Літературне читання 2 клас НУШ
Тема: Кожна пригода - до мудрості дорога.
Ніна Вернигора «Диво у долоньках»
Підготувала:
заступник директора з виховної роботи
вчитель початкових класів
Зіць Ольга Петрівна
Мета:
• формування предметних компетентностей:
• формування ключових компетентностей:
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: мультимедійний супровід, цеглинки Лего, предметні ілюстрації, кубик Блума.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров’язбережувальна
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання. Психологічне налаштування на урок у колі.
Гра «Спіймай настрій»
- Добрий день, мої любі, усміхнені личка! Я рада вітати вас у нашому затишному класі. Погляньте на мене, на друзів, погляньте вліво, вправо, поверніться й один одному посміхніться, «зніміть» посмішку зі свого обличчя долонею та киньте своєму сусідові. Спіймайте посмішку сусіда - прикрасьте нею своє обличчя .
Хвилинка фантазії. Вправа «Сторітеллінг» (звучить мелодія із м/ф «Лускунчик»)
- Уявімо собі, що ми опинилися на блакитному озері, яке розташоване на чарівній галявині. Як ви думаєте, що можна побачити на озері, хто там проживає? Чи хотіли б ви там побувати?
- А з яким настроєм ви туди підете? (діти зображують на смайликах свій настрій).
Об’єднання в групи (прикріплюють смайлик і беруть квітку з кошика, об’єднуються за кольором квітки)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку. Обґрунтування навчання.
- Щоб потрапити на чарівне озеро, потрібно виконати ряд завдань.
А) Робота в групах . Гра «Доповни прислів’я і прочитай з потрібною інтонацією», пояснити, як розумієте прислів’я:
І група - «Глибока вода ...».( не каламутиться) - прочитати з окличною інтонацією повільно.
ІІ група - «Не скрізь там вода, куди хилиться…». (верба) - прочитати з питальною інтонацією скоромовкою.
ІІІ група - «В глибокій воді - велика…».( риба) - прочитати з розповідною інтонацією у звичайному темпі.
Б) Вправа «Мозковий штурм». Повторення вивченого про оповідання.
- Пригадайте визначення оповідання.
- Пригадайте, хто пише оповідання?
- Наведіть приклади оповідань, які ви вже прочитали (яка група більше).
Повідомлення теми і завдань уроку.
А) Відгадування загадок
І група
Господар по стежці повзе,
На собі хатинку везе.
Друзі кличуть його Павлик,
Звісно, це рогатий ... (Равлик)
ІІ група
Без рук, без ніг, а повзе. (Черв'як)
ІІІ група
Розстелилась по водиці
вона в степовій криниці.
Каченята частувались,
Їли її - лікувались. (Ряска)
ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
1. Робота над заголовком оповідання. Вправа «Передбачення»
- Прочитайте назву оповідання, як ви її розумієте?
- Як ви гадаєте, про що йтиметься у оповіданні з такою назвою?
2. Первинне сприймання учнями змісту оповідання.
Вправа «Кероване читання»
І частина - (вчитель читає до слів «… зауважила Марічка»)
ІІ частина - (вчитель читає до слів «… на зеленому клубочку моху»)
ІІІ частина - (вчитель читає до слів «… не хотілося руйнувати живу природу»)
- Якою була за характером Тетянка?
3. Перевірка емоційного сприймання змісту.
- Чи сподобалась оповідання? Що здивувало? Вразило?
- Чи справдилися ваші очікування щодо змісту оповідання?
- У якому значенні вжито «диво у долоньках»? Прямому чи переносному?
5. Словникова робота
Робота з цеглинками ЛЕГО – знайти, під яким кольором правильне тлумачення слова, якщо учні не справляються, вчитель допомагає.
Ря́ска - рід дрібних багаторічних плаваючих або занурених у воду рослин з родини Ароїдних (червоний)
Поволі - не швидко, не поспішаючи (зелений)
Необачність - безпечність (синій)
6. Поглиблений смисловий і структурний аналіз тексту.
А) Читання учнями І частини (до слів «… розходяться хвильки») - ланцюжком;
Читання ІІ частини ( до слів «… на зеленому клубочку моху») - з віконечком:
Читання ІІІ частини ( до кінця оповідання) - буксиром.
Б) Аналіз тексту з елементами вибіркового читання
- Де відбувалася описувана подія?
- Між ким в оповіданні відбулася розмова?
- Що зробила Тетянка?
- Чи прислухалась Тетянка до зауваження Марічки?
7. Робота в групах. Стратегія «Карусель»
Хто? - Хто з героїв запам’ятався? Хто з героїв найбільше сподобався?
Де? Куди? Звідки? - Де відбувалися події, описані у творі?
Що трапилося? - Що трапилося на озері? Що могло б трапитися, якби Тетянка не опустила долоньки у воду?
Який? - Які риси характеру у героїв сподобалися?
Скільки? - Скільки героїв в оповіданнї?
Чому? - Чому Марічка звернула увагу Тетянці?
Як? - Як ти почуваєшся, читаючи цей твір?
Коли? - Коли відбувалася подія, описана у творі?
Що? - Що було на початку і наприкінці твору?
8. Читання з позначками. Читання з другом.
V – Я знав це.
+ - Це для мене нове.
? – Викликає запитання.
9. Вправа - гра «Так чи ні» (Діти сигналізують цеглинками ЛЕГО: зелений -так, червоний - ні)
• Головні герої оповідання Тетянка та Марічка (так)
• Марічка і Тетянка подруги? (ні)
• Чи нищила Тетянка ряску? (так)
. Чи повчала Марічка Тетянку? (так)
• Чи опустила Тетянка долоньки у воду? (так)
• Любить Марічка живу природу? (так)
10. Усне переказування за допомогою слів - маркерів:
Марічка й Тетянка - рідні сестри…
Тетянка взяла довжелезну палицю…
Вода поволі скапувала між долоньками…
У твоїх долоньках справжнє диво-жива природа..
Їй зовсім не хотілося…
11. Дискусія з використанням графічного організатора
«Шкала ставлень за питанням: «Чи правильно вчинила Тетянка, опустивши долоньки у воду?»
ТАК НЕ ЗНАЮ НІ
●________________●_________________●
Потім діти об’єднуються в групи залежно від їх вибору «Так», «Ні», «Не знаю» і аргументують свій вибір
ІІІ. Рефлексія
1. Вправа «Мікрофон»
- З яким оповіданням ознайомились?
- Хто автор оповідання?
- Назвіть героїв цього оповідання.
- Про що говориться в зачині? Основній частині? Кінцівці?
- Чому повчає це оповідання?
2. Самооцінювання
- Закінчити речення:
• На уроці я дізнався…
• Я працював на повну силу.
• Я працював мало, але…
• Я навчився…
3.Кубик Блума.
Назви Назвіть оповідання, яке вивчали на уроці.
Поясни Поясніть, як розумієте назву оповідання.
Чому Чому Марічка звернула увагу Тетянці?
Запропонуй Запропонуйте свою назву до оповідання.
Поділись Поділіться цікавинками, що почули на уроці.
Подумай Подумайте та назвіть самого мудрого героя.
4. Заключне слово вчителя
Ми починали урок з визначення настрою. Який настрій у вас в кінці уроку? Позначте. Чи змінився ваш настрій? Наш урок пройшов немарно і приніс радість від отриманих нових знань.
Швидко спливають хвилини -
От і прощання пора.
Я на прощання всім зичу
Щастя, здоров’я й добра.