Дуже цікавий урок!
Практичні задачі:
повторити вивчені лексичні одиниці та практикувати у використанні їх у практиці
розвивати вміння читати та аудіювати тексти, ігноруючи незнайомі слова.
Цілі:
Освітня: розширити знання учнів про таке граматичне явище, як теперішній неозначений час.
Розвиваюча: розвивати вміння робити усні та письмові повідомлення про явища природи, використовуючи зорові опори.
Виховна: прищеплювати любов до природи, викликати інтерес до природних явищ та бажання вивчати їх. Формувати командний дух.
Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №4
Покровської міської ради
Донецької області
Розробила
вчитель англійської мови
ЗОШ І-ІІІ ст..№4
Швидкіна Дар’я Ігорівна
Покровськ
Тема: Природа та погода.
Підтема : Узагальнюючий урок з теми «Природа та погода».
Практичні задачі:
повторити вивчені лексичні одиниці та практикувати у використанні їх у практиці
розвивати вміння читати та аудіювати тексти, ігноруючи незнайомі слова.
Цілі:
Освітня: розширити знання учнів про таке граматичне явище, як теперішній неозначений час.
Розвиваюча: розвивати вміння робити усні та письмові повідомлення про явища природи, використовуючи зорові опори.
Виховна: прищеплювати любов до природи, викликати інтерес до природних явищ та бажання вивчати їх. Формувати командний дух.
Обладнання: персональний комп’ютер, мультимедійний проектор, екран, авторська презентація Microsoft Power Point “Weather and Nature”, роздатковий матеріал.
Хід уроку.
Good morning, children!
Good morning, teacher!
Dear pupils. I am glad to see you here. I am sure you are ready for active work. Our topic today is “Nature and Weather”. (слайд1)During the lesson you should remember everything about nature, seasons of the year, the weather in England and Ukraine.
Look, you’ve got two picture labels.(слайд2)
- If you are good – draw sun rays.
- If you feel bad – draw rain drops.
- Stick your pictures on the board.
Уведення в іншомовну атмосферу.
(Учні дивляться на екран та співають пісню)
So let’s start our class with one of our favourite songs about the weather.
What’s the weather? It’s sunny.
What’s the weather? It’s rainy.
All together that’s the weather.
Sun, rain, wind, storm.
Hot, cold, cool, warm.
What’s the weather? It’s cloudy.
What’s the weather? It’s windy.
All together that’s the weather.
In the summer it’s hot.
In the winter it’s not.
In the spring have a flower.
In the autumn have a shower.
What’s the weather? It’s frosty.
What’s the weather? It’s foggy.
All together that’s the weather.
Sun, rain, wind, storm.
Hot, cold, cool, warm.
What’s the weather? It’s snowing.
What’s the weather? It’s blowing.
All together that’s the weather.
In the summer it’s hot.
In the winter it’s not.
In the spring have a flower.
In the autumn have a shower.
All together that’s the weather.
2. Фонетична розминка.
Look, at the blackboard. Listen the poem and think what sound will you hear more often.(слайд4)
Weather the weather is wet,
We must not fret.
But we’re thankful together,
Whatever the weather.
3. Лексична розминка. Інтерактивна вправа «Brain-storming»(слайд5)
- Let’s remember the words which are connected with our topic. Answer the questions:
What day is it today?
What season is it now?
What can you see on the ground?
What season comes after autumn?
What season comes after winter?
What season comes after spring?
What season comes after summer?
What month is it now?
What are winter months?
What are spring months?
What are summer months?
What are autumn months?
What is the weather like today?
Sunnydgwindytkrainyvfstormydcloudybnhotgwarmvcoldcfoggynsnowyjweather |
Ви всі дуже любити малювати. Так ось. Ми художники та поети. Зараз я вам роздам малюнки. Вони всі були різнокольорові. Але пройшов сильний дощ - і фарба зникла.
Ваше завдання - зафарбувати малюнки, але певними кольорами.
The bird is grey,
The flower is blue,
The tree is green,
The sun is yellow,
The cloud is white,
The butterfly is bright.
T: Перевіримо, хто правильно розмалював (на дошці правильно розмальований малюнок)
Task on the blackboard. Write down the words and word-combinations from the box into the right columns.
Grey clouds cool weather, a strong wind, rain, a blue sky, summer dresses, winter holidays frosty weather, green trees, snow, first flowers, raincoats, vegetables July, hot weather, yellow leaver skating-rink, March, summer holidays, to lie in the sun.
Spring Summer Autumn Winter
(під музичний супровід)
Weather word bank. |
||
1 |
State |
стан |
2 |
Heat |
спека |
3 |
Wetness |
вологість |
4 |
Dryness |
сухість |
5 |
Calm |
затишність |
6 |
cloudness |
хмарність |
7 |
weatherman |
метеоролог |
8 |
natural features |
природні риси |
9 |
weather station |
метеостанція |
10 |
weather forecast |
прогноз погоди |
11 |
Space |
космос |
12 |
Collect |
збирати |
Weather is a part of nature. Weather is the state of the atmosphere at a particular place during a short period of time: heat or cold, wetness or dryness, calm or storm, clearness or cloudness. Weathermen study natural features. They collect information from ships, planes weather stations and space stations. So they can understand what the weather will be like during the next few days. Then they make a weather forecast. With the help of weathermen we know what clothes to choose for the day.
The weather forecast.
Good evening! And here is the weather forecast for tomorrow. In the Western Ukraine it will be cold with snow in the mountains. In the north of Ukraine it will be a wet day with rainstorms that will move to the east during the afternoon. The weather in the centre of Ukraine will be dry but cloudy. In the south of Ukraine the day will be bright and clear with a lot of sunshine but it may be windy in the evening.
Post- reading task.(слайд13-15)
Teacher: You have a table with the weather forecast in different regions of Ukraine. You should make a forecast.
City |
Weather |
Temperature |
Clothes |
Dnipro (autumn)
|
Cloudy/ windy Rainy (in the afternoon) |
7 degrees above zero |
Take your umbrella |
Kharkiv (summer) |
Hot/sunny Windy (in the evening) |
30 degrees above zero |
Put on your hat |
Pokrovsk |
Snowy/ frosty Windy (in the morning) |
10 degrees below zero |
Put on your warm clothes |
Good morning! And now it’s time for weather forecast with _______(name) for tomorrow, ________(the day of week), the 17th of ___________(month) in______ (city). It will be ____and______. It may be ______in the__________. The temperature will be about _________
Don’t forget to______.
А) повторення правил, гра «Пазли» (слайд16)
|
Comparative |
Superalative |
1) односкладові прикметники, 2) прикметники із закінченням –е, 3)двоскладові прикметники с наголошеним другим складом. |
Утворюється за допомогою суфікса -er. |
Утворюється за допомогою додавання суфікса -est та означеного артикля the |
cleaner |
the funniest |
|
1) багатоскладові прикметники, 2) двоскладові прикметники з наголошеним першим складом |
Утворюється за допомогою слова more. |
Утворюється за допомогою слова most та означеного артикля the перед прикметником |
more expensive |
the most interestin |
Б) самостійне виконання вправ (слайд17)
Учні виконують граматичні завдання індивідуально.
Утвори форми вищого і найвищого ступеня слів у дужках і заповни пропуски.
1) August is _____________________ than February. (long)
2) English is _____________________ than Mathematics. (difficult)
3) Nick is ________________________ boy in our class. (tall)
4) June is _____________________ than February. (warm)
ІІІ. Заключна частина
- What task was difficult for you?
- What was interesting?
- What topic did we learn?
- You’ve got two picture labels.
- If you are good –draw sun rays.
- If you feel bad – draw rain drops.
- Stick your pictures on the board to the another part.
- compare, how many pictures of sun do you draw at the beginning and at the end of the lesson.
2. Домашнє завдання.(слайд19)
Повторити вивчену лексику, скласти 5 речень використовуючи ступені порівняння прикметників.
3. Виконання пісні “A time for another year” (слайд20)
Dear friends! Our lesson is coming to an end. It’s time to say good-bye. We’ve done much at the lesson. We read, listened to the text, did exercises on the texts, you sang songs you presented your projects. You were great! You all get good and excellent marks.
January, February, March
April, May and June
July and August, goodbye summer
Autumn’s coming soon
Hey September, October, November
It’s December, winter’s here
Goodbye Christmas, that’s the end
Time for another year. (Twice)