Конспект уроку в 1 класі

Про матеріал
Конспект уроку в 1 класі на тему :" Це мій друг!" Вправи,малюнки та ігри до уроку.
Перегляд файлу

1 клас

Тема: Це мій друг!

Мета:

  • навчальна: презентувати лексичний матеріал за темою «Моя сім’я і друзі»; закріпити мовні вирази за темою; повторити раніше вивчені ЛО, лексико-граматичні структури, формувати уявлення уявлення про мову як засіб спілкування між людьми.
  • розвивальна: розвивати навички аудіювання та діалогічного мовлення; вміння вести бесіду, слухати співрозмовника, удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків;
  • виховна: викликати в дітей бажання вчитися; допомагати їм бути розкутими в спілкуванні, вивчати іноземну мову; виховувати дисципліну, звичку до систематичної розумової праці.

Обладнання: картки до теми «Моя сім’я і друзі», фотографії учнів з родичами, різнокольорові аркуші паперу, олівці, аудіо записи.

                                                                           ХІД УРОКУ

WARM-UP

Good morning everyone.

How are you today?

How old are you?

Where do you live?

Let’s repeat the ABC.

PRESENTATION

Listen and point (p.41).

-Open your books please, children. Look at the photos. You have 5 min to look at, and tell your friend about them.

Children point to each character again and elicit the names.

-OK, guys. Would you like to listen to CD.

Pupils listen, say and point to the characters in their books.

Point and say (p.41)

Pupils listen, repeat the sentences and point to the characters in their books.

- Good for you. Let’s listen again. (Pause the CD after each section and invite pupils to repeat)

- Very well.

OPTIONAL ACTIVITY

- I’ll draw a face on the board. And your task is name it. So be very attentive.

- Look at the outline and the photo from the exercise. And you will draw your face on the coloured sheets of paper.

- Now guys, who want to present your pictures?

SUMMARISING

-Very good. We have two teams for our game. Imagine you are journalists and stars. Ask opposite group about their pictures. Start like this “Is it…?” And answer the questions like this” Yes, he is/she is. or No, he/she isn’t.”

One half of the class asks questions. The other half of the class answers in a chain.

Pupils say the words “a father”, “ a mother”, “a sister”, “a brother” pointing the members of the family. Pronounce every word clearly. Students present their family.

 

 

docx
Пов’язані теми
Англійська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
7 березня 2021
Переглядів
195
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку