Підсумковий урок по розділу «Шкільне життя» - урок засвоєння та удосконалення знань, умінь, навичок учнів. Одним із ключових завдань є розвиток навичок монологічного та діалогічного мовлення, слухової пам'яті, уваги, мовної здогадки, вміння працювати у парах.
1
Підсумковий урок по розділу
«Шкільне життя» (8 клас)
(За підручником О.Д. Карп'юк)
ТЕМА: Підсумковий урок по розділу «Шкільне життя».
МЕТА: 1.Активізувати вживання у мові учнів тематичної лексики;
стимулювати комунікативно- пізнавальну діяльність.
2.Розвивати навички монологічного та діалогічного мовлення,
слухову пам‘ять, увагу, здатність до здогадки, вміння працювати
у парах.
3.Виховувати культуру спілкування та колективну співпрацю,
цікавість до вивчення англійської мови.
Тип уроку: урок засвоєння та удосконалення знань, умінь, навичок.
Обладнання: підручник «Англ.мова» 8кл. О.Карп‘юк; аудіозапис пісні “Smile”;
демонстраційний матеріал до теми «Школа»; роздатковий матеріал
(завдання).
ХІД УРОКУ
My school is my second home.
1.Організаційний момент.
- Good morning, boys and girls!
- Sit down, please.
- Who is on duty today?
- Who is absent today?
2. Уведення в іншомовну атмосферу.
- What date is it today?
- What day is it today?
- What season is it now?
- What winter months do you know?
- What is the weather like today?
Т: Today we‘ll have a talk about school life!
You know a poem about school. Who wants to recite it?
P1 – We learn such lots of things at school
And new ones every day!
We think the names of some of them
Are very hard to say.
P2 – Geography is very nice
But History is better
And composition teachers us how to write a letter.
P3 – But Reading is the best of all,
For readers like a key,
That opens many, many doors
It opens books for me.
3.Активізація вивченої лексики на попередніх уроках.
Т: Let‘s repeat the words of the last lesson. Open your books at p.80
Repeat them after me:
директор школи – a headmaster
психолог – a psychologist
бібліотекар – a librarian
учитель інформатики – an IT teacher
прибиральник – a janitor
ШКІЛЬНІ ПРЕДМЕТИ (на дошці) – інформатика –
- фізична культура –
- географія –
- історія –
- українська мова –
- біологія –
- українська література –
- англійська мова –
4. Перевірка домашнього завдання.
T: What was your hometask for today?
P – Exercise 9 p. 96 – read and translate the email.
5. Діалогічне мовлення.
T: Let's make up a short dialogue about one of a school subject. For example:
P1: Hello ________________!
P2: Hello ________________!
P1: What do you think about _____________?
P2: Well, I think it`s very interesting.
P1: Do children like school?
P2: Yes, they do.
6. Гра «Будьте уважні»
Open your copy-books, write down the date and class work.
T: Lets play game « Be attentive». You‘ve got a list of words. Choose and write down the words connected with school!
1 – bread, sweets, a register, soup, pupils, meat, a ruler, read books,
fish, kids, apple, cheese, a library, water, teacher, school. (8)
2 – pizza, lesson, chicken, a mark, salad, computers, flower, winter holidays, meat, fish, hamburger, school year, salt, pencil, carrot, a vocabulary. (8)
T: How many words did you find?
7. Рольова гра «Мікрофон»
T: I am a journalist. I want to ask you 1 question:
WHY DO CHILDREN GO TO SCHOOL?
(варіанти відповідей)
- school teaches me moral values;
- school helps me to understand people better;
- I know the history of Ukraine;
- I study to choose a profession;
- I like English and IT;
- I like all school subjects…
8.Фізкультхвилинка.
Т: Let‘s take a break! Stand up, please!
My hands upon my head I place,
On my shoulders, on my face,
Then I put them in front of me,
And gently bend – 1, 2, 3.
9. Пісня “SMILE”
10. Письмове завдання. Write down the sentence into Ukrainian.
Наша школа велика та красива. – Our school is large and beautiful.
Create the degrees of comparison!!!
LARGE –
BEAUTIFUL -
11. Гра «Правда»- «неправда»
T: The next game is «True»or «False».
I read the sentence, you must say only one word «True» or «False»:
12. Домашнє завдання:
T: Open your dairies and write down your home task for the next lesson:
Впр. 1 с.106 – переклад тексту
13. Підсумок уроку.
T: So, our lesson is coming to the end. Thank you very much for your work!
I think you had a good time at the lesson. You have done many tasks and your
marks are …..
That‘s all for today. The lesson is over. Good – bye.