Конспект уроку з алгебри у 8 класі
Тема: Властивості степеня з цілим показником.
Тип уроку: Bивчення нового матеріалу.
Конспект уроку особливо стане в нагоді молодим вчителям, оскільки є розгорнутим, тобто містить не тільки передбачені вчителем запитання та перелік практичних завдань, але й прогнозовані відповіді учнів та повні розв'язки вправ.
Конспект уроку
Алгебра
8 клас
Тема: Властивості степеня з цілим показником.
Мета: домогтися засвоєння учнями властивостей степеня з цілим показником; сформувати вміння відтворювати означення властивостей степеня з цілим показником; навчити розв’язувати вправи на обчислення значень виразів із застосуванням вивчених властивостей степеня з цілим показником.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний етап. Оголошення теми уроку. (1хв.)
ІІ. Перевірка домашнього завдання. (5 хв.)
В: Які проблеми виникли у вас при розв’язуванні домашнього завдання? Давайте спробуємо їх вирішити.
Якщо таких учнів 2-4 вчитель просить підійти після уроку і розібратися з проблемами. Якщо ж більше, то вчитель викликає до дошки одного з учнів, у якого виникла проблема.
ІІI. Актуалізація опорних знань та вмінь. (5 хв.)
(фронтальне опитування)
В: Як можна записати у вигляді дробу?
У: .
В: А у вигляді степеня?
У: .
В: Чому рівне ?
У: 1.
В: А яка основа степеня повинна бути?
У: а0.
В: Давайте пригадаємо 7 клас, які ви властивості степеня з натуральним показником ви вивчили там?
У: Для будь-якого числа а й довільних натуральних чисел m і n справджується рівність aman=am+n.
У: Для будь-якого числа а0 й довільних натуральних чисел m і n, де m>n справджується рівність am:an=am-n.
У: Для будь-якого числа а й довільних натуральних чисел m і n справджується рівність (am)n=amn.
У: Для будь-яких чисел а і b та довільного натурального числа n справджується рівність (ab)n=anbn.
У: Для будь-яких чисел а та b0 і довільного натурального числа n справджується рівність ()n=.
(усні вправи)
а) (32)3=36; б) 5253=55; в) 24:22=22; г) ()2=.
ІV. Вивчення нового матеріалу. (10 хв.)
В: А як на вашу думку чи будуть ці властивості справедливими для степеня з цілим від’ємним показником?
У: Так.
В: Тоді сформулюйте їх для довільного цілого показника.
У: Для будь-якого а≠0 і будь-яких цілих m i n виконується рівність aman=am+n
В: Це основна властивість степеня.
У: Для будь-якого а≠0 і будь-яких цілих m i n виконується рівність (am)n=amn
У: Для будь-якого а≠0 і b≠0 і будь-якого цілого числа n виконується рівність (ab)n=anbn.
У: Для будь-якого а≠0 і будь-яких цілих m i n виконується рівність am:an=am-n
Для будь-якого а≠0 і b≠0 і будь-якого цілого числа n виконується рівність ()n=.
V. Формування вмінь. (20 хв.)
В: А зараз ми використаємо ці знання для розв’язання вправ.
Один учень розв’язує біля дошки, інші – в себе в зошитах.
№274. (Мерзляк А.Г., Полонський В.Б., Якір М.С.)
Подайте вираз у вигляді степеня або добутку степенів:
Розв’язання: a-6a9=a-6+9=a3.
Розв’язання: a-5a10a-12=a-5+10-12=a-7
Розв’язання: a7:a-3=a7-(-3)=a10
6) a-3:a-15
Розв’язання: a-3:a-15=a-3-(-15)=a12
10) (a2)-4(a-3)-2(a-8)3
Розв’язання: (a2)-4(a-3)-2(a-8)3=a-8a6:a-24=a-8+6-(-24)=a-8+6+24=a22
Розв’язання: (a4b-2c3)-10=a-40b20c-30
№276. (Мерзляк А.Г., Полонський В.Б., Якір М.С.)
Знайдіть значення виразу:
Розв’язання: 959-7=95-7=9-2==.
3) .
Розв’язання: ==33=27.
4) .
Розв’язання: ===2.
6) .
Розв’язання: = = = = =1.
Розв’язання: =()-5=2-5==.
№278. (Мерзляк А.Г., Полонський В.Б., Якір М.С.)
Спростіть вираз:
2).
Розв’язання: = b-4-(-5)=b-4+5=b.
4) .
Розв’язання: ==.
5) .
Розв’язання: = ==, a0, b0.
9) 0,21,5.
Розв’язання: 0,21,5==0,3=0,3, d0.
11).
Розв’язання: ===.
№280. (Мерзляк А.Г., Полонський В.Б., Якір М.С.)
Знайдіть значення виразу:
1) .
Розв’язання:
У:
В: Які основи мають бути, щоб використати якусь з вивчених властивостей?
У: Рівні.
В: Правильно, а ми можемо представити 8 у вигляді степеня з основою 2?
У: 8=.
В: А ?
У: =8==, 2-9 = .
2) .
Розв’язання:
У: =?
В: А тут яка спільна основа для цих двох степенів?
У: 3.
В: Правильно, а чому?
У: =, 9=. =:====9.
3) 100-2 :1000-50,016.
Розв’язання:
У: 100-2 :1000-50,016=?
В: А тут, яку візьмемо основу степеня?
У: 10: 100=102, 1000=103, 0,01== = 10-2.
100-2 :1000-50,016=(102)-2 : = ====0,1.
4) (2)-4-3.
Розв’язання:
У: (2)-4-3=?
В: Давайте перепишемо перший дріб у вигляді неправильного дробу.
У: 2 = .
В: А у вигляді степеня якогось числа цей дріб можемо записати?
У: = ()2.
(()2)-4-3=()-8
В: А до якого степеня треба піднести , щоб отримати .
У: -1. = ()9
=()-8== .
В: А тепер спробуйте самостійно розв’язати.
5) 25-4(0,2-3)-2.
Розв’язання: 25-4(0,2-3)-2=(52)-4:=5-8:()6=5-8:5-6=5-8-(-6)= 5-2== .
VI. Підсумки уроку. (3 хв.)
В: Сформулюйте властивості степеня з цілим показником.
VII. Домашнє завдання. (1 хв.)
1