Конспект уроку з алгебри та початків аналізу для 11 класу на тему: "Узагальнення поняття степеня. Степінь із дійсним показником".
Мета:
- навчальна: повторити властивості степеня із раціональним показником, пояснити властивості степеня із дійсним показником, опанувати вміннями і навичками застосовувати отримані знання на практиці;
- розвивальна: розвивати пізнавальну активність, логічне мислення;
- виховна: виховувати культуру мовлення та естетику оформлення.
Тип уроку: комбінований урок.
Форма проведення: традиційний урок.
Дата проведення уроку: __.__.____
Номер уроку за темою: 1
Конспект уроку №__
Тема уроку: «Узагальнення поняття степеня. Степінь із дійсним показником» Мета:
- навчальна: повторити властивості степеня із раціональним показником, пояснити властивості степеня із дійсним показником, опанувати вміннями і навичками застосовувати отримані знання на практиці;
- розвивальна: розвивати пізнавальну активність, логічне мислення; - виховна: виховувати культуру мовлення та естетику оформлення.
Тип уроку: комбінований урок.
Форма проведення: традиційний урок.
Обладнання: підручник з алгебри і початків аналізу для 11 кл. (авт. Нелін Є. П., Долгова О. Є.), 2019 р.; монітор; ноутбук; доступ до мережі Інтернет.
План уроку І. Організаційний момент – 2 хв.
ІІ. Перевірка домашнього завдання – 7 хв.
ІІІ. Актуалізація опорних знань – 2 хв.
IV. Вивчення нового матеріалу – 12 хв. V. Розв’язування завдань – 18 хв.
VI. Інформування про домашнє завдання – 1 хв.
VII. Підбиття підсумків, рефлексія – 3 хв.
Хід уроку
І. Організаційний момент (2 хв.)
Відповідний запис в зошитах, повідомлення теми уроку.
Діяльність вчителя/вчительки/вчителів |
Діяльність учня/учениці/учнів |
Вкажіть, будь ласка, яка сьогодні в нас мета уроку?
|
Повторити поняття степеня та |
За необхідності, вчитель, коригує мету, яку запропонували учні. |
вивчені в 10 класі властивості степеня із раціональним показником, вивчити властивості степеня із дійсним показником. |
ІІ. Перевірка домашнього завдання (7 хв.)
Діяльність вчителя/вчительки/вчителів |
Діяльність учня/учениці/учнів |
Спочатку вчитель запитує про завдання, з якими виникли труднощі, а потім ходить по класу та проглядає зошити учнів, робить відповідні помітки. |
Декілька учнів виконують завдання, з якими виникли труднощі в більшості, біля дошки з поясненнями. |
ІІІ. Актуалізація опорних знань (2 хв.)
Діяльність вчителя/вчительки/вчителів |
Діяльність учня/учениці/учнів |
Вчитель пропонує учням пригадати разом властивості степеня із раціональним показником, виконавши вправу в LearningApps:
В 10 класі ви ознайомилися з поняттям степеня додатного числа з додатним показником. Тому для початку давайте пригадаємо раніше вивчені властивості. |
Учні разом з вчителем виконують відповідну вправу. |
IV. Вивчення нового матеріалу (12 хв.)
Діяльність вчителя/вчительки/вчителів |
Діяльність учня/учениці/учнів |
Загалом степені з довільними дійсними показниками розглядали ще в XVII столітті окремо один від одного Лейбніц та Бернуллі. Тож крокуючи вслід за ними, зараз ми з вами спробуємо з’ясувати, що ж розуміють під поняттям степеня числа 𝑎 > 1 із дійсним показником 𝛼. Для початку розглянемо значення
степеня 2√3. |
|
Нам відомо, що √3 ≈ 1,7320508 … . Розглянемо десяткові наближення числа
√3 з недостачею та з надлишком:
Тому будемо вважати, що
𝑟 < √3 < 𝑠, 𝑟 ∈ ℝ, 𝑠 ∈ ℝ. Звідси
2𝑟 < 2√3 < 2𝑠 Знайдемо за допомогою калькулятора
наближені значення для 2√3 з недостачею та надлишком:
… Як бачимо значення 2𝑟 та 2𝑠 наближаються до одного й того самого числа 3,32199 … . Це число і вважають
степенем 2√3. Отже, 2√3 ≈ 3,32199 … . Обчисліть значення 2√3 на калькуляторі.
Тобто коли ми вибираємо раціональні числа 𝑟, які з недостачею наближаються до деякого ірраціонального 𝛼, та раціональні 𝑠, які з надлишком наближаються до цього самого ірраціонального числа 𝛼, для будьякого 𝑎 > 1 існує єдине число 𝑦, більше за всі 𝑎𝑟 і менше від усіх 𝑎𝑠. Це число 𝑦 і є значенням 𝑎𝛼. Аналогічно для будь-якого 0 < 𝑎 < 1, коли 𝑟 < 𝛼 < 𝑠, вважають, що 𝑎𝑠 < 𝑎𝛼 < 𝑎𝑟. Властивості степеня з раціональним показником діють і для степеня з ірраціональним показником. |
3,3172782 < 2√3 < 3,3403517 3,3218801 < 2√3 < 3,3241834 3,3218801 < 2√3 < 3,3221104 3,3219952 < 2√3 < 3,3220182 3,3219952 < 2√3 < 3,3219975 …
2√3 ≈ 3,321997 |
V. Розв’язування завдань (18 хв.)
Діяльність вчителя/вчительки/вчителів |
Діяльність учня/учениці/учнів |
Перейдемо до виконання завдань: 1. (учні відповідають усно з місця) Чи має зміст вираз:
1) (−3)√3; 2) 0√7; 3) 2−2√2; 4) 0−√5; 5) 5√13? |
1) Ні. 2) Так. 3) Так. 4)Так. 5) Так. |
2. (біля дошки працює 1 учень) Знайдіть область допустимих значень виразу: 1) 𝑥−√3; 2) 𝑥√7;
3) (2 − 𝑥)−2√2; 4) 5) |
1) (0; +∞); 2) [0; +∞); 3) (−∞; 2); 4) (−∞; −1] ∪ [1; +∞); 5) [0; +∞). |
3. (біля дошки працює 1 учень) Знайдіть значення виразу: 1) ; 2) ; 3) |
1) 7; 2) 3; 3) 64. |
4. (біля дошки працює по 1 учню на кожні 3 вирази) Спростіть вираз: 2 2 1) (2 + 𝑎√2) − (2 − 𝑎√2) ; 2) 3) ; 4) ; √ 5) (𝑐√5) ;
6) (2√2−1 + 2√2+1): 2√2; 7) 8) ; √ 9) |
1) 8𝑎√2; 2) 𝑎√7; 3) 𝑎2;
4) 𝑏2−2√7; 5) 𝑐10; 6) 2,5; 7) ; 8) 1; 9) 0. |
5. (біля дошки працює 1 учень) Вкладник поклав на депозит в банку 3000 грн. під 10 % річних. Яка сума буде на його рахунку через 3 роки, якщо в кінці кожного року гроші, нараховані за відсотками, не знімаються, а додаються до депозитного внеску? |
Відповідь: 3993 грн. |
6. (біля дошки працює 1 учень) Період напіврозпаду деякого ізотопа плутонія складає 140 діб. Визначте масу плутонія, що залишиться через 8 років, якщо його початкова маса становила 6 г. Радіоактивний розпад описують формулою: |
Розв’язання. 𝑚0 = 10 (г) 𝑡 = 2 ∙ (365 ∙ 3 + 366) = 2922 (доби) ; 𝑚(2922) ≈ 5,2 ∙ 10−6 (г)
|
– маса радіоактивної речовини в початковий момент часу 𝑡 = 0, 𝑚(𝑡) – її маса в момент часу 𝑡, 𝑇0 – період напіврозпаду. |
Відповідь: 5,2 ∙ 10−6 г. |
VI. Інформування про домашнє завдання (1 хв.)
1. Знайдіть значення виразу:
√3
1) (5√3) ; (Відповідь: 125)
5) 160,25+√20: 162√5. (Відповідь: 2) 2. Спростіть вираз:
2) (Відповідь: 𝑎√3 + 𝑏√3)
3. Період напіврозпаду деякого ізотопа торія складає 24 доби. Визначте масу торія, що залишиться через 4 роки, якщо його початкова маса становила
20 г. (Відповідь: 9,46 ∙ 10−18 г)
VII. Підбиття підсумків, рефлексія (3 хв.)
Вчитель визначає, чи пройшов урок відповідно до мети, оцінює роботу на уроці як окремих учнів, так і всього класу.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Бевз Г. П. Алгебра і початки аналізу (профільний рівень) : підручник для 11 класу закладів загальної середньої освіти / Г. П. Бевз, В. Г. Бевз, В. М. Владіміров, Н. Г. Владімірова. – Київ : Видавничий дім «Освіта», 2019.
2. Істер О. С. Алгебра і початки аналізу (профіл. рівень) : підруч. для 11-го кл. закл. заг.
серед. освіти / О. Істер, О. Єргіна. – Київ : Генеза, 219. – 416 с. : іл.
3. Нелін Є. П. Алгебра і початки аналізу (профільний рівень) : підруч. для 11 кл. закл. загал. серед. освіти / Є. П. Нелін, О. Є. Долгова. – Харків: Вид-во «Ранок», 2019. – 240 с.