Тема. В гостях у казки. «Лисичка – суддя» (українська народна казка)
Мета:
-
навчальна: ознайомити учнів з українською народною казкою «Лисичка – суддя», вчити читати за особами, переказувати та інсценувати казку;
-
розвивальна: розвивати читацькі навички, мовленнєві та творчі здібності учнів
-
виховна: виховувати інтерес до читання
Обладнання: сюжетні малюнки до казки, маски персонажів казки, предметні малюнки звірів та казкових персонажів.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Ось дзвінок сигнал подав,
До роботи час настав.
Часу з вами ми не гаймо,
А урок свій починаймо.
ІІ. Перевірка домашнього завдання. Казка «Півник і двоє мишенят»
-
Бесіда за змістом казки
-
Назвіть дійових осіб казки?
-
Чому мишенят так назвали?
-
Чи можна вважати мишенят справжніми друзями Півника?
-
Переказ казки з інсценізацією
ІІІ. Актуалізація опорних знань
-
Гра «Упізнай казку»
А)Котик, лисичка, півник («Котик і Півник»)
Б)Дід, баба, коза, вовк, зайчик, рак («Коза-Дереза»)
В)Скрекотушка, шкряботушка, побігайчик, іклан, набрідь …(«Рукавичка»)
2. Віторина «Упізнай казкового героя».
Діти розповідають загадки. Відповіді підтверджують малюнком.
IV. Повідомлення теми і мети уроку.
-
Сьогодні ми продовжимо роботу над казками про тварин. А хто є героями нашої наступної казки ви зараз відгадаєте!
-
Вона руденька ще й хитренька ,
не велика й не маленька.
Вона вовчику сестричка,
а зовуть її…(лисичка).
-
Дивний звірок , круглий мов клубок. Голки стирчать , спробуй узять.(їжак).
-
Отож героями нашої казки є лисичка та їжак.
-
Що ви знаєте про цих тварин?
-
Сьогодні ми ознайомимося з казкою «Лисиця та їжак».
-
Що таке казка?
-
Чого Ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? Який він буде?
-
А Я від Вас очікую плідної праці , сподіваюся ,що Ви будете активними, дружніми, творчо працюватимете.
-
Отож , Ми сьогодні ознайомимося з українською народною казкою «Лисиця та їжак» будем вчитися його виразно читати , відповідати на запитання , давати характеристику героям.
V.Опрацювання теми уроку.
– А для того , щоб гарно працювати з текстом давайте попрацюємо з окремими словами.
-
Словникова робота.
Гра «Ехо»( Я читаю Ви повторюєте)
Здоров Позирає
Відповів Лисиця
Згорнувся Їжак
Бурчить Тетеревенят
-
Прочитайте мовчки , знайдіть незрозумілі слова.
-
А скажіть будь ласка до яких слів ми поставимо питання – Хто?Чому?
-
Первинне ознайомлення з текстом.
– З словами ми попрацювали , а зараз час попрацювати з текстом.
– Я виразно читаю , а Ваше завдання визначити головних героїв?
– Хто є головними героями тексту?
-
Перевірка первинного сприймання.
-
– Хто є головними героями тексту?
-
Звідки йшла лисичка?Кого зустріла?
-
А зараз пропоную Вам пограти гру «Естафети»(читання казки учнями).
-
Молодці гарно справились !
-
Про кого розповідається в казці?
-
Де зустрілися їжак і лисиця?
-
Що робив їжак після привітання?Чому згорнувся клубочком?
-
Що запропонувала лисиця їжаку?
-
Чи повірив їжак? Чому?
-
Як би ви вчинили на місці їжака?
-
Чи справді лисиця не їсть м’яса?
-
Прочитайте, про що повідомив їжак лисиці?
-
Як змінився настрій лисички? З чого видно що вона дуже зраділа?
-
А їжачок був правдивим? Чому він теж обманював?
Робота в парах
-
Поставте один одному питання по змісту тексту.
-
Отож, давайте . трішечки відпочинемо і пофантазуємо.
Фізкультхвилинка
Їжачок ішов ліском,
Вмить згорнувся він клубком.
А лисиця проходила ,
Й їжачка того не з’їла.
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
-
Відпочили і з гарним казковим настроєм продовжуємо працювати.
Робота в групах
-
Ну, а зараз попрацюємо в групах . В класі працює три групи.
-
Діти , а зараз в нас буде хвилинка фантазії.
-
Пофантазуйте і напишіть продовження казки.
-
Молодці, отож як бачимо ви також є маленькими казкарями.
Характеристика головний героїв.
-
На дошці перед вами є наші казкові герої, але слова для характеристики розбіглись. Наше з вами завдання правильно розмістити слова.
Лисичка Їжачок
Підступна розумний
Зла кмітливий
Хитра винахідливий
-
А хто вам більше подобається? Чому?
-
А зараз ми перевіримо чи дійсно ви добре запам’ятали казочку і зрозуміли.
-
Я пропоную вам пограти гру « Так чи ні ». Якщо так ви плескаєте в долоні, якщо ні тупаєте ніжками.
-
Лисиця поверталася із вдалого полювання ?(Ні).
-
Назустріч їй їжак.(Так).
-
Вони привітались.(Так).
-
Лисиця хотіла на радощах обійнятися.(Ні, бо вона хотіла поцілуватися).
-
Лисиця розповіла їжакові , що вона не їсть м’яса.(Так).
-
Їжак повірив і підказав де пасуться тетеревенята .(Ні , бо їжак це зробив навмисно).
-
Ви дуже кмітливі ,уважні , і це допомогло вам виконати правильно завдання.
VII Підсумок.
-
То з якою казкою ми з вами познайомились?
-
Чи сподобалась вам ця казка?
-
Що вам найбільше сподобалося?
-
Чи здійснилися ваші очікування?
-
Чого нас навчає ця казка?
-
Так дійсно казка нас вчить бути мудрими, заздалегідь бачити погані наміри співрозмовника, бути добрим , розсудливим, не дурити один одного.
-
І на закінчення хочу всім подякувати за чудову роботу на уроці і подарувати на згадку про наш урок , ці наклейки на яких зображено головних героїв казки