Клас: 2
Тема: Подорож до країни Англійської мови
Мета: Повторити й узагальнити матеріали тем «Я. Моя сім’я, друзі. Члени родини», «Шкільне життя . Назви предметів», «Тварини», «Кольори», «Пори року». Формувати мовленнєві компетенції учнів за темами. Розвивати позитивні емоції та пізнавальний інтерес до вивчення іноземної мови. Виховувати колективізм, дружелюбність, тактовність у поводженні з іншими.
Обладнання: записи пісень, роздатковий матеріал, презентація.
Тип уроку: урок-подорож
Хід уроку:
І. Introduction. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
1.1 Greeting. Привітання.
T: Hello children! Співають пісню.(Слайд 1)
Ch: Hello! Hello! Hello!
Hello, How are you!
I like to be with you!
And you, and you, and you.
Ла-ла-ла-ла-ла-ла-ла-ла-ла…
T. Boys and girls, I am happy to see you at our English lesson. Today we have a special lesson аnd we have some guests аt our lesson. Let’s greet them.
(Учні вітаються з гостями)
Good morning, dear teachers,
Good morning, how are you?
We are very happy
To say “hello” to you!
- How are you today?
- I am fine, thank you.
1.2 Arm. Оголошення теми уроку
Today children we’ll travel to the Country of English. There are many kingdoms there and we’ll visit them.
But you have to do many tasks. We’ll to do many exercises, read, write, sings songs and play games.
- Do you like travelling?
- Yes, we do.
To get to the Country of English we must speak only English and be attentive.
1.3 Phonetic drills. Фонетична зарядка.
Look at the screen, please. Let’s repeat the sounds all together. (Слайд 2)
Прокинувся якось вранці язичок тай виглянув у віконечко, а там яскраве сонечко [ai] [ai] [brait ] , заспівали пташечки [ tſık ] [ tſık ] [ sıŋ ] [ dıŋ]. Задзеленчали мухи [ð] [ð] [ð][ðıs][ðı:z]. Язичок потягнувся, як котеня [ŋ] [ŋ] [ŋ] і йому захотілось погуляти. Він трішки відкрив зовнішні двері і спочатку висунув лише кінчик, а тоді, осмілівши, вискочив з дому і побіг до струмочка. Язичок розвеселився і почав кидати в струмок камінчики [d] [t] [р], а водичка дзюркотіла і лагідно торкалась берега [sрlǽſ] [ sрlǽſ] [sрlǽſ] і язичок вирішив покупатись. Вода була дуже холодна[כu] [כ u] [כ u ] [kכuld ], але язичок про все забув і просидів в потічку довго – довго, поки не змерз [d] [d] [d]. Він повернувся додому, в свій будиночок, кінчик язичка стрибнув на улюблене місце на горбочку за зубами, але там він продовжував тремтіти [t] [t] [t] [t]. Спішивши, язичок забув закрити зовнішні двері і вони хлопали по вітру [w] [w] [w]. Язичок швидко закрив двері і ліг в ліжко [כ:] [כ:] [כ:] [wכ:m].
Well, done!
ІІ. Main part. Основна частина уроку
2.1 Presentation vocabulary
So, children, are you ready to start your trip to the Country of English?
- Yes, we are.
We’ll travel by bus. ( Слайд 3)
- Let’s go!
Welcome to the Country of English. (Cлайд 4)
Let’s start our trip. Оur first station is the Family Kingdom. (Слайд 5).
What is it?
It is a sun. It is very bright .
Let’s read. What rhyme do you know about a family? Let’s tell it. (вірш розказують)
Who is mentioned in the rhyme?
Ch. ( a father………) I have some rays on my table. Let’s apply the rays to the sun. Come here. Take the ray and apply it. Our family heat is you at home.
Very good! Take your seat and sit still. Let’s go on!Оur second station is the Animals Kingdom. (Слайд 6)
Many animals live hear. Look. What animals can you see? I can see…(Слайд 7)
(Вчитель показує картинки тварин . Завдання учнів – назвати їх.)
Let’s say what animals are like? They are: strong, clever, fat, lovely, big, funny, angry, small, beautiful. (Cлайд 8)
T. What animals do you like? And why? (Слайд 9)
I like tiger. They are strong and angry.
Т.Ok Let’s go on! Оur third station is the Colourful School Kingdom. (Слайд 10 )
1). Look! The schoolboy lives here. His name is Tom . He has got a bag. Let’s look. What he has got in his big bag?
He has got school things
Children look, what colorful school things has got a boy.
- What is this?
- It is a …
- What colour is it?
- It is red.
2). Do you like to play games?
Let’s play “hot potato game”
Say. What colour you like and quickly ask your friend.
I like red. І перекидає другові далі.
Well done! Take your seat and sit still. Our fourth station is the Physical activity Kingdom. (Слайд 11)
So, we are very tired. Let’s do the exercise.
Children we are already at the the next Kingdom. Look. What Kingdom is this?
This is a Seasons Kingdom. (Слайд 12)
У цьому королівстві ми маємо пригадати пори року.
1). We have remember the seasons here.(Слайд 13 )
What seasons do you know? Let’s name them. It is….
What season is it now? – It is spring now.
2). Міні- проект «My favourite season».
Children your home task was draw the favourite season and tell about it.
Who wants to tell …?
3). The next task, read the sentences on the board and match them to the pictures.
It is cold. It is snowy. It is sunny. It is rainy It is windy. It is hot
2.2 Listening
Listen to me and guess what season is it? Be attentive.
Ви прослухаєте речення і вгадаєте пору року
What season is it?
2.3.Writing. (work in groups)
Let’s work in groups.
I’ll give you shat of papers where your task is divide the sentences
Every group has to do this task quickly. (Слайд 14)
Ilikeautumm
Thetreesaregreen
Springisaniceseason тоді записують на дошці і у зошити
Good. But it’s time to finish our travelling and we have turn to the class.
Take your seat and sit still. We are in our classroom.
ІІІ. Summing up. Заключна частина уроку
3.1 Підсумок уроку
- Do you like our travelling?
- Yes, we do.
Today you were active, friendly, polite. Thank you for the lesson.
What do you want to say our guests?
We say “Good bye” to teachers,
We say “Good bye” to you,
We say “Good bye” each other,
And thank you for coming.
The lesson is over. (Слайд 15)