Інтерактивний урок , протягом якого вчитель повинен повторити і поглибити знання учнів про граматичні ознаки дієслова; сформувати вміння розпізнавати дієслова серед інших частин мови; вчити правильно вживати дієслова у власних висловлюваннях;розвивати творчу, уяву;
виховувати учнів на традиціях народного характеру; прищеплювати любов до рідної землі.
Урок української мови в 4 класі
Тема:Загальне поняття про дієслово як частину мови. Роль дієслова в реченні.
Мета: Повторити і поглибити знання учнів про граматичні ознаки дієслова. Сформувати вміння розпізнавати дієслова серед інших частин мови; вчити правильно вживати дієслова у власних висловлюваннях;розвивати творчу, уяву;
виховувати учнів на традиціях народного характеру; прищеплювати любов до рідної землі.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Форма уроку: інтерактивний урок.
Хід уроку
І.Організація класу до уроку.
- Любі діти! У наш клас завітали гості. Привітаймо в добрий час гостей посмішкою і миром.
Ми вам раді, люди добрі;
І вітаєм щиро вас;
І запрошуєм ласкаво
На урок в 4 клас.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми і завдань уроку.
Бував я не в однім вже краї,
Багато дива бачив там,
Краси яка хіба є в раї,
Однак там жити не бажав,
Вернувсь додому
Хоч не маю й частини.
Всіх щедрот тих тут
Нема ,проте , як ти мій краю,
Бо ти найкращий в світі кут.
- Дорога земля своєю історією, людьми, традиціями.
- Які традиції українського народу ви знаєте?
2.Вибірковий диктант.
З поміж продиктованих слів назвіть і запишіть тільки слова, які належать до частини мови, яку ми ще не вивчили:
Діяти, веснянки, щедрівки, ми, масляна, існують, обжинки, віночок, єднатися, сміється, ловити,орати, писанка, хоровод, виорати, колядки, оглянулася, шостий, веселі. (діяти, існують, єднатися, сміється, ловити,орати, виорати, оглянутися).
- Підкресліть першу букву в кожному записаному дієслові. Прочитайте утворене слово.(Дієслово)
- Це і є тема нашого уроку.
- Сьогодні ми повторимо правила й виконаємо вправи, які допоможуть вам узагальнити й систематизувати знання з теми Дієслово. Ви будете вчитися міркувати, використовувати свої знання на практиці, колективно працювати,допомагати товаришам.
3.Хвилинка каліграфії.
- Пригадайте ,як пишуться велика і мала букви (де). Пропишіть 1 рядок Д, д, сл , ло, ов, дієслово.
ІІІ. Опрацювання нового матеріалу.
1.Робота за підручником.
Впр.77.-колективно.
- Записати споріднені слова,розібрати за будовою.
- На які питання відповідають дієслова
Впр.78.(творче завдання).
-Як одним словом сказати,що зображено на малюнку.
Буря.
Доберіть синоніми до слова буря.
Буря,гроза, негода.
-За допомогою малюнка і вірша,що до дається до вправи напишіть твір мініатюру.Впр.79.(самостійно.)
Фізкультхвилинка.
Пісня - гра “Мак”.(З народного)
2.Підготовка виведення висновка.
- Про які слова говориться в вірші?
Вони хочуть діяти ,а не сидіти,
творити,співати,радіти,летіти
Вони будь-яку дію означають сміло
Що робить? Що буде робити? Що зроблять?
Питають нас всі –
ми відкажем слова.
Виблискує,буде світить,запалила.
А мова із ними багата й жива -
така їхня суть - бо вони дієслова.
- Яка частина мови є дієсловом?
- На які питання вони відповідають?
Яким членом речення найчастіше буває дієслово?
3.Читання правила за підручником(ст..43.)
4.3акріплення матеріалу.
пісня – гра “Явтух” (З народного)
- За поданим малюнком скласти твір-опис(Усно.)
а)Останній подих зими.
б)Весна прийшла.
- Визначте, до якого малюнку підходять ці віршовані рядки:
Утікай, утікай, біла зимонько,
Вже нема, вже нема в тебе силоньок
Йде Весна, йде Весна-чарівниченька,
Потемніє, почорніє твоє личенько.
Піду я далі лугами й лісами,
Встелю землю килимами,
Я теплом людей зігрію
І здоров'я вам навію.
З рідним словом щоб зростали,
Щоб звичаї пам'ятали.
Гра (3 єднай частини цілого )
- До кожної смужки слід дібрати частину-відповідник, скласти повне прислів я.
- Зачитайте повне прислів'я, яке ви склали, вкажіть в ньому дієслова.
Щоб людиною стати Зате легко носити,
Не соромся запитувати про те Хто хоче вчитися
Добре того вчити Чого не знаєм
Тяжко знання добувати треба працювати
-В ньому треба дібрати підходящі за змістом рими.
Будемо весну(стрічати)
Та віночки(сплітати)
А віночки (сплетемо)
Хороводом (підемо)
IV. Підсумок уроку.
Дорогі,діти,ми перегорнули останню сторінку нашої мовної скарбнички урок української мови підходить до кінця, але ви збагатилися знаннями. Скажіть, що ми з'ясували на уроці?
V. Домашнє завдання