Тема. Розв'язування систем лінійних рівнянь з двома змінними способом підстановки.
Мета. сформувати в учнів розуміння необхідності знання алгоритму розв'язування систем рівнянь способом підстановки; виробити вміння використовувати алгоритм для розв'язування систем лінійних рівнянь; розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять; виховувати зацікавленість, наполегливість.
Очікувані результати: учні повинні вміти застосовувати алгоритм при розв'язуванні систем лінійних рівнянь із двома змінними.
Тип уроку: урок застосування знань, навичок і вмінь;
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
Учитель :
Доброго ранку!
Давайте привітаємось,
І гарними словами обміняємось.
Тож поверніться і подаруйте посмішку своїм товаришам.
П. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Учитель: Нашу голубу планету часто порівнюють з величезним космічним кораблем, який летить просторами Всесвіту, а людство - з екіпажем корабля.
Ми - частина людства, зайняли свої місця на кораблі і через кілька хвилин вирушаємо в цікаве і далеке плавання Математичним океаном. Перед вами карта нашої подорожі. Ми побуваємо в цікавих місцях, нам доведеться долати певні перешкоди, а тому працюватимемо під девізом:
Хоч плавати нелегко через моря наук,
Знання вам допоможуть, як рятувальний круг!
Запишемо в бортовому журналі дату і тему уроку.
Учитель : Сьогодні будемо відпрацьовувати навички розв'язування систем лінійних рівнянь з двома змінними способом підстановки, розвиватимемо логічне мислення. А щоб урок був гарним, цікавим, змістовним, давайте приймемо певні правила
• Не перебивати один одного.
• Поважати усі висловлені думки.
• Не змінювати теми розмови.
• Дотримуватися «правила піднесеної руки».
• Вчити вчитися.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ ТА УМІНЬ УЧНІВ.
Учитель:
Щоб свою необхідність на кораблі довести,
Необхідно на деякі питання відповісти.
Дехто буде вголос відповідати,
А інші - із сигнальними картками працювати.
Прийом «Бліцопитування».
Запитання:
• Що є розв'язком системи лінійних рівнянь з двома змінними?
• Що означає «розв'язати систему»?
• В чому заключається графічний спосіб розв'язування?
• Як можуть розміщуватися графіки двох рівнянь системи?
• Що можна сказати про кількість розв'язків у даному випадку?
• В чому заключається спосіб підстановки?
Учитель:
Ну що ж, ви всі гідні залишатися на кораблі. Відправляємось в мандрівку!
Поки ми курс тримали
До Країни Знань попали.
У цієї країни є свій закон.
Він ставить блок завдань на кон.
(Умови завдань на дошці, учні працюють усно).
Завдання 1. Які з пар чисел є розв'язком системи:
Зх + 4у =5,
-2х - 7у = 1 1) (-1;2); 2) (4;3); 3)(6;1).
Завдання 2. Скільки розв'язків має система:
7х + 4у =5, 14х + 8у= 10; 14х + 8у = 10, 14х + 8у= 15?
Завдання 3. Назвати друге рівняння системи 5х + у = 5, Так, щоб система мала:
А) один розв'язок ; б) безліч розв'язків; в) жодного розв'язку.
Як це відображається графічно? (Відповіді учнів)
У Країні Знань, у математичному місті
Літ тому не сто й не двісті,
Літ чотириста тому назад
Вигадав таке Декарт :
Королева там жила —
Координатна площина.
Ми з цією королевою знайомі і, навіть, займалися будівництвом казкового міста, а от хто такий Рене Декарт? Про це дізнавався, провівши реферативне дослідження, перший заступник капітана та науковий співробітник по сумісництву ... (виступ учня)
Учитель:
Поки ми працювали, наш корабель відплив у відкрите море, подув холодний вітер, небо затяглося темними хмарами.
Щоб наш корабель по курсу тримати
Необхідно завдання розв'язати.
(Два учні працюють біля дошки над № 1011 (4), розв'язуючи графічним способом та способом підстановки. Учні працюють у зошитах. Аналіз розв'язування задачі).
ІV. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.
Прийом «Самостійна робота».
Учитель:
Таємничий острів туману напустив
І систему нам пред'явив.
Її треба розв’язати самостійно,
Не хвилюйтеся, працюйте спокійно.
2х-у = 2,
2х + 3у= 10.
Аналіз та оцінювання завдань учнів.
ІV. Осмислення змісту і послідовності застосування способів виконання дій.
Прийом «Робота в парах».
Учитель :
Лебеді - найромантичніші, найвідданіші, найвірніші. Про їх вірність ходять легенди. При загибелі одного із пари, інший часто залишається
самотнім до кінця свого життя. От і ми зараз продемонструємо свою дружбу, надійність, вірність, попрацювавши в парах.
На острові Любові лебеді живуть,
їх найвірніиїими із птахів зовуть.
Ви один одному допоможіть
і задачі розв 'яжіть.
(Завдання на картках. Учням роздаються картки із сумісними системами, які необхідно розв'язати різними способами. Аналіз та оцінювання робіт учнів.)
Учитель:
Уявіть себе на деякий час капітанами корабля та займіть місця за штурвалом. (Учні займають місця за комп'ютером )
Робота із опорними конспектами (електронний варіант). Викладання теми уроку з використанням «Алгебра 7 - 9».
Прийом «Колективна робота».
Острів Мудрості одарує кмітливих,
А не злих і мстивих.
Ви собі допоможіть
І задачу розв 'яжіть.
Робота над задачею № 1012.
V. ПІДСУМОК УРОКУ.
Учитель:
Всі гарно працювали. Свої вміння показали.
А за це жителі острова Мудрості - Сова
Нам передала наступні золоті слова:
УСПІХ = НАПОЛЕГЛИВІСТЬ + ЗНАННЯ
Із цим згодна я.
А ви не хочете сказати, що можна ще сюди додати?
(Відповіді учнів).
На завершення я хочу сказати: З роботою справилися.
VI. Домашнє завдання