Тема. Ознайомлення з найбільш уживаними вставними словами та виділення їх на письмі комами.
Мета: ознайомити учнів із поняттям «вставні слова», навчити розрізняти вставні слова в контексті, аналізувати їх стилістичну роль, правильно інтонувати речення зі вставними словами, виділяти їх комами на письмі; формувати загально-пізнавальні вміння оцінювати роль вставних слів у реченні, знаходити вставні слова та словосполучення в реченні; розвивати творчі вміння використовувати вставні слова у своєму мовленні, логічне мислення, увагу, фантазію; виховувати в учнів любов до рідної мови, спостережливість, бажання пізнавати нове та творити
Правопис: кома при вставних словах.
Внутрішньопредметні зв’язки:
Лексикологія: засвоєння нових слів.
Культура мовлення і стилістика: додержання правильної інтонації в реченнях зі вставними словами.
Текст: удосконалення вмінь сприймати й відтворювати висловлювання, будувати діалог з використанням речень із вставними словами.
Тип уроку: засвоєння нового матеріалу
Обладнання: підручник, .
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Емоційне налаштування на урок
- Чи знаєте ви який сьогодні день? Так, Всесвітній день пінгвінів.
- Що ви знаєте про пінгвінів?
Імператрські пінгвіни – найбільші пінгвіни на планеті серед нинішніх 18 видів. Їхній зріст може сягати 120 см., а вага – 50 кг. За їжею можуть пірнати на глибину близько пів кілометра
(Після кг, км. крапку не ставимо)
Чорно-біле забарвлення теж потрібне не тільки задля краси. Смокінг цей птах носить для того, щоб його чорна спина зливалася з товщею води для хижаків в небі, а біла грудка була непомітною для хижаків на дні, зливаючись зі світлом, яке відбивають хвилі.
На сьогоднішній день імператорські пінгвіни занесені в Червону книгу. На початку 20 століття вони перебували під загрозою зникнення. На сьогоднішній день вжито заходів щодо збереження та збільшення чисельності пернатих. Їх заборонено вбивати.
Наприклад, у 2000 році пінгвіни сильно постраждали від розливу нафти. Добровольці відмивали їх по одному біля берегів ПАР, щоб вберегти від смерті.
Живуть в холодних частинах південної півкулі, головним чином в Антарктиці й Субантарктиці).
Прошу вибрати того пінгвіна, який вам сьогодні найбільше подобається.
Ви підсвідомо вибрали собі в «друзі» ті кольори, що відповідають вашому настрою:
![]()
Сподіваюсь, що наш урок не зіпсує настрій тим, у кого він гарний, і значно покращить тим, у кого через певні обставини він не найкращий, бо ми будемо працювати зі словом, а мова наша така ж різнобарвна, як і ці пінгвіни.
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ
Вставні слова
Як ви думаєте, як буде звучати тема нашого уроку?
Сьогодні на уроці ми ознайомимося зі вставними словами, навчимося визначати їх у реченні, правильно виділяти в тексті вставні слова комами, інтонувати речення зі вставними словами.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Прослухайте гумореску П.Глазового.
Вже ніч надворі. Не спить дитина.
Схилився батько над ліжком сина
і виявляє любов і ласку.
- Послухай, - каже, - синочку, казку.
Так, значить, дід жив і, значить, баба.
Була в них, значить, ще й курочка ряба.
І сіла, значить, вона в гніздечко
І, так сказати, знесла яєчко.
Дід бив яєчко і баба била.
Ну, баба, значить, теж розбила.
А, так сказати, пробігла мишка…-
І тут синочок схопивсь з ліжка:
- Все значить, значить та так сказати…
Не треба казки! Я хочу спати!
Які слова повторюються найчастіше?
Ці слова ми називаємо вставними.
-Чи завжди доречним є вживання вставних слів?
Перш ніж ми розпочнемо наше заняття, я б хотіла познайомити вас з гостею, яка завітала до нас сьогодні на урок.
Відео Аля.
Ви впізнали її? Це Аля з казки «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії», яку ми вивчаємо на уроці української літератури. Як ви вже знаєте вона потрапила до країни Недоладії через те, що докінця не доводила свої справи. А завдання нашого уроку незвичне і непросте – нам потрібно розкрити таємницю країни вставних слів. Я впевнена, що ви, маючи достатньо знань, впораєтеся з цим завданням і не потрапите в Недоладію. А я разом з Алею допоможу вам в цьому.
На шляху до успішного завершення уроку у нас з вами буде з'являтися безліч перешкод, але я впевнена, що ми їх подолаємо. За правильно виконане завдання ви будете отримувати бонус і в кінці уроку отримаєте винагороду за свої старання.
Котра година на годиннику?
Фінансовий консультант Бодо Шефер казав: «Якщо ви вирішили щось зробити, але не почали це робити протягом 72 годин – в 85 %випадків Ви не зробите це ніколи».
Перешкода 1. Теоретична частина. Робота з підручником. Правило на сторінці 192.
― Чи існували б речення без цих слів? (Так. Їх можна вилучити з речення, не порушуючи його структури).
Перешкода 2. Проблемне питання
Перешкода 3. Анаграма. Робота біля дошки.
Перед вами анаграма (переставлення літер у слові). Давайте знайдемо там речення і запишемо його на дошці.
Ключ: Звичайно, мій край найкращий.
І так ми з вами підійшли до наступної нашої перешкоди «Теоретична частина». Щоб продовжити, нам треба звернутися до підручника.
Перешкода 4. Теоретична частина. Робота з підручником. Правило на сторінці 192 (групи).
Але хочу ще додати що тут немає ще однієї групи вставних слів. Це – слова ввічливості (будь-ласка, даруйте, пробачте)
Перешкода 5. Емодзі або емоджі
Що таке емодзі? (спеціальна графічна мова ідеограм та смайлів, яку використовують для вираження емоцій інтерактивному спілкуванні, на веб-сайтах).
Вставні слова можуть виражати різні почуття, різне ставлення мовця. Давайте спробуємо ввести у речення вставні слова, що відповідають емоціям. Простежте за зміною суті і настрою речення.
«Для нас у ріднім краю навіть дим солодкий та коханий» - Леся Українка, сан-Ремо 1903 рік (туга за Батьківщиною)
Довідка: будь ласка , кажуть, звичайно, на мою думку, на радість.
Робота зі словником
ЗВІДУСІЛЬ, присл. З усіх боків,з різних місць.
Перешкода 6. Загадки. Робота в парах. Витягають із сови.
Відгадайте загадки. Випишіть вставні слова.
Справді, вона кругла як кавун.
Коло бабусі, на радість, сидить у кожусі, проти печі гріється, без водички миється.
Здається, червоне коромисло через річку повисло.
На дворі горою, а у хаті, на жаль, водою.
У сінокіс – гірка, а в мороз – солодка, на диво.
«Ой у лузі червона калина» - пам’ятна монета номіналом 5 гривень, випущена Національним банком України, присвячена українській народній пісні авторського походження.
Аверс – лицьова сторона, реверс – зворотний бік монети.
Перешкода 7. Наступна наша перешкода це «Групи за значенням».
На партах у вас лежать назви груп за значенням, а на дошці, ви бачите потяг із вставними словами. Вам потрібно дати назву вагону.
Вагони:
Упевненість — звичайно, безперечно, безумовно, без сумніву, справді.
Невпевненість, припущення — очевидно, здається, може, мабуть, певно.
Різні почуття — на щастя, на радість, на жаль, на біду, шкода.
Джерело думки — по-моєму, кажуть.
Порядок викладу думок — по-перше, по-друге, по-третє, отже, наприклад.
Ввічливість — вибачте, будь ласка, прошу вас.
Перевіряємо як учні справились із завданням.
Перешкода 8. Вправа 482, с. 195.
Прочитайте речення. Які помилки у вживанні вставних слів ви в них помітили? Запишіть, уникаючи помилок, за потреби скористайтеся табличкою «Культура мовлення».
1. Завтра, кажеться, буде погана погода.
2. Навєрно, я не встигну виконати домашнє завдання.
3. Таким образом, результати нашого дослідження були найбільш достовірними.
ПАерешкода 9. Фізкультхвилинка
Вишикуємося біля дошки. Кожен із вас може сісти на своє місце лише після того як назве слово ввічливості. Слова, які ми називали відносяться до якої групи вставних слів? (слова ввічливості)
Дякую, спасибі, прошу, будь ласка, на здоров’я, вибачте, доброго ранку, добрий день, смачного, будьте здорові, на все добре, до побачення.
Аля дуже задоволена вашою роботою на уроці. Вона вболіває за вас і хоче побажати успіху у подоланні наступної перешкоди під назвою «Кома».
Перешкода 10. Теоретична частина. Кома. Ти редактор.
Робота з підручником. Правило. (стор. 193)
Ти – редактор
Розставте розділові знаки. Що виражають вставні слова?
Мабуть найбільшу насолоду й радість викликає спілкування з рідною землею. Вона безумовно чарувала й чарує, хвилювала й хвилює людину. Шепіт води, дібров, спів пташок, запах квітів – усе це безперечно дорога серцю природа рідного краю.. (Із журналу)
Перешкода 11. «Лабораторія творчості»
Поки ми з вами грали, Аля нервувала, бо їй дуже хочеться потрапити швидше додому.
Вона чекає нас на наступній перешкоді, яка називається «Лабораторія творчості».
Діти, потрібно за схемами скласти речення із вставними словами за темою «Як треба поводитись у громадських місцях?»
1. ВС, ___________ . 2. _________, ВС,_________. 3. __________, ВС.
V. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу
Зараз я буду кидати м’ячик, кому в руки він потрапить, той повинен відповісти на питання.
Гандбол
VІ. Підбиття підсумків уроку
Проблемне питання
Чи можемо ми тепер дати відповідь на проблемне питання: «Чи була б наша мова різноманітною, багатогранною, милозвучною без вставних слів?»
VІІ. Оцінювання. Самооцінювання.
Коло самооцінювання
VІІІ. Домашнє завдання
Опрацювати теоретичний матеріал параграф 47, виконати вправу 479, с. 195.
Для учнів з викоким рівнем знань: Скласти діалог зі вставними словами.