Конспект уроку української мови у 3 класі на тему:"Загальне поняття про іменник"

Про матеріал
Мета уроку:розширити знання про іменник; удосконалювати вміння виділяти його серед інших частин мови через правильно поставлене запитання; ознайомити з термінами «назви істот» та «назви неістот»; збагачувати словниковий запас учнів; вдосконалювати навички грамотного письма; виховувати любов і дбайливе ставлення до природи.
Перегляд файлу

Конспект уроку української мови у 3 класі

Тема: Загальне поняття про іменник. Іменники, що означають назви істот та  неістот

Мета: розширити знання про іменник; удосконалювати вміння виділяти його серед інших частин мови через правильно поставлене запитання; ознайомити з термінами «назви істот» та «назви неістот»; збагачувати словниковий запас учнів; вдосконалювати навички грамотного письма; виховувати любов і дбайливе ставлення до природи.

Обладнання: таблиця «Іменник», орфографічні словники, сигнальні картки, картки-завдання.

Тип уроку:  урок-мандрівка

Хід уроку

І. Організація класу.

Пролунав дзвінок.

Починаємо урок.

Будемо гарно працювати,

Скарбничку нових знань поповнювати.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.

  • Діти, сьогодні у нашому класі незвичайний урок. Я запрошую вас у цікаве далеке плавання казковим кораблем до країни Граматики. По дорозі нам траплятимуться і загадки, і вірші, і цікаві завдання. Ми побачимо великий і чудовий острів Іменник, а на ньому цікаві зупинки – порти. А кінцевою метою нашого плавання стане Бухта Досягнень. Отож, щасливої дороги!
  • Сьогодні саме іменник ми будемо детально вивчати, назви істот та назви неістот вчитимемось розрізняти.

Іменник! Він взяв собі на плечі

Велике діло – визначати речі.

Іменник – це частина мови,

Без неї нам не обійтись ніколи!

  • Діти, давайте пригадаємо, що таке іменник?

Іменник – частина мови, найчисельніша серед інших. Іменники становлять майже половину всіх слів української мови.

ІІІ. Актуалізація опорних знань. Порт «Загадок»

  • Увага! Наш корабель піднімає вітрила! Ой, що це? Каліграфічний центр цього острова пропонує нам отримати пропуск на подальше плавання. Для цього ми повинні відгадати загадки!

Відгадування загадок.

За вікном летить сніжок,

Піднялася віхола,

Але бачу я пташок,

 Що сидять під стріхою:

Чив-чив-чив! Чив-чив-чив!

Хто співати їх навчив?

Сірі пташенята ці

Звуться, діти, ….(горобці).

 

Невеличка, сніжно-біла,

Що її в небесну шир

Люди радісно пускають

Сповістити всім про мир.

Кожен з нас цю пташку знає,

Її назву відгадає. (голуб)

 

Перший я приніс весну,

Пробудив усе від сну.

Заспіваю під вікном,

Звуть усі мене …(шпаком)

 

Всі в блакитнім піджаку,

В рожевій сорочечці.

В нас зимою по садку

Гуляють, як гості. (снігурі)

 

  • Запишіть, діти, слова-відгадки. Дайте їм загальну назву.
  • Доведіть, що це іменники. Який іменник тут «зайвий»?
  • Яких ще зимуючих птахів ви знаєте?
  • Як допомогти птахам узимку?

IV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Порт «Повторялки»

Вправа «Мікрофон»

  • На які питання відповідають іменники?
  • Що позначають?
  • Наведіть приклади іменників, що відповідають на питання «хто?»
  • Назвами кого вони є?
  • Наведіть приклади іменників, що відповідають на питання «що?»
  • Що вони позначають?
  • Чи можете зробити висновок?
  1. Порт «Пізнавайки»

А) Колективне виконання вправи 247 (письмово)

Ознайомлення з поняттям «істота» та «неістота».

Б) Робота з таблицею «Назви предмет»

Самостійне напівголосне прочитування слів, поданих у таблиці.

Вибіркове читання.

  • Прочитайте назви птахів і поставте до них питання.
  • Прочитайте назви інших істот та поставте до них питання.

Висновок. Назви істот відповідають на питання хто? Назви неістот відповідають на питання що?

В) Вивчення учнями правила з обов’язковим наведенням прикладів.

(Робота в парі, взаємоперевірка).

  1. Порт «Дружба»

Розрізнення назв істот та неістот за вправою 248.

(Робота в малих групах).

І група: випишіть іменники, що є назвами істот та поставте до них питання.

ІІ група: випишіть іменники, що є назвами неістот та поставте до них питання.

Учні по групах доповідають про виконання завдання, результати перевіряють всім класом.

  1. Порт «Фізкультхвилинка».
  2. Порт «Підводний риф»

А) робота над текстом вправи 249.

Читання тексту та переказ його змісту.

Б) Самостійна робота

 (списування тексту із вставлянням пропущених букв у словах, постановка запитань до іменників)

          В) Добирання споріднених слів до слова «свято».

 Г) Розпізнавання іменників  - назв істот та неістот у грі «Хто?Що?»

Учитель демонструє предметні малюнки із зображенням людей, тварин, речей, рослин, тварин. У відповідь учні сигналізують картками «Хто?», «Що?»

  1. Порт «Довідковий»

Робота з орфографічними словниками

(Робота в групах)

І група: випишіть зі словника 5 іменників – назв істот. Доведіть правильність свого вибору. Складіть з одним із них речення.

ІІ група: випишіть зі словника 5 іменників – назв неістот. Доведіть правильність свого вибору. Складіть з одним із них речення.

 

V. Підсумок уроку

- Ось і закінчується наша кругосвітня мандрівка. Ми дуже добре порацювали і можемо пишатися нашими здобутками. А бухта Досягнень, де мизараз знаходимося познайомить усіх учасників з дуже мудрим висловом6

«Найбільший скарб учня – міцні знання».

  • Який скарб знайшли ми під час нашої мандрівки?
  1. Гра «Кореспондент»
  • Де ми були сьогодні?
  • Що називається іменником?
  • На які питання відповідають іменники, що є назвами істот?
  • Наведіть приклади.
  • На які питання відповідають іменники, що є назвами неістот?
  • Наведіть приклади.
  1. Оцінювання учнів.

Хочу вам сказати у кінці –

Ви сьогодні – молодці!

VI. Домашнє завдання

Вправа 250, вивчити правило с.101

 

 

 

 

docx
Додано
21 січня 2019
Переглядів
835
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку