Конспект уроку української мови у 6 класі на тему:"Морфологія. Загальна характеристика частин мови"

Про матеріал

Конспект до уроку насичений різними вправами, що спонукає учнів швидко реагувати на поставлені вчителем завдання. Використання загадок допоможе зробити урок цікавим, а робота з деформованим текстом - ще й веселим.

Перегляд файлу

Конспект уроку української мови у 6 класі

 

Тема уроку: Морфологія.  Загальна  характеристика частин мови.

Мета уроку: дати загальну характеристику частин мови, формувати вміння розрізняти самостійні й службові частини мови, вирізняти різні частини мови у реченнях, визначати їх синтаксичну роль; розвивати увагу, спостережливість, логічне мислення, культуру усного й писемного мовлення; виховувати любов до рідного слова.

Тип уроку: урок поглиблення, систематизації та узагальнення вивченого.

Обладнання: таблиця «Частини мови».

 

Хід уроку

 

І. Організаційний момент.

ІІ. Евристична бесіда:

-         який розділ мовознавчої науки ми закінчили вивчати?

-         що він вивчає?

-         а які інші розділи ми вивчали у 5 класі?

-         що вони вивчають?

ІІІ. Слово вчителя.

            Сьогодні ми розпочинаємо вивчення великого розділу мовознавчої науки. Він називається «Морфологія». Цей розділ ми будемо вивчати у 6 і 7 класах. І вивчає він частини мови.

(Учні записують тему уроку).

ІV. Бесіда (актуалізація опорних знань учнів):

-         чи знайомилися ви з частинами мови у початкових класах?

-         які частини мови вам відомі?

V. Вивчення нового матеріалу.

       1. Учитель: український письменник Дмитро Білоус написав чудовий вірш про частини мови, про походження їх назв. Отож познайомимося з цим віршем. Будьте уважні. (Учитель читає вірш Д.Білоуса «Злитки золоті»).

 

ЗЛИТКИ ЗОЛОТI

 

   Чи ти задумувавсь, вiдкiль отi

   у нашiй мовi злитки золотi?

   Як намистини, диво калинове -

   частини мови!

 

   Який спiвець, поет, який письменник

   уперше слово вигадав - iменник?

   Iменник! Вiн узяв собi на плечi

   велике дiло - визначати речi, -

   iм'я, найменування i наймення:

   робота. Бiль. I радiсть. I натхнення.

 

   Ну а вiзьмiмо назву - дiєслово,

   само пiдказує, що дiє слово!

   Ще й прикладу на нього не навiв,

   а вже до пiвдесятка дiєслiв!

 

   Прикметник дасть iменнику-предмету

   якусь його ознаку чи прикмету.

 

   Числiвник може визначить тобi

   число речей, порядок при лiчбi.

 

   А поспитай звичайного займенника,

   за кого вiн у мовi? За iменника!

 

   (Хоч може цей наш скромний посередник

   замiнювать числiвник i прикметник.)

 

   Прислiвник звик, незмiнюваний в мовi,

   ознаки рiзнi виражать при словi.

 

   Сполучник каже: скромну роль я маю,

   але слова я в мовi сполучаю.

 

   I частка мовить: слово я службове,

   але людинi чесно я служу.

   I, будьте певнi, в iнтересах мови

   i так i нi де треба я скажу.

 

   А вигук може пролунать, як дзвiн,

   у мовi, мабуть, найщирiший вiн!

 

   "Ура! - гукнеш ти друзям неодмiнно. -

   Сьогоднi з мови я дiстав "вiдмiнно"!"

 

   Частини мови! Назви наче й звичнi,

   полюбиш їх - красивi, поетичнi!

 

   "Вiдмiнно" заслужив ти. Знав - чудово.

   Це за любов найвища з нагород.

 

   Хто ж так назвав оцi частини мови?

   Назвали вченi.

   Й пiдхопив народ!

 

            Чому частини мови названі тут «золотими злитками»?

 

       2. Учитель: а тепер розгляньте таблицю «Частини мови».

Бесіда за таблицею:

-         скільки частин мови є у нашій мові?

-         на які групи вони поділяються?

-         які частини мови належать до самостійних?

-         а які до службових?

         

3.     Самостійна робота учнів із правилами.

Учитель: що нового про частини мови дізнались ви з прочитаного?

            ( а) спільні ознаки частин мови:

-         загальне значення;

-         морфологічні ознаки (граматичне значення);

-         синтаксична роль у реченні.

       б) самостійні частини мови мають лексичне і граматичне значення, є членами речення;

       в) службові частини мови не відповідають на питання, не є членами речення, не мають лексичного  значення).

 

4.     Виконання вправи 115 (с.69, 1 речення 2 абзацу і 1речення

3 абзацу) усно.

            Відшукати у тексті самостійні і службові частини мови, назвати їх (по можливості), поставити питання.

            Записати речення, зробити синтаксичний розбір.

Народна пісня звучала вільно, гордо.

З’ясувати лексичне і граматичне значення слова «пісня».

 

VI. Виконання вправ на закріплення вивченого.

1.     Які частини мови вживаємо ми найчастіше? З чим це пов’язано?

(Якщо учням важко відповісти на поставлене питання, доцільно звернути увагу на правило про найуживаніші слова у мові).

 

Відгадати  загадку:

 

Він є у кожного

У всіх він є, ось подивись –

Старе, мале чи юне.

Та кепсько, коли хтось кудись

Його без діла суне.

           Що це таке? (Ніс).

-         Якою частиною мови може бути слово «ніс»?

-         Як називаються слова, що однаково звучать, але мають різне лексичне значення?

Завдання: скласти 2 речення із словом «ніс» - іменником і дієсловом. Назвати в них частини мови.

 

2.     Послухайте ще одну загадку:

 Класна загадка

Іще одна загадочка для вас:

Прикметник означа найвищий клас,

Споріднений з іменником співзвучним.

Лиш й на к  в кінці змініть і враз

Ви познайомитесь з маленьким учнем,

Який не ходить ще і в другий клас…

      Який прикметник і який іменник?

      (Першокласний і першокласник).

 

3.     Вибірковий диктант.

Завдання:

 І група – випис. іменники;

ІІ група – випис. прикметники;

ІІІ група – випис. службові частини мови.

          

           Чарівний розмай

Не бачили, щоб жовкнув він,

зелений і взимі,

улітку рясно стелиться

низенько до землі;

цупкі зелені хрещики

на кінчику стебла

і синій цвіт, і цілий світ,

і океан тепла.

Хто він? (Барвінок)

І гр. – землі, хрещики, кінчику, стебла, цвіт, світ, океан, тепла;

ІІ гр. – зелений, цупкі, зелені, синій, цілий;

ІІІ гр. – не, щоб, і, до, на, і.

 

Усно: назвати наявні в тексті дієслова, поставити до них питання

(бачили, жовкнув, стелиться).

 

4.     Прочитати написану на дошці загадку. Розставити потрібні розділові знаки, назвати службові частини мови.

 

Займенники-псувачі

Якщо до жарту ви готові,

назвіть, кмітливі дітлахи,

ті два займенники у мові,

що можуть зіпсувать шляхи. (Я – ми).

         Або:

 

Мудрий порадник

Завждú можу стати в пригоді,

моїх вам порад не злічить,

і кажуть про мене в народі:

«Мовчить, а сто дурнів навчить». (Книга).

 

5.     Робота в групах. Відгадати загадку, визначити частини мови.

І гр. І стала… цифрою

         Летіла птиця на морозі,

         над хатами зимовим днем;

         згубила літеру в дорозі

і стала… цифрою з нулем. (Сорока, сорок).

 

ІІ гр.  Злита з хвостиком ця крапка,

         невелика, власне, лапка.

         Робить паузу, всім знайома.

         Як вона зоветься?  (Кома).

        

ІІІ гр. В землю закидалося,

під сонцем гойдалося,

в печі гартувалося,

запашним виймалося,

нам з вами дісталося.  (Хліб).

 

Додаткове завдання:

         Назва ріки

До країни знань ішов мандрíвник

і зустрів цікаві складники:

поєднались префікс і числівник

і зробились назвою ріки.  (Прип’ять).

 

VІІ. Закріплення вивченого.

1. Скласти речення з поданих слів (робота з деформованим текстом). Визначити частини мови.

         Б’ють, слово, з, пісня, й, джерела, рідного. (Слово й пісня з рідного б’ють джерела).

 

2. Побудуйте складне речення.

         Обрій, за, стежина, кликала, шлях, у, переросла, вона.

(За обрій кликала стежина, вона у шлях переросла).

Додатково: назвати синоніми до слова «шлях».

 

VІІІ. Домашнє завдання:

вивчити правило і таблицю, вправа 119(визначити самостійні частини мови у тексті).

         За вибором – скласти невелику казку про іменник.

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Kiryan Irina
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
14 серпня 2018
Переглядів
5029
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку