика.

А тепер звернiть увагу на вислiв В. О. Ключевського: Слайд 7

Добра людина не та, яка вміє робити добро, а та, яка не вміє робити зла.

- Яке лексичне значення має слово «добра» у цьому випадку?  (Слово «добра» тут має значення «доброзичлива, чуйна, приязна»).

- Як ви розумiєте цей вислiв?

  • Робота у зошитi. Слайд 8

Отже, ми можемо говорити про те, що iснують не тiльки однозначнi слова, якi мають одне лексичне значення (калина, деруни, сiрник, березень, три), але й багатозначнi слова, якi мають два і більше лексичних значень (добра, рукав, голова, ручка). Такі слова називають явища, предмети, ознаки, у чомусь схожі між собою.

Запишiть визначення у зошит.

  • Фiзхвилинка.

Коли ви чуєте однозначне слово – пiднiмаєте руки вгору, коли багатозначне – присiдаєте.

Земля, полуниця, голова, крило, тополя, стiлець, ручка, українець, лопата, море, межа, верба, низький, три, понедiлок, вода, пшениця.

  • Отримання четвертого ключика.
  • Робота в парах. Слайд 9

Завдання на роздаткових картках: Прочитайте прислів’я. Вам потрiбно з’єднати прислів’я з його лексичним значенням. Помiркуйте, яке лексичне значення має в кожному реченні слово голова?

                                                         ДОВІДКА

 

1. Хліб — усьому голова.

А)  Частина тіла людини або тварини.

2. Як голова сивіє, чоловік мудріє.

Б) Основне, головне в чомусь.

3. Скільки голів, стільки й думок.

В) Керівник установи, організації, товариства та ін.

4. Не той голова, що дуже кричить, а той, хто вміє навчить.

Г) Орган мислення; мозок

5. Аби голова пройшла — хвіст дожене.

Ґ) Перші ряди, передня частина чогось.

6. Сир гарний, та голова мала.

Д) Продукт харчування у вигляді кулі або конуса.

 

Ключ: 1 Б), 2 А), 3 Г), 4 В), 5 Ґ), 6 Д).

Витлумачте значення прислів’я «Біда тому колективу, де голова без голови».

 

VІ. Узагальнення і систематизація

  • Отримання п’ятого ключика.
  • Розподільний диктант. Слайд 10

Завдання: записати в першу колонку однозначні слова, а в другу багатозначні (один учень працює бiля дошки, iншi – у зошитах).

Борщ, автобус, стiна, зiрка, корiнь, соловейко, ноутбук, холодний, банкомат, теплий, помiдор, суниця, пiдмет, важкий, iти, крило, скотч.

  • Отримання шостого ключика
  • Творче завдання. Слайд 11          

Складіть і запишіть речення, у яких би подані слова виступали у вказаних значеннях:

Хвилюватися: а) покриватися хвилями; б) бути занепокоєним, збудженим.

Захоплений: а) узятий, охоплений; б) схвильований, сповнений радості.

  • Кросвордний диктант (за поданим лексичним значенням записати слова). Слайд 12

 

1. Кущова рослина, що має білі квіти й червоні гіркі ягоди.

2. Періодичне поліграфічне видання.

3. Сукупність слів певної мови.

4. Земна куля з усім, що на ній є.

5. Як називається значення, яке розкриває те, що означає слово?

6. Літальний орган птахів, комах та деяких ссавців.

7. Безліса рівнина, рівний великий простір.

8. Керівник установи, об'єднання, товариства, організації та їх відділів.

9. Яке слово має два і більше лексичних значень?

10. Колекція засушених рослин.

11. Самостійна шкільна або домашня робота у вигляді письмового викладу учнями своїх думок на задану тему.

12. Суть чого-небудь; зміст.

 

VІІ. Підсумок уроку

  • Бесiда.
    • З якими мешканцями країни Лексикологiї нам сьогоднi вдалося познайомитись?
    • Якi слова називають однозначними?
    • Якi слова називають багатозначними?
  • Слово вчителя. Слайд 13

Молодцi! Ми зібрали потрібну кількість ключиків. І тепер зможемо відімкнути браму. На нас чекає цікава подорож країною Лексикологією.  Впродовж  наступних уроків ми відвідаємо її цікаві міста і спробуємо подолати помилки, які полонили мешканців.

  • Оцінювання роботи учнів.

VІІІ. Домашнє завдання з коментарем. Слайд 14

Обов’язкове: § 8, правила – с. 32-33, Впр. 64 (Списати, вибравши з дужок потрiбне слово. Наприклад, (уключити, увімкнути) лампу – увімкнути лампу).

Творче: Розтлумачити значення назв українських весняних місяців.

1

 

docx
Додано
1 квітня 2023
Переглядів
375
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку