Конспект уроку з літературного читання для 2-го класу на тему "Колобок"

Про матеріал

Конспект уроку з літературного читання для 2-го класу на тему "Колобок"

Згідно з тематичним плануванням - це перший урок з теми «Народні казки».

Згідно з типологією уроків – це урок засвоєння нових знань. Урок передбачає не тільки вивчення нового матеріалу, а й завдання для розвитку творчих здібностей школярів.

На уроці була поставлена мета:

  • поглиблювати знання дітей про казку як вид усної народної творчості;
  • збагачувати життєвий досвід дітей, виховувати любов до читання, до казок
  • формувати вміння виразно читати казку за особами, відтворювати зміст прочитаного;

Завданням уроку :

  • навчати спостерігати за діями персонажів, запам'ятовувати послідовність подій(сюжет);
  • розкрити зміст понять «герої казки», «головний герой»;
  • навчати називати їх так, як у казці, давати їм характеристику за мовою, вчинками;
  • навчати складати казку за схемою, порівнювати її з повним змістом;
Перегляд файлу

Українська народна казка «Колобок».

 Герої казки. Головний герой

Мета: поглиблювати знання дітей про казку як вид усної народної творчості; навчати спостерігати за діями персонажів, запам’ятовувати послідовність подій(сюжет); розкрити зміст понять «герої казки», «головний герой»; навчати називати їх так, як у казці, давати їм характеристику за мовою, вчинками; навчати складати казку за схемою, порівнювати її з повним змістом; формувати вміння виразно читати казку за особами, відтворювати зміст прочитаного; збагачувати життєвий досвід дітей, виховувати любов до читання, до казок.

Тип уроку: урок набуття нових знань

Обладнання: ілюстрації до казок; ромашка з окремими пелюстками для інтерактивної вправи; малюнки тварин – персонажів казки та колобка.

Хід уроку

І. Вступна частина

1. Створення ситуації успіху

В: - Діти, а у нас гості, Привітаємося з ними.

У: - Ми вам раді, гості любі, і вітаєм щиро вас.

      І запрошуєм ласкаво, на урок читання в клас.

В: - Пролунав і стих дзвінок, починаємо урок.

У: - Працюватимем старанно, щоб почути у кінці,

      Що у другім нашім класі: «Діти просто молодці!»

2. Артикуляційні вправи

Щоб на уроці читання нам було легко читати, треба зробити розминку

а) Гра «Зроби як…»

- Як муркоче котик?

- Як гарчить собака?

- Як плаче дитина?

- Як сміється дитина?

- Як мама заколисує дитину?

б) попрацюємо над чистомовками (таблиці для розчитування)

в) завершимо розминку скоромовкою

Скочив котик, сів на плотик, миє ротик і животик.

  • прочитайте повільно
  • радісно
  • сумно
  • швидко

3. Перевірка домашнього завдання

1.Бесіда

- Який розділ ми почали вивчати?

- Які казки ви знаєте?

- Чім відрізняються народні казки від авторських?

2.Робота над загадками

- Удома ви мали пригадати українські народні казки. То чи впізнаєте ви, про яку казку йдеться? Відгадавши казку знайдіть до неї ілюстрацію на дошці.

  • На городі виростала,

Восени велика стала,

Дід почав усіх гукати:

«Час красуню нашу рвати!» (Ріпка)

  • Маленьке, сіреньке

Біди наробило,

Щось біле кругленьке

Хвостиком розбило.

Сумує і плаче бабуся,

Дідусь витирає сльозу,

А курочка кудкудаче:

- Я вам золоте знесу! (Курочка Ряба)

  • Що за хатка на узліссі?

Вся ворушиться. Дрижить.

Де не взявсь – кабан біжить.

Тут і вовк іде й ведмідь,

Кожен в хатці хоче жити.

Ось-ось-ось порветься дім.

Що за дім такий лежить,

І ворушиться, й дрижить? (Рукавичка)

  • Я – бичок-третячок,

Солом’яний в мене бочок.

 Із соломи дід зробив,

Бік смолою засмолив.( Солом’яний бичок)

  • Хто утікав від баби з дідом,

Не міг сидіти на вікні,

Зустрів у лісі різних звірів

І кожному співав пісні? (Колобок)

ІІ. Основна частина

  1. Етап до текстової діяльності
  1. Повідомлення теми та завдань уроку
  • Сьогодні ми пригадаємо українську народну казку «Колобок», ознайомимося з новими термінами; не тільки складатимемо казку, але й розіграємо її, а для цього з’ясуємо характери героїв та спробуємо їх відтворити. Відкриймо скриньку українських народних казок!
  1. Актуалізація фонових знань учнів
  • Пригадайте, які звірі й птахи є головними героями відомих вам українських народних казок.
  • У казках кожен герой має свої риси характеру. Встановіть відповідність між словами.

Вірний, як вовк.

Голодний, як їжак.

Хитрий,      як ведмідь.

Колючий, як заєць.

Боязкий,    як собака.

 Незграбний,                                          як лисиця.

  1. Етап підготовки учнів до сприймання змісту тексту

Словникова робота

  • Казка «Колобок» була складена дуже давно. Тому в ній зустрічаються слова, що можуть бути для вас незрозумілими.
  • Прочитайте в підручнику тлумачення слів хижка (с.35) та призьба (с. 36)
  • Хто може пояснити значення слова засік?

Засік – це відгороджене місце в коморі або великий ящик для зсипання зерна, борошна.

  1. Етап первинного сприймання змісту тексту учнями

Читання казки (перша пригода) вчителем.

  1. Етап перевірки первинного сприймання змісту твору
  1. Тест «Як запам’ятали казку»
  • Наскільки ви були уважними під час слухання казки, покаже тест.

Нагадую: зелений олівець вказує на правильне твердження, червоний – на неправильне.

Тест

  1. Дід попросив бабу спекти хліба (ч)
  2. Першим колобок зустрів вовка (ч)
  3. При зустрічі колобок усім звірям співав пісеньку (з)
  4. Останнім, кого побачив колобок, був ведмідь (ч)
  5. Найхитрішою з героїв виявилася лисиця (з)

5.  Етап поглиблення смислового й структурного аналізу тексту

1) Бесіда за змістом прочитаного уривка

- Яких героїв запам’ятали?

- Хто попросив спекти колобка?

- З чого був спечений колобок?

- Де поклали колобка, щоб охолонув?

- Кого першим зустрів колобок?

2) Відтворення казки учнями

- Але ви знаєте, що на цьому пригоди колобка не завершуються. У казці з’являються нові персонажі, і все повторювалося. Кого і в якій послідовності зустрічав колобок? Вам допоможе в цьому схема на першому форзаці підручника. Розгорніть його і знайдіть схему.

- Назвіть персонажів, з якими зустрівся колобок після зайчика.

- Знайдіть у казці уривок, що описує зустріч із зайчиком.  Як гадаєте, чим буде відрізнятися друга пригода колобка?

- Прочитаймо цей уривочок змінюючи зайчика на вовка. Але зверніть увагу, як колобок називав зайчика. (Зайчик-побігайчик) Як у казках називають вовка і лисичку? Під час читання і ми будемо їх називати вовчик-братик, лисичка-сестричка.

- З ким зустрівся колобок після вовчика-братика?

- Прочитаймо цей уривок,  змінюючи зайчика на ведмедя.

- Кого зустрів колобок після ведмедя?

- Читаємо уривок, змінюючи зайчика на лисичку-сестричку, і після пісеньки колобка переходимо відразу на уривок-продовження розмови лисички і до кінця казки.

- Діти, завдяки якій особливості народних казок ми змогли відновити відсутні частини казки? ( завдяки повторам)

3) Робота зі схемою на форзаці підручника. Розкриття понять «Головний герой казки», «герої казки»

- Розгляньте схему і скажіть, у якій послідовності з’являються персонажі казки.

- Персонажів твору ще називають героями твору. Отже, назвіть героїв казки «Колобок».

- Головного персонажа твору називають головним героєм твору. Хто з героїв казки є головним героєм?

Фізкультхвилинка

4)  Складання характеристики героїв

Вправа «Ромашка»

На пелюстках ромашки записані слова, що можуть характеризувати персонажів казки. Діти обирають пелюстку і прикріпляють під малюнком персонажа, якому відповідає ця риса.

Хитрість, підступність, спритність…(лисиця).

Жорстокість, жадібність, злість…(вовк)

Сила, незграбність…(ведмідь)

Боягузтво, слабкість, несміливість…(заєць)

Необачний, веселий, довірливий…(колобок)

5) Робота в групах. Підготовка та інсценізація казки.

- Розіграйте в групах уривки казки, використовуючи інтонацію, міміку, жести.

6) Бесіда

- А чому так сталося, що колобка в нашій казці з’їли?

- Чи треба нам в житті бути обережними з незнайомими людьми?

ІІІ. Заключна частина

1) Рефлексія

Інтерактивний прийом «Мікрофон»

  • Яку казку читали?
  • Чи є в неї автор?
  • Хто є героями казки?
  • Хто головний герой?
  • Хто у казці найхитріший?

2) Самооцінювання учнів за допомогою дерева Знання.

- А свою роботу ви зараз спробуєте оцінити самі. Хто вважає, хто працював на «відмінно», прикріпіть зелений листочок на дерево Знання; хто вважає, хто працював «добре»- жовтий листочок, а хто відчуває, що працював не на повну силу на уроці та не був активним, прикріпіть червоний листочок.

3) Домашнє завдання

Знайти і перечитати казку «Колобок». Порівняти, чи правильно склали казку за схемою. Переказувати казку за схемою. За бажанням намалювати малюнок до казки.

4)Підсумок уроку

Працювали ви старанно,

Що ж почуйте у кінці:

Так, у другім вашім класі

Діти – просто молодці!

docx
Додано
25 січня 2018
Переглядів
5542
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку