Конспект уроку з літературного читання в 2 класі "Чи далеко до осені?" Василь Чухліб

Про матеріал
Конспект уроку з літературного читання 2 клас за підручником Савченко О.Я. " Українська мова та читання.Частина 2" з використанням технологій критичного мислення.
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Конспект уроку

з літературного читання

2 клас на тему :

« Досліджуємо текст.

Василь Чухліб

« Чи далеко до осені?»

 

 

 

 

 

 

 

                                                                       Підготувала вчитель 

                                                                          початкових класів

                                                                   Чудейського ліцею №2

                                                                               Янчу Л.С.

 

                          

 

 

 

 

Тема: На зеленому човні пропливає літо.

Оповідання В.Чухліба « Чи далеко до осені?»

Дослідження тексту: тема, дійові особи, структура. Співвідношення темпу читання із змістом прочитаного. Чи є у змісті прочитаного відповідь на запитання ,що є у заголовку?

Мета:формування предметних компетентностей: формувати в учнів навички правильного свідомого виразного читання; актуалізувати знання про ознаки осені у природі, підготовку птахів до осінніх змін; формувати емоційно-оцінне ставлення до змісту прочитаного твору, навчити бачити красу природи; розвивати образне мислення, уяву, зв'язне мовлення учнів; збагачувати лексичний запас;

формування ключових компетентностей:уміння вчитися: сприймати мету, яку ставить учитель, відповідно до неї планувати і виконувати необхідні дії, контролювати й оцінювати свої результати, переключатися з одного виду роботи на інший;

комунікативної: володіти позитивними навичками спілкування, уміти висловлювати свої думки, налагоджувати взаємодію під час роботи в парі, в групі;

нформаційної: уміння здобувати з підручника необхідну інформацію;

здоров'язбережувальної: розпізнавати правильне і неправильне сидіння за партою, уміти правильно сидіти за партою;

соціальної/громадянської: співпрацювати в парі, в групі, планувати взаємодію з учасниками спільної діяльності;

загальнокультурної: дотримувати правил поведінки на уроці.

Очікувані результати:

1.Читає вголос правильно,свідомо                                 МОВ2.1

2.Виявляє розуміння фактичного змісту                        МОВ 2.2

3.Знаходить в тексті незнайомі слова,зясовує їх значення. МОВ 2.1

4.Вміє визначити структуру тексту                                       МОВ 2.2

5.Пояснює ,де ,коли, які відбувалися події, правильно називає персонажів твору.                                                                                     МОВ 2.2

6.Відповідає на запитання за змістом прочитаного            МОВ 1.4

7.Висловлює своє ставлення до почутого :до подій,персонажів твору    МОВ1.5

Обладнання: малюнки лелек,осені; аудіозаписи голосів лелек або відеозапис (наприклад, «Звуки природи. Спів птахів. — Білий лелека», https://youtu.be/1bOjDTJuXHk), картки для розміщення на стіні слів, модель будови тексту у вигляді потягу, роздруковані фрагменти оповідання, картки для роботи в парах;

Тип уроку: урок набуття нових знань.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров'язбережувальна, природнича.

Критерії до уроку:

1. Чи  вмію з’ясувати значення незнайомих слів?

2.Чи можу  визначити частини тексту?

3.Чи вмію дати відповідь на запитання за змістом прочитаного?

                                Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організаційний момент

Пролунав для нас дзвінок — 

Починається урок!      

2. Психологічний настрій на урок

- Чи є в нашому класі нахмурені личка?

-Поверніться , будь-ласка, один до одного і подаруйте один одному усмішку. Покажіть свій кольоровий настрій.  У нашому класі стало ніби світліше від яскравих кольорів гарного, веселого настрою./Учні показують на картках кольоровий настрій /.  

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Артикуляційні вправи

1)Вправа «Звуконаслідування» Пригадайте та відновіть різні звуки природи

Гудіння вітру

Дзижчання комара

Надування кульки.

2) Розчитування «Осіння розчитка»(відео)

3.Етапи до текстової діяльності та підготовки учнів до сприймання змісту тексту.

3.1. Актуалізація опорних знань учнів .

Картини якої пори року ви побачили у відео ? Яка музика тут звучала? Сумна чи весела? Чому? Як ви думаєте ,хто до нас сьогодні прийде на урок ?Гостя нашого уроку Осінь . Чому? (тема тижня: «Рослини восени»)

Гра «Так чи ні»

Які слова належать до слова осінь?/ учні сигналізують кубиками Лего /

Виліт птахів     сильні морози   дощ   перші квіти  вітер заморозки

      павутиння                            ОСІНЬ               прохолода

Щедрий врожай   падолист  туман  жовте листя  березовий сік

Але вона прийшла не одна. А хто ще з нею прийшов спробуйте відгадати.

1.2  (Слайд) На даху моєї хати

Оселився птах цибатий.

Довгий дзьоб і ноги має,

Мишок, жабок полюбляє.

Чемних діток із далека

В кожен дім несе... (лелека).

За якими ознаками впізнали лелеку? Який жанр літератури цей твір? А які ви ще знаєте жанри літератури?

Що вам ще відомо про цього птаха, його життя в природі, особливості поведінки?

1.3   Перегляд відео « Цікаве про лелеку»

Як ще називають цих птахів? (Чорногуз, бусол, боцюн, бузько, гайстер.)Що цікавого ви дізналися про лелеку?

  1. . Повідомлення теми та завдань уроку

— Гадаю, ви вже здогадалися, хто буде персонажем твору, що ми будемо сьогодні не просто читати. Ми станемо справжніми дослідниками тексту, що створив справжній письменник-приро-долюб — Василь Чухліб. (Про нього слайди .) Перший вірш написав ще в школі .Тобто писав не тільки оповідання ,а і вірші.

3. На дошці маленьке лелеченя під ним надпис:

Дослідження 1 « Знайомство з текстом»

3.1 Вправа «Передбачення».

Прочитайте назву оповідання (с. 30). Висловте свої припущення, про що може йтися у творі з такою назвою.

 3.2 Первинне сприймання змісту тексту учнями.Читання  «Передбачення»

Виразне читання оповідання вчителем (аудіозапис)

Робота над змістом тексту Вправа “ Передбачення ”. Слухаємо текст – І абзац. Як думаєте, діти отримають відповідь від птахів? Слухають ІІ абзац – ч...

3.3 Перевірка первинного сприймання змісту твору.

Перевірка емоційного сприймання змісту

— Який настрій викликав у вас цей твір? Що здивувало вас в оповіданні? Що справдилося у ваших передбаченнях щодо можливого розвитку подій? Який жанр цього твору?

4. Дослідження2  Щоденні 5 «Робота зі словами»

Читання слів стовпчиком (слайд)

4.1 Самостійне здобування інформації з підручника

— Прочитайте пояснення слова незмигливо на с. 31.(слайд)

Пояснення значення слова. Розміщення слова на стіні слів

В'яз — листяне дерево.

 

4.2 Робота в парах «Встанови відповідність» Встановлення відповідності між словом і його значенням

Дзьобатий

Клекотіти

Цибаті

з довгими тонкими ногами.

який має великий дзьоб.

видавати переривчастий звук.

4.3 Відео клекотання лелеки

4.4 Оцініть роботу друга (індив.картки)

5. Дослідження 3 «Вчимося виразно читати»

5.1. Сьогодні ми познайомимся з поняттям АБЗАЦ ( слайд)

Ці знання будуть потрібні для подальшого читання оповідання. Вмінння виділяти абзаци. Разом визначаємо. Спробуйте порахувати кількість абзаців на с.31

5.2. Читання тексту .Вправа « Небо –Земля»

5.3 .Щоденні 5 Читання для друга

 5.4 Робота в парах. Вправа «Ти — мені, я — тобі»

Пригадайте, з якими інтонаціями треба читати реплики дітей. Читання тексту учнями по одному абзацу.

6. «Осіння фізкультхвилинка»

7. Дослідження 4 «Вчимося аналізувати текст»

 Поглиблений смисловий і структурний аналіз тексту

7.1 Вибіркове читання

1.Хто жив на старому в’язі?

2. Які імена були у хлопчиків та дівчаток?

3.Як називаюсь звуки , що видають лелеки?

4.З яким питанням діти зверталися до лелек? Який жанр усної народної творчості нагадує це звертання? (Закличку.)

5. Прочитайте абзац, у якому передано хвилювання дітей за долю лелеченят.

6. У яку пору року відбуваються події більшої частини оповідання? Прочитайте речення, яке підтверджує вашу думку. (Осінь. На зеленому човні пропливає літо.) Як ви його розумієте?(слайд )

7.2 Робота за ілюстрацією (с. 31)

— Що зобразив художник на малюнку?

— Яку пору року зображено у художника? За якими ознаками це визначили?

— Прочитайте речення, що описують цю ілюстрацію.

8.Фізкультхвилинка для оченят. Вправа «Лелека»

- Витягніть праву руку (ніби дзьоб лелеки)

-Почніть малювати нею вісімку.

-Очима пильно слідкуйте за кожним рухом пальця.

-Таку ж вправу виконайте лівою рукою

9. Дослідження 5 «Робота в групах»

На які частини поділяється текст? (зачин, основна частина ,кінцівка)

1-4  групи «Формуємо потяг»: установлення відповідності між фрагментами тексту і складом потяга.

 Текст поділений  на 4 фрагменти

(1 фрагмент (зачин), основна частина розбита на 2 фрагменти, 3 фрагмент (кінцівка)). Кожна група отримує один фрагмент і з'ясовує його місце в складі потяга. Фрагменти тексту, які були в групах, прикріпляють на модель потяга.

https://nuschool.com.ua/lessons/elementary/2mova_lit/2mova_lit.files/image168.jpg

5 група – Вибрати слова ,які характеризують персонажів твору і обведіть їх червоним олівцем

допитливість             заздрість                ледачі                      турботливіг

галасливість                веселі                     життєрадісні           байдужі

6 група- - Виконати тестові завдання

Обери правильну відповідь

1.Хто автор твору?

А) Василь Чухліб;

Б) Грицько Бойко;

В) Дмитро Павличко.

2. Персонажі твору:

А) Василь,Миколка , Маринка;

Б) Тарасик,Гриць, Миколка, Тетянка,лелека;

В) Тарасик,Ігор, лелека.

3.Як би ви продовжили цей твір?

Чи знайшли ви відповідь на запитання, що міститься у заголовку?  Чи далеко до осені? Обгрунтуйте свою відповідь.

За схемою : Діти отримали відповідь на своє питання . Адже в тексті говориться ,що ……(Що літо вже пропливає і в гнізді було пусто )

Отже …..  ( Осінь вже починається)

9 Презентація роботи груп.

10.Самооцінювання роботи в групах.(індив.картки)

12. Що в нас вийшло на дошці?(на дошці пташинний ключ із завданнями) Пташиний  ключ Робота над текстом «Загадка-добавлянка»  (слайд)

Вправа «Рибки»: самостійне мовчазне читання Яке слово додали у віршику? Журавлі.(Слайд «Журавлиний ключ»)

І в нас вийшов ключ на дошці .Чому?

— З яким значенням слова ключ ви ще знайомі?

1. Знаряддя для замикання та відмикання замка, засува та ін.

2. Знаряддя для загвинчування або відгвинчування гайок, болтів і т. ін., для накручування завідних механізмів тощо (гайковий ключ)

5. Знак на початку нотного рядка, за допомогою якого визначають висоту та назву звука (скрипковий ключ; басовий ключ).

6. Ряд однорідних предметів або живих істот, які рухаються один за одним, утворюючи кут (журавлиний ключ).

8. Джерело.)

13. Вправа « Займи позицію»

Чи знайшли ви відповідь на запитання, що міститься у заголовку?  Чи далеко до осені? На дошці слова «За», «Проти», « Не знаю» Обгрунтуйте свою відповідь. За схемою : Діти отримали відповідь на своє питання . Адже в тексті говориться ,що ……(Що літо вже пропливає і в гнізді було пусто )

Отже …..  ( Осінь вже починається)

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

  1. Рефлексія Вправа «Продовж речення»

Мені запам’яталося …

Мене вразило,здивувало….

Мені сподобалося дослідження…..

Оціни свою роботу на уроці «Одягни дерево»

Зелений листочок- мені все вдалося на уроці.

Жовтий –в мене виникали труднощі, але я впорався.

Червоний- мені потрібна допомога.

2. Творче завдання завдання

 За бажанням ви можете створити власну ілюстрацію до оповідання.

Прочитайте батькам це оповідання (с. 30-31).

                                                                                                             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                

 

 

 

 

 

                                                                                 Додаток 1

Силуэт аист: стоковые векторные изображения, иллюстрации | Depositphotos

 

 

 

                                                                                                    

 

                                                                                             Додаток 2

Дослідження 1

«Знайомство з текстом»

 

Дослідження 2

 «Робота зі словами»

 

Дослідження 3

«Вчимося виразно читати»

 

Дослідження 4

«Вчимося аналізувати текст»

Дослідження 5

«Робота в групах»

                               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                               Додаток 3

 

Осенние листочки. Трафареты. Еще больше... | Интересный контент в группе  Море Идей - рукоделие, декор, поделки! | Осенние мероприятия, Осенние  поделки, Детские осенние поделки

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Легенди про лелеку для дітей. | Конспект. Дидактичні матеріали Сенкан                                                                          

1.Лелека.

2.Який? (2 слова)  _________________________________.

3. Що робить? (3 слова) ______________________________________________________________________________________________________.

4. Склади речення про лелеку.

_________________________________________________.

5.Як ще можна назвати лелеку?

__________________________________________________.

 

 

 

 

 

docx
Додано
21 лютого 2022
Переглядів
2686
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку