Конспект уроку з географії для 7 класу на тему " Стихійні явища. Екологічні проблеми. Найвідоміші об’єкти, занесені до списку природної спадщини ЮНЕСКО в Африці""

Про матеріал

Урок засвоєння навичок і умінь. За допомогою проектів, роботи в групах, прийомів: «Коло ідей», « Дерево-рішень», «Фішбон», «Розкодуй» в учнів формуємо знання про стихійні явища природи, екологічні проблеми материка, про природоохоронні території Африки; сприяємо розумінню причин виникнення екологічних проблем материка та загострення стихійних явищ; розвиваємо пізнавальний інтерес.


Перегляд файлу

ТЕМА. Стихійні явища. Екологічні проблеми. Найвідоміші обєкти, занесені до списку природної спадщини ЮНЕСКО на материку.

МЕТА: сформувати знання про стихійні явища природи, екологічні проблеми материка, про природоохоронні території Африки;

             сприяти розумінню причин виникнення екологічних проблем материка та загострення стихійних явищ;

             розвивати пізнавальний інтерес.

ОБЛАДНАННЯ: мультимедійний проектор, матеріали до захисту проектів, аркуші ватману, стікери.

ТИП УРОКУ: урок засвоєння навичок і умінь.

МЕТОДИ: проект, робота в групах, прийоми: «Коло ідей», « Дерево-рішень», «Фішбон», «Розкодуй».

Девіз уроку: Не бійся відповідати: неправильна відповідь – теж відповідь, адже це свідчить про те, що ти думаєш.

 

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

   Психологічна вправа « Я бажаю вам»

Вчитель. Доброго дня. Сьогодні на уроці у нас присутні гості. Для того, щоб краще налаштуватися на урок, ми проведемо психологічну вправу «Я бажаю вам». Візьміться за руки, висловіть своєму сусіду праворуч побажання на урок.

 

II. Актуалізація опорних знань.

   Кросворд

Внутрішні води, ґрунти, рослинний і тваринний світ

 

 

 

 

 

6

 

 

 

9

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

3

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

11

 

 

 

 

 

10

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

По горизонталі

1. Друге за площею прісноводне озеро світу(Вікторія)

2. Найглибше озеро Африки(Танганьїка)

3. Річка, яка двічі перетинає екватор( Конго)

4. Річка, у долині якої знаходиться водоспад Ауграбіс( Оранжева)

5. Назва червоно-жовтих ґрунтів екваторіального поясу( фералітні)

6. Птах-санітар, який зустрічається тільки в Африці( марабу)

7. Небезпечна африканська муха(цеце)

8. Найбільша напівпустеля Південної Африки( Калахарі)

9. Рідкісна тварина, яка живе на півночі субтропічних лісів( макака)

10. Найдивовижніша рослина пустелі Наміб( вельвічія)

 

По вертикалі

1. Найжаркіший материк(Африка)

2. Найдовша річка у світі(Ніл)

3. Найповноводніша річка Східної півкулі(Конго)

4. Яке озеро є залишком давнього моря( Чад)

5. Назва якої річки в перекладі означає «чорна»( Нігер)

6. На якій річці знаходиться один з найбільших у світі водоспадів( Замбезі)

7. Сухі річища в африканських пустелях( ваді)

8. Назва вологих екваторіальних лісів( гілеї)

9. Дерево, з кори якого виробляють волокно( баобаб)

10. Найбільший птах на Землі( страус)

11. Пустеля, де часто виникають тумани( Наміб)

12. Домінуюча рослина оазисів(пальма)

 

III. Мотивація навчальної діяльності.

На попередніх уроках ви дізналися, наскільки африканська природа різноманітна, багата і своєрідна. Проте у Африці дуже давно розпочалися негативні зміни у природному середовищі, вони відбуваються і зараз. Ці явища завдають шкоди господарству, погіршують умови життя населення та можуть призвести навіть до загибелі людей.

     Що це за явища і які проблеми існують в Африці?

 

IV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

Сьогодні на уроці ми поговоримо про екологічні проблеми материка, стихійні явища природи Африки. Які очікування від сьогоднішнього уроку?

 

V. Вивчення нового матеріалу.

 

1. Вправа «Розкодуй»

Розкодуйте слова і вкажіть, які явища належать до стихійних.

СУЗАХА(засуха)

МЛЕЗЕТРУСИ(землетруси)

НІПОВЕ(повені)

РАНИУГА(урагани)

САНАРА(сарана)

ЛИПОВІ РУБІ(пилові бурі)

 

2. Проект 1 групи «Стихійні явища»

 

Вчитель:  значні території Африки відчувають вплив різноманітних стихійних явищ природи. Господарська діяльність людини є однією з причин, що посилює їх появу та поширення.

Які ж екологічні проблеми Африки?

 

3. Проект 2 групи «Екологічні проблеми Африки»

 

Вчитель: незмінена людською діяльністю природа збереглася в небагатьох місця Африки.

4. Виступ юних екологів.

Природа       Жила спокійно я у своїм царстві,

 Усе навколо так цвіло, манило.

Раділа сонцю, щебетанню птахів,

 І кожен день давав все нові сили.

Я щедро дарувала всім дарунки,

Всю свою думку людям віддавала.

Та десь щось загуло, загуркотіло,

І хтось порушив мирне існування.

Заметушились птахи, звірі, квіти:

Чи доживемо ми ще до світання?

Благаю, люди, нас ви захистіть.

Бо ми всі гинем, чуєте, ми гинем!

Чому? За що? Хоч ви мені скажіть.

(плаче, іде в іншу сторону)

Браконьєр    От не даром вийшов з дому,

Хоч і відчуваю втому.

Зараз стрельну раз чи два,

Аж хмеліє голова.

Таке щастя, і так швидко ---

Ну,а тут такі тваринки.

 

 

Фауна            Не вбивайте, не чіпайте,

Я благаю вас, благаю.

З кожним днем моє все царство,

Гине й просто вимирає.

Браконьєр    Звідки ти, красуне мила?

Чому так заголосила?

Фауна             Я, Фауна, донька Природи,

Тварин і птахів захищаю.

Браконьєр     То що, тобі цих птахів шкода?

 Яка ж тобі від них вигода?

Фауна Усі ці мешканці – то діти

Коли б у вас дитя забрати

Чи не було б для вас утрати?

Подумайте, бо ви ж – людина,

Де совість і розум воєдино.

І що загубиш у житті,

Ніколи не повернеш, ні!

Браконьєр    Коли ж ти так, красуне просиш,

Не можу я відмовить, ні.

Нехай живуть усі тварини

І тішать  усіх  нас на Землі

Флора            Природа – матінка мені

В дарунок дала світ рослинний

Радію, коли все гаразд,

А коли гірко комусь у світі цім

То пережить усе мені не сила.

Вас закликаю: не чиніть біди

Нехай у царстві Флори сонце сяє

І буйний цвіт квітує завжди.

Учень 1          Ми природу усі поважаєм –

Це тому, що ми друзі її.

Бо природи закон ми знаєм,

Нам знання ці поможуть в житті.

Учень 2          Ну а той, хто приносить їй шкоду,

Хто у серці з камінням живе,

Хай знає, що в спеку й нагоду

Все ж розплата його не мине.

Піднімають 3 листки «А4» - «Знай! Люби! Бережи!»

 

 

VI. Первинне застосування придбаних знань

1.Вправа «Коло ідей»

Спрогнозуйте, що може статися з кордонами природних зон Африки, якщо не вживатимуть заходи щодо охорони природи материка.

 

2. Проект 3 групи «Наслідки зміни природи Африки» .

 

3.Вправа «Дерево-рішень»

Завдання в групах. Повторити правила роботи в групі.

На стікерах написати шляхи розвязання екологічних проблем і наклеїти на дерево.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вчитель.       Виникнення екологічних проблем стало необхідністю створення системи природоохоронної діяльності. Заповідники та національні парки на материку займають великі площі. На території Африки понад 40 обєктів природної  спадщини ЮНЕСКО.

4. Проект 5 групи (презентація)

- Національний парк «Серенгеті»

- Національний парк «Кіліманджаро»

- Лісовий парк «Сент-Лусія»

- Кратер «Вредефорт»

VII. Творчий перенос знань і навичок з метою формування вмінь

1. Робота в групах.

Уявіть,що ви керівник або президент країни Африканського континенту.

Висловіть свою точку зору щодо подолання екологічних проблем на материку.

Кожна група отримує завдання, яке виконує 2-3 хвилини. Потім презентує

+ створення фішбону (пишуть на стікерах і приклеюють біля дошки)

1 група – Проблема опустелення. Наслідки. Заходи вирішення проблеми.

2 група – Проблема скорочення площі лісів.  Наслідки. Заходи вирішення проблеми.

3 група – Проблема зменшення кількості тварин. Наслідки. Заходи вирішення проблеми.

4 група – Проблема надмірного видобутку корисних копалин. Наслідки. Заходи вирішення проблеми.

5 група – Розміщення на території Африки небезпечних виробництв інших країн. Наслідки. Заходи вирішення.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Проблемне запитання

На піраміді Хеопса в Єгипті вчені знайшли такий напис: «Люди загинуть від невміння користуватися силами природи і незнання істинного світу».

- Прокоментуйте цей запис.

VIII. Рефлексія

- Чи справдились ваші очікування?

Завдання: доберіть слова з різних частин мови для характеристики уроку.

 

IX. Підсумок уроку

Вправа «Продовж речення»

Сьогодні на уроці я

Зрозумів…………

Навчився……………..

Пишаюся………

Змінив своє ставлення…………..

Найбільший мій успіх…………..

Я зможу використати знання сьогоднішнього уроку………………

На наступний урок я хотів би………………

Я прагну поглибити……………………

docx
До підручника
Географія 7 клас (Топузов О.М., Надтока О.Ф., Назаренко Т.Г., Вішнікіна Л.П., Шуканова А.А., Самойленко В.М.)
Додано
29 серпня 2018
Переглядів
4691
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку