Конспект уроку з літературного читання на тему
«Повтори і пригадай. Підсумок за темою "Народні казки"»
Карвацької Марії Володимирівни
вчителя початкових класів
НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 – гімназія» м. Хоростків
2018
Мета. Закріпити знання учнів з теми "Народні казки";
Розвивати мислення, увагу, пам'ять ,мовлення, техніку читання;
Виховувати любов до читання.
Обладнання: ілюстрації, технічні засоби.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Учитель. В небі сонце світить ясно,
А в душі немає пустоти.
Світ тобі всміхається прекрасний,
Якщо є багато доброти.
Встаньте, діти, всі скоріше,
Посміхніться всім миліше.
Привітайтесь до гостей:
"Добрий день".
організовані, кмітливі).
Читання вірша "Казки". Читають діти.
Казки
А чи знаєте ви , друзі, звідки прийшла казка?
В ній живе народна мудрість, матусина ласка.
В ній звірята і пташата розуму навчають,
В ній завжди любов і дружба зло перемагають.
Ще колись давним- давно люди не читали,
А казки із уст в уста переповідали.
Бо народ наш український- мудрий і завзятий,
Бо з життя прийшли казки, і їх так багато!
Ще з колиски все життя живе казка з нами.
вона розуму навчає, мудрості з роками.
В ній живуть чарівне слово, пісеньки, прислів'я,
В ній живе вкраїнська мова і природа дивна.
Живуть в казці Колобок і Кізонька-мати,
Ще й Солом'яний Бичок і ліньки-мишенята,
і Пан Коцький, Сірий Вовк, Лисичка- хитрунка,
Чапля. Мудрий Журавель.
Вже багато ми казок ,друзі, прочитали,
Про любов, красу і дружбу ми з казок дізнались.
Бо виховують казки добро, повагу, ласку.
І дорослі і малі люблять гарну казку.
Казка- це чарівний світ, мудрості криниця,
Хай живе багато літ і не замулиться.
Хай навчає люд завжди, як по правді жити.
Щиру дружбу берегти, рідний край любити.(Віра Позняк)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
-Назвіть героїв, яких ми найчастіше зустрічали у казках. Сьогодні вони завітають до нас на урок.
1.Відгадайте загадку:
Пара довгих вушок, сіренький кожушок, скорий побігайчик, а зоветься...
(Слайд. Зображення зайчика.)
Від Зайчика такі завдання:
Вправи на розвиток читання:
А)вправа на розширення кута зору;
(каз-ка, каз-ати, каз-кар, каз-очка, каз-ковий)
Б)Складіть речення із розсипанних слів.
(Маленькі казки дають багато розуму.
Казка- вигадка, та в ній, щось повчальне зрозумій.)
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
2.Відгадайте загадку. Гострі кігті має- в подушки ховає, лазить все на плотик. А зоветься...
(Слайд. Зображення Котика.)
Завдання від Котика:
З якої казки ці речі потрапили у скриньку?(Пір'я, булава, колосок, рукавиця, чарівна паличка)
3.Загадка. Я руда, низького зросту. Хитра я і довгохвоста. На курей я вельми ласа-в них таке смачненьке м'ясо.
(Слайд. Зображення Лисички.)
Конкурс "З якої це казки?"(Листочки із завданням у мішечку.)
1."В одного чоловіка був кіт. Старий такий, що вже нездужав мишей ловити. От хазяїн його взяв і вивіз у ліс.("Пан Коцький".)
2."А Півник удосвіта встане. Всіх піснею збудить та й до роботи береться. От якось підмітав у дворі та й знайшов..."("Колосок".)
3."Йди вовче козу їсти. Бо коза не хоче билини гризти. А билина не хоче поколихати горобця- доброго молодця!"("Горобець і билина".)
4."Я під лавкою зігнуся, хвостиком обгорнуся та й переночую". ("Лисичка- сестричка")
5."Бере король сита в руки- подивитися, Що там між ними. А голуб і вилетів."("Як дівчина короля перехитрила".)
6. "Пішов дід на город. Гуп- гуп. Узяв... за зелений чуб." ("Ріпка".)
Завдання4. Загадка:
Хто утік від баби з дідом- не міг сидіти на вікні. Зустрів у лісі різних звірів і кожному пісні співав.
(Слайд. Зображення Колобка.)
Конкурс "Як ви знаєте казки?"
Фізкультхвилинка (музична).
Всі ви гарно працювали, в ігри грали і читали.
Вже прийшов час відпочинку, почнемо фізкультхвилинку.
Завдання 5. Загадка:
У батька була дочка єдина. Все вона знала, все вона вміла і навіть короля перехитрила.
(Слайд. Зображення дівчини.)
Конкурс "Ерудит"
1.Що загубив дід у лісі?
2.Хто приходив до Журавля в гості?
3.Хто вигнав Козу -Дерезу із зайчикової хатки?
4.Що робив Івасик- Телесик біля річки?
5.Що знайшов Півник, коли прибирав на подвір'ї?
6.Що було зламане у качечки?
7.Кого кликав на допомогу Півник, коли його вкрала лисичка ?
8.Хто вигнав тварин із дідової рукавички?
9.Що розбила мишка своїм хвостиком?
10.Що посадив дід у себе на грядці?
11.чим ловив рибку Вовчик- братик в ополонці?
12.Із чого дід зробив бичка?
13.Хто врятував Івасика- Телесика?
14.Чого наварила Лисичка, щоб почастувати Журавля?
Завдання 6. Загадка:
Сидить він на печі та їсть калачі, тут Лисичка прибігає і мерщій його хапає. Біжить Котик рятувати, у Лисиці забирати.
(Слайд. Зображення півника.)
Інсценізація уривка казки "Лисичка- сестричка".
Завдання 7. Тестові завдання до теми "Народні казки".
А)Івасик- Телесик;
Б)Колобок;
В)Лисичка.
2. Хто послухав горобця?
А)вогонь;
Б)люди;
В)шуліка.
3. Від кого тікала лисичка?
А)собаки;
Б)вовка;
В)мисливця.
4. Що залишилося у діда?
А)золото;
Б)кінь;
В)нічого.
5. Що принесла дівчина королю?
А)котика4
Б)голуба;в)горобця.
6. Що з'їла лисичка?
А)булочку;
Б)цукерку;
В)мед.
І. .Підсумок уроку.
Рефлексія
Дружіть із книгою, казку поважайте,
Шануйте її, ще більше читайте.
Бо книга- це віконце у світ, діти,
Читати будете- і будете все знати!