Конспект уроку з геометрії для 7 класу на тему "Трикутник та його елементи"

Про матеріал
Конспект уроку з геометрії для 7 класу на тему "Трикутник та його елементи" розроблено за технологією критичного мислення
Перегляд файлу

Клас__________            Дата__________

Учитель математики:         Кравченко Інна Василівна

 

Тема уроку: Трикутник і його елементи

Мета уроку: засвоєння учнями змісту означення, назв елементів та властивості сторін трикутника (нерівності трикутника);

Очікувані результати: після уроку учні зможуть відтворювати означення трикутника та нерівність трикутника, на готовому рисунку розпізнавати трикутники та називати їх елементи,виконувати зображення трикутника за даною умовою, а також записувати нерівність трикутника для заданого трикутника і використовувати цей запис при розв'язуванні задач; формувати критичне мислення та власне ставлення до цінності матеріалу, який вивчається.

Основні поняття: трикутник та його елементи, види трикутників, нерівність трикутника.

Компетентності, що формуються: математична - уміння розпізнавати види трикутників за сторонами та кутами, називати елементи трикутника, розв’язувати задачі на знаходження сторін трикутника, периметра та на побудову за двома сторонами та кутом між ними; ключові – інформаційно-цифрова; соціальна і громадянська; спілкування державною мовою.

Тип уроку: засвоєння знань, вироблення вмінь.

Обладнання: набір демонстраційного креслярського приладдя, Підручник «Геометрія, 7 клас» Істер О.С., картки самооцінювання, трикутники-смайлики,мультимедійна дошка, ноутбук, схема, таблиця «Трикутник. Види трикутників», роздатковий матеріал (картки), танграми, математичні планшети.

Регламент уроку:

  1.   Вступна частина-до 7 хв.
  2.    Основна частина-до 30 хв.
  3.    Підсумкова частина-до 8 хв.

Хід уроку

 Вступна частина

І. Організація учнів до уроку.

Привітання.

Правила роботи на уроці (приймаємо колективно):

  • Приходити вчасно.
  • Бути позитивними.
  • Говорити коротко і по черзі.
  • Говорити від себе.

Девізом сьогоднішнього уроку будуть слова відомого давньогрецького математика Піфагора: «Добре засвоєна мудрість не забувається ніколи».

то з вас хоче бути успішним у житті? (учні піднімають руку).

Бажаю вам успіху,щоб під час роботи на уроці ви були:

«У»-усміхненими; «С» - спокійними; «П» - прогресивними; «І» - ініціативними; «X»-хоробрими.

Основна частина

       II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів   

Усні вправи

  • Назвіть основні геометричні фігури на площині.
  • Назвіть знайомі вам з курсу геометрії фігури. Які властивості цих фігур ви знаєте?

 

 

 

 

 

 

 

Робота учнів зі схемою на узагальнення вивченого матеріалу попереднього розділу

 

 

 

Схема

Наступним кроком у вивченні геометричних фігур має бути схема, що складається з трьох точок, що не лежать на одній прямій.

       ІІІ. Формулювання мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів

Розгадати ребус, який і стане темою нашого уроку: «Трикутник і його елементи».

 

      

 

 Історична довідка

Трикутник – найпростіша фігура: три вершини й три сторони.

Властивості цієї фігури людство вивчало у практичній діяльності ще з давніх-давен.

Так, наприклад, у будівництві здавна використовують властивість жорсткості трикутника для укріплення різноманітних будівель, конструкцій тощо.

Зображення трикутників і задач, пов’язаних з трикутниками, дослідники знаходили в єгипетських папірусах, стародавніх індійських книгах, інших документах давнини.

У Давній Греції ще в VIІ ст. до н.е були відомі деякі важливі факти, пов’язані з трикутником. Так, наприклад, Фалес довів, що трикутник можна задати стороною і двома прилеглими до неї кутами.

Найповніше вчення про трикутники виклав Евклід у першій книжці «Основ».

Сьогодні ми пригадаємо, що знаємо про таку геометричну фігуру як трикутник, розглянемо з яких елементів він складається, його види, дамо їм назву навчимося  розв’язувати задачі.

Запишемо в зошитах тему уроку: «Трикутник і його елементи».

Підпишіть картки само- оцінювання.

Картка самооцінювання

ПІП_____________________________________

 

Види роботи на уроці

Бали

Усні вправи (+1б)

 

Продовжити речення (+1б)

 

Вісім трикутників (+1б)

 

Види трикутників (+1б)

 

Вірю-не вірю (+1б)

 

Робота з  математичним планшетом  (+1б)

 

Нерівність трикутника (+3б)

 

Письмові вправи (+2б)

 

Танграм (+1б)

 

Загальна сума балів

 

IV. Засвоєння нових знань    

План вивчення матеріалу

  1. Означення трикутника.
  2. Елементи трикутника: вершини, сторони, кути.
  3. Периметр трикутника.
  4. Види трикутників (за сторонами і за кутами).
  5. Властивість сторін трикутника (нерівність трикутника).

Відповідно до плану уроку на трикутниках-смайликах запишіть будь-ласка чого ви чекаєте від уроку? Очікувані результати.

Продовжте речення

Трикутник - це геометрична фігура…

(учні говорять, я зображую схематично сказане на рис.)

1. Трикутник-це…

2. Трикутник позначаємо…

3. Трикутник має…сторони, …вершини, … кути.

4. Периметр трикутника дорівнює…

Таблиця

Трикутник

1. Означення. Елементи

АВС: А, В, С — вершини;

АВ, ВС, АС — сторони;

A, B, C   — кути

2. Периметр трикутника

Р = АВ + ВС + АС

 

V. Первинне усвідомлення матеріалу    

  1. Знайдіть на рис. вісім трикутників. Укажіть їх вершини, сторони і кути.

АВС, АВF, FBC, ABD, ADC, ABO,  AOF,  OBD

2. Опрацювавши таблицю в парах - «Види трикутників» складіть коротку доповідь у вигляді відповідей на питання:

 

  •                   Види трикутників

Розрізняють такі види трикутників: за…………………….… і за…………………………

За довжинами сторін трикутники поділяються на……………………………………….

Різностороннім називається трикутник, у якого……………………………………………

Рівнобедреним називається трикутник, у якого………………………………………….…

Рівностороннім називається трикутник, у якого……………………………………………

За величиною найбільшого кута трикутники поділяються на………………………..……

Тупокутнім називається трикутник, у якого………………………………………………...

Гострокутнім називається трикутник, у якого……………………………………………...

Прямокутним називається трикутник, у якого……………………………………………..-

 

- Зверніть увагу на рівнобедрений та прямокутні трикутники.

- Що нового,чого ви ще не знали, почерпнули з цієї схеми?

- Встановіть відповідність між рисунком трикутника та його видом.

 

3. Гра «Вірю-не вірю».

Чи вірите ви, що:

1. Трикутник може мати 3 гострих кути.  (+)

2. Трикутник може мати 2 прямих кути.   (-)

3. Трикутник може мати тільки один тупий кут. (+)

4. Рівнобедреним може бути гострокутний, прямокутний і тупокутний трикутник.   (+)

5. Прямокутний і тупокутний трикутники можуть бути рівносторонніми.     (-)

6. Різносторонніми можуть бути і гострокутний, і прямокутний і тупокутний трикутник.  (+)

7. Рівносторонній трикутник може бути тільки гострокутним. (+)

8. Гострокутним може бути тільки рівносторонній трикутник. (-)

9. Рівнобедрений трикутник має основу і дві бічні сторони.   (+)

10. Сторони прямокутного трикутника називаються: катети і гіпотенуза. (+)

 

4. Робота з математичним планшетом (в групах)

Викладіть за допомогою планшета:

  •     різносторонній гострокутній трикутник;
  •     рівносторонній гострокутній трикутник;
  •     різносторонній тупокутній трикутник;
  •     рівнобедрений прямокутний трикутник;
  •     рівнобедрений тупокутній трикутник;
  •     різносторонній прямокутний трикутник.

 

5. Практична робота в групах з рахувальними паличками.

 Виміряйте довжину паличок: 10см, 7см, 5см, 3см.

  •     Запишіть виміри в зошитах. За допомогою паличок  (3) складіть трикутники:

1) 10см, 7см, 5см;

2) 10см, 7см, 3см;

3) 10см, 5см, 3см.

  •     Чи всі трикутники ви можете скласти? Чому не вдається скласти деякі з них?

Нерівність трикутника

b < a + c

 

 

 

 

 

 

6. На яких зображеннях трикутників  допущено помилку? Поясніть.

 Письмові вправи

За підручником:

№ 268. Знайдіть периметр трикутника зі сторонами 25 мм, 3,2 см, 0,4дм.  (97мм, 9,7см)

№272. Одна сторона трикутника втричі менша за другу і на 7 см менша за третю. Знайдіть сторони трикутника, якщо його периметр дорівнює 32 см. (5см, 15см,12см)

№274. Використовуючи лінійку з поділками та транспортир, побудуйте трикутник АВС, у якого L A =600, АВ = 3см, АС=7см.

Підсумкова частина

VI. Підсумки уроку    

1. Учні заповнюють картки самооцінювання упродовж уроку, по завершенні уроку подають картки вчителю. Здійснюється оцінювання роботи учнів під час уроку. 

Картка самооцінювання

ПІП_____________________________________

 

Види роботи на уроці

Бали

Усні вправи (+1б)

 

Продовжити речення (+1б)

 

Вісім трикутників (+1б)

 

Види трикутників (+1б)

 

Вірю-не вірю (+1б)

 

Робота з  математичним планшетом  (+1б)

 

Нерівність трикутника (+3б)

 

Письмові вправи (+2б)

 

Танграм (+1б)

 

Загальна сума балів

 

 

  •                   На завершення висловіть свої враження від уроку, закінчивши фрази.

Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»:

Учні:  Сьогодні  на уроці …..

 Я дізнався…..

 Я поглибив……

 Мені на уроці  сподобалося…..

 Мене дуже  здивувало…..

 Мене найбільше  вразило….

 Я вирішив дізнатися більше про….

 Я вважаю дану тему…..

 Дані  знання допоможуть мені під час…

У кінці уроку учні на трикутниках-смайликах ставлять знаки, про те чи досягли очікуваного результату від уроку.

+ - знаю, все зрозуміло;                     ? -  хочу запитати, виникають питання;

-  - не знаю, не зрозуміло;                ! все знаю, можу навчити інших

 

Складають танграм «Людина мчить до успіху».

І біля нього прикріплюють свої трикутники-смайлики.

 

VІI.  Домашнє завдання

Розділ 3 § 11, с.70-71- вивчити означення, елементи та види трикутників.

№ 269,  273,  275.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Карпюк Ольга Василівна
    Дякую за розробку уроку!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
19 березня 2019
Переглядів
10714
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку