Розробка уроку з курсу Я у світі для 3 класу на тему: "Правопорушення, поширені серед дітей, відповідальність за них“.
Метою уроку є: вчити учнів установлювати основні взаємозв'язки в соціальному житті; вчити аналізувати ситуації із власного життя, заохочувати дітей спиратися на свої права в реальному житті.
Автор розробки уроку з курсу „Я у світі“
вчитель початкових класів
закладу „Загальнооосвітня школа І-ІІІ ступенів №16 ВМР“
Красна Оксана Ярославівна
спеціаліст вищої категорії
Тема: Правопорушення, поширені серед дітей, відповідальність за них
Мета: вчити учнів установлювати основні взаємозв'язки в соціальному житті (між
учинком і наслідком, порушенням правил і відповідальністю); за допомогою конкретних життєвих прикладів та на матеріалі знайомих казок розкрити дітям деякі основні положення відповідальності за вчинене; вчити аналізувати ситуації із власного життя, заохочувати дітей спиратися на свої права в реальному житті; розвивати мислення,
мовлення; виховувати відповідальність, доброзичливість, повагу до інших людей.
Обладнання: презентація; тестові завдання (для кожного учня).
Хід уроку
І. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Фронтальне опитування
— Розкажіть про права й обов’язки громадянина України.
— Де вони записані?
— Розкажіть про права дитини.
— Якими правами й обов’язками громадян України користуєтеся ви і ваша родина?
2. Розгадування кросворду
1. Можливість поводитись на свій розсуд
2. Документ, в якому записано громадянство.
3. До якого віку ми вважаємося дітьми?
4. Апарат політичної влади в суспільстві, країна іншими словами.
5. Право на що ми реалізовуємо в лікарнях?
1. Більшість людей, які проживають в країні
2. Основну відповідальність за розвиток дитини несуть...
3. Міжнародний договір про права дитини
4. Право на що ми реалізовуємо в школах?
5. Кожна дитина після народження має право на...
6. Те, що потрібно безвідмовно виконувати
7. Як називається наша держава
8. Основний закон держави
3. Гра „Що потрібно робити, щоб…?“
Бути добрим.— (Робити добрі вчинки.)
Бути ввічливим.— (Говорити ввічливі слова.)
Бути працьовитим.— (Працювати.)
Бути милосердним.— (Виявляти співчуття.)
Бути щедрим.— (Ділитися з друзями іграшками, іншими речами.)
Добре вчитись.— (Бути уважним, багато читати, виконувати завдання вчителя.)
Бути сумлінним.— (Не обманювати, говорити правду.)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
— На попередньому уроці ми з’ясували зміст таких понять, як право, обов’язок, декларація, адвокат. Сьогодні ми продовжимо обговорювати наші права та обов’язки, поговоримо про необхідність усвідомлення безконфліктного розв’язання різних життєвих ситуацій, а також ви дізнаєтеся, що будь-який учинок завжди має наслідки.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 135-139)
— Прочитайте текст на с. 135-136 і поділіться своїми думками щодо прочитаного.
— Що із прочитаного було вам знайоме?
— Що нового ви дізналися?
— Розгляньте малюнки на с. 136-137. Що вчинили діти? Які наслідки таких учинків?
— Як ви розумієте слово покарання?
— Прочитайте про це у тлумачному словничку на с. 137.
Робота в парі
— Об’єднайтеся в пари. Обговоріть, що може трапитися, якщо:
• залізти в чужу машину;
• кинути камінь у вікно трамвая або потяга;
• спалити кнопку виклику в ліфті;
• приклеїти жувальну гумку на стілець;
• стояти на варті, поки інші крадуть диски з кіоску;
• кинути петарду під ноги перехожому.
— Прочитайте і поясніть народну мудрість на с. 137.
— Прочитайте вірш Сашка Дерманського „Музей шкоди“ на с. 138-139.
— Обговоріть, які речі можна запропонувати для такого музею.
2. Обговорення ситуацій
— Кожне правопорушення веде до покарання. Зараз ми дамо відповідь на таке запитання: до чого можуть призвести такі події та вчинки?
• Хлопець кинув палицю і влучив у дівчинку. (Міркування дітей.)
• Хлопець без дозволу взяв удома гроші і витратив їх. (Міркування дітей )
• Юнак зателефонував до міліції і сказав, що у школі закладено бомбу. (Міркування дітей)
• Хлопець поставив своєму товаришеві підніжку. (Міркування дітей )
• Дівчинка у класі розказала всім неправду про однокласницю. (Міркування дітей )
— Назвіть казки, у яких присутні правопорушення. До чого вони призвели?
Фізкультхвилинка
V. Узагальнення і систематизація знань
1. Бесіда
— Як учинок впливає на наслідки?
— Які поради ви дали б хлопцеві?
— Як ви вважаєте, що означає вміти аналізувати свої дії? порівнювати їх? оцінювати?
— Яка спільна думка у прислів’їв: „Є каяття, та нема вороття“, „Що посієш, те й пожнеш“, „Сім раз відмір, один відріж“?
— Зберіть прислів’я з поданих слів. Поясніть, як ви його розумієте.
Робиш, і, добро, а, сподівайся, зло, робиш, не кайся, на зло.
(Робиш добро — не кайся, а робиш зло — на зло і сподівайся)
— Чому так важливо бачити зв’язок між учинком і наслідком?
— Що таке вчинок? А наслідок? (Учинок — це дія людини, скерована на когось чи щось. Наслідок — те, що відбувається, випливає з певних обставин; результат, підсумок.)
2. Гра «З’єднай прислів’я»
За чужим погонишся — хто чесніший.
За праве діло будеш пити водицю.
Не плюй у криницю — своє загубиш.
Не той правий, хто сильніший, а той, стій сміливо.
3.Тестування
1. Що таке правопорушення?
а) сукупність правил поведінки
б) порушення норм поведінки
в) негативний учинок
2. Які з перелічених дій можна назвати правопорушеннями?
а) крадіжка
б) прогул уроків
в) неправдиве повідомлення про небезпеку
г) вимагання
д) байдужість до потерпілого
3. У якої людини чиста совість?
а) У тої, яка дотримується законів.
б) У тої, яка в цілому законів дотримується, але іноді порушує норми поведінки.
в) У тої, яка не визнає законів.
4. Чи дотримуєшся ти норм поведінки?
а) Так, завжди.
б) Інколи порушую.
в) Часто порушую.
г) Ні, не дотримуюсь.
5. Які порушення закону з боку мачухи щодо Попелюшки згадано у казці Ш. Перро «Попелюшка»?
а) Право на життя.
б) Примушення до тяжкої праці.
в) Неповноцінне харчування.
г) Викрадення.
VI. Підведення підсумків. Рефлексія
— Як ви гадаєте, чи всі в нашій державі дотримують законів? Обґрунтуйте відповідь прикладом із життя.
— Що відбувається з людьми, які не поважають законів, не дотримуються їх?
— Чи є серед дітей порушники законів?
— Як називають таких дітей?
— А що таке правопорушення?
— Наш урок завершується. Мені хочеться, щоб після обговорення ви по-новому оцінили свої стосунки із друзями, близькими вам людьми.
VII. Домашнє завдання
С. 135-139. Записати, як ви розумієте вислів: «Право одного закінчується там, де починається право іншого».