Конспект уроку української мови у 3 класі
Тема: Змінювання іменників за числами
Мета: ознайомити учнів з властивістю іменників змінюватися за числами; формувати вміння змінювати іменники за числами, визначати число іменників, орфографічні навички; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до природи, навколишнього світу.
Обладнання: предметні малюнки, картки «Іменник», «Один – багато», «Однина – множина», демонстраційний матеріал (малюнки).
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організація класу.
-Діти, послухайте уважно вірш О. Кулик та скажіть про кого він розповідає?
Закружляла віхола.
Горобці під стріхою
Тихо повсідались:
-Де зернят дістать?
А в саду на яблуні
Ще осінні яблука,
Найсмачніші ласощі,
На гіллі висять.
Стихла раптом віхола
Горобці під стріхою
Мить лише, хвилиночку
Зляканно сидять.
Тільки враз горобчики,
Мов веселі хлопчики,
У садок до яблуньки
На бенкет летять.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
Клас працюватиме групами:
дівчатка – синички,
хлопчики – горобчики.
На дошці прикріплюються малюнки пташок.
Отож, давайте дружно промовимо девіз нашого уроку:
Звучить рідна мова над містом й селом!
Завдань багато, не лякайтесь.
Повірте, вам під силу це.
Як працюватимете гарно,
То виконаєте все-все-все!
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок.
Позлітались до криниці горобці й синиці.
Зразу бійку влаштували – куряву кругом підняли:
Визначали рід в словах –цвіріньчали – просто жах1
Прошу, їм допоможіть, рід іменників вкажіть!
На дошці записані слова:
Земля, сонце, тротуар, Петро, зерно, людина, журнал, день, веселка, кит, озеро, Олеся.
Завдання:
«горобчики» виписують слова чоловічого роду;
«синички» - жіночого роду;
троє учнів(за вибором зимової картки) – середнього роду.
Перевірка виконання завдання. Висновки.
Наші синички й горобчики
За зернятка бились,
Та раптом зупинились.
Стали думати-гадати:
Зернятко одне, а чи багато?
На дошці записані слова:
Зайці, ялина, чашка, заєць, чашки, ялини, листок, крапка, листки, крапки.
Завдання: утворити логічні пари «один-багато».
Перевірка виконання завдання. Висновки про число предметів.
IV. Вивчення нового матеріалу.
А)Самостійне опрацювання правила.
Б)Бесіда за запитаннями:
- Що ми називатимемо одниною?
- Що таке множина іменників?
2. Спостереження за формою слова
Вправа 275. Колективна робота.
Ви, горобчики, здружіться,
Із синичками помиріться.
Станем дружно працювати –
Число предметів визначати!
Прочитати текст вправи, вставляючи пропущені букви.
Спишіть текст вправи, підкреслюючи іменники, що означають один предмет- однією лінією, а багато предметів – двома рисками.
Перевірка – зачитати іменники в однині, а потім – в множині.
V. Фізкультхвилинка.
VI. Закріплення вивченого.
Вправа 277 (завдання1)
«Горобчики» виписують іменники у однині, а «Синички» - у множині.
Перевірка виконання завдання.
Учитель промовляє слова, учні повторюють.
Запис слів у зошити: молоко, золото, любов, канікули, ворота.
Визначення роду виділених іменників, постановка їх у множину.
Перевірка виконання завдань. Гра «Мікрофон».
VII. Підсумок уроку. Рефлексія.
Вправа «Інтерв’ю»
Урок закінчується, друзі,
Підбити підсумки вже час.
Ви працювали дуже гарно
І виконали все-все-все!
VIII. Домашнє завдання
Вправа 277(завдання 2), повторити вивчені правила.