Дата проведення уроку: __.__.____
Номер уроку за темою: 5
Конспект уроку №__
Тема уроку: «Показникові рівняння. Спосіб заміни змінної» Мета:
- навчальна: сформувати вміння й навички розв’язувати показникові рівняння графічним способом заміни змінної;
- розвивальна: розвивати логічне мислення;
- виховна: виховувати культуру мовлення та естетику оформлення.
Тип уроку: комбінований урок.
Форма проведення: урок-казка.
Обладнання: підручник з алгебри і початків аналізу для 11 кл.
(авт. Нелін Є. П., Долгова О. Є.), 2019 р.; монітор; ноутбук. План уроку І. Організаційний момент – 2 хв.
ІІ. Перевірка домашнього завдання – 6 хв.
ІІІ. Повторення вивченого на попередньому уроці – 4 хв.
IV. Вивчення нового матеріалу та розв’язування завдань – 29 хв. V. Інформування про домашнє завдання – 1 хв.
VI. Підбиття підсумків, рефлексія – 3 хв.
Хід уроку
І. Організаційний момент (2 хв.)
Відповідний запис в зошитах, повідомлення теми уроку.
Діяльність вчителя/вчительки/вчителів |
Діяльність учня/учениці/учнів |
Яка сьогодні в нас мета уроку?
За необхідності, вчитель, коригує мету, яку запропонували учні. |
Сформувати вміння та навички розв’язувати показникові рівняння способом заміни. |
ІІ. Перевірка домашнього завдання (6 хв.)
Діяльність вчителя/вчительки/вчителів |
Діяльність учня/учениці/учнів |
Спочатку вчитель запитує про завдання, з якими виникли труднощі, далі ходить по класу та проглядає зошити учнів, робить відповідні помітки. |
Декілька учнів виконують завдання, з якими виникли труднощі в більшості, біля дошки з поясненнями. |
ІІІ. Повторення вивченого на попередньому уроці (4 хв.)
Діяльність вчителя/вчительки/вчителів |
Діяльність учня/учениці/учнів |
Вчитель пропонує учням пригадати алгоритми розв’язування показникових рівнянь графічним способом та способом рівносильних перетворень. |
Якщо показникове рівняння можна звести до вигляду: 𝑝 ∙ 𝑎2𝑥 + 𝑏 ∙ 𝑎𝑥 + 𝑐 = 0, то можна скористатися наступним алгоритмом: (1). Ввести нову змінну: 𝑡 = 𝑎𝑥, тоді 𝑡2 = 𝑎2𝑥, 𝑡 > 0. (2). Розв’язати, отримане на першому кроці, квадратне рівняння відносно нової змінної. (3). Повернутися до старої змінної, підставивши отримані розв’язки на другому кроці в зроблену заміну на першому кроці. (4). Розв’язати елементарні показникові рівняння: 𝑎𝑥 = 𝑡, отримані на третьому кроці.
Якщо показникові рівняння можна звести до вигляду: , то можна скористатися наступним алгоритмом: (1). Ввести нову змінну: 𝑡 = 𝑎𝑥, 𝑡 > 0. (2). Домножити, отримане на першому кроці, рівняння відносно нової змінної на 𝑡. (3). Розв’язати отримане квадратне рівняння. (4). Повернутися до старої змінної, підставивши отримані розв’язки на третьому кроці в зроблену заміну на першому кроці. (5). Розв’язати елементарні показникові рівняння 𝑎𝑥 = 𝑡, отримані на четвертому кроці. |
IV. Вивчення нового матеріалу та розв’язування завдань (29 хв.)
Діяльність вчителя/вчительки/вчителів |
Діяльність учня/учениці/учнів |
Вчитель розглядає з учнями слайди презентації-коміксу до уроку. Розв’язує з учнями рівняння (слайд 3) 9𝑥+1 + 3 ∙ 3𝑥 − 90 = 0.
Вмикає слайд 4 презентації-коміксу. Перевіряє разом з учнями складений алгоритм. Пропонує розв’язати завдання (слайд 5). Розглядає з учнями рівняння (слайд 6) 51+𝑥2 − 51−𝑥2 = 24.
Вмикає слайд 7 презентації-коміксу. Перевіряє разом з учнями складений алгоритм. Пропонує розв’язати завдання (слайд 8). Завершує перегляд презентації (слайд 11). |
Розв’язують разом з вчителем рівняння 9𝑥+1 + 3 ∙ 3𝑥 − 90 = 0 Складають алгоритм.
Розв’язують разом з вчителем рівняння 51+𝑥2 − 51−𝑥2 = 24. Складають алгоритм. |
V. Етап інформації про домашнє завдання (1 хв.)
Розв’яжіть рівняння:
1) 9𝑥−1 − 36 ∙ 3𝑥−3 + 3 = 0
2)
3)
4)
5) 6)
7)
8)
VI. Підбиття підсумків, рефлексія (3 хв.)
Вчитель визначає, чи пройшов урок відповідно до мети, оцінює роботу на уроці як окремих учнів, так і всього класу.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Мерзляк А. Г. Алгебраїчний тренажер : посібник для школярів та абітурієнтів / А. Г. Мерзляк, Д. А. Номіровський, В. Б. Полонський, М. С. Якір. – 2-ге вид., перероб. і доп. – Х. : Гімназія, 2010. – 272 с. : іл.
2. Нелін Є. П. Алгебра і початки аналізу (профільний рівень) : підруч. для 11 кл. закл.
загал. серед. освіти / Є. П. Нелін, О. Є. Долгова. – Харків: Вид-во «Ранок», 2019. – 240 с.
3. Сімпсони українською мовою онлайн [Електронний ресурс] / Режим доступу:
https://simpsonsua.tv/simpsony/
Презентація-комікс