Конспект уроку з математики 5-го класу на тему "Знаходження відсотка від числа і числа за його відсотком"

Про матеріал

Тема уроку. Знаходження відсотка від числа і числа за його відсотком

Мета уроку:

- навчальна: відпрацьовувати вміння та навички знаходити відсоток від числа і число за його відсотком; закріпити вміння учнів позначати, знаходити відсоток чисел і одиниць вимірювання деяких величин, переводити відсоток в десяткову дріб і назад; формувати навички вирішенні завдань на відсотки;

- розвивальна: розвивати пізнавальну активність, увага, абстрактне мислення, пам'ять, інтерес до предмету математики;

- виховна: допомогти учням в усвідомленні впливу куріння на здоров'я людини, сприяти формуванню негативного ставлення до паління, формувати ціннісне ставлення до себе і свого здоров'я, виховати уважність і акуратність при обчисленні.

Перегляд файлу

Тема уроку. Знаходження відсотка від числа і числа за його відсотком

Мета уроку:

- навчальна: відпрацьовувати вміння та навички знаходити відсоток від числа і число за його відсотком; закріпити вміння учнів позначати, знаходити відсоток чисел і одиниць вимірювання деяких величин, переводити відсоток в десяткову дріб і назад; формувати навички вирішенні завдань на відсотки;

- розвивальна: розвивати пізнавальну активність, увага, абстрактне мислення, пам'ять, інтерес до предмету математики;

- виховна: допомогти учням в усвідомленні впливу куріння на здоров'я людини, сприяти формуванню негативного ставлення до паління, формувати ціннісне ставлення до себе і свого здоров'я, виховати уважність і акуратність при обчисленні.

Тип уроку: закріплення знань і умінь.

Методи: словесні, практичні, наочності.

Форми роботи: робота в парах, індивідуальна і фронтальна робота, робота з дидактичною літературою.

Обладнання: комп'ютер, комп'ютерна презентація (додаток 1), дидактичний матеріал.

Очікувані результати: учні вміють позначати, знаходити відсоток чисел і одиниць вимірювання деяких величин, переводити відсоток в десяткову дріб і назад; вміють знаходити відсоток від числа і число за його відсотком; учні вирішують завдання на відсотки.

Хід уроку

Організаційний момент

Доброго дня! Сьогоднішній наш урок хочу розпочати з таких слів…

Крошка сын к отцу пришел, и спросила кроха:

“Что такое хорошо и что такое плохо?”

Если делаешь зарядку, если кушаешь салат,

И не любишь шоколадку –

То найдёшь здоровья клад.

Если мыть не хочешь уши и в бассейн ты не идёшь.

С сигаретою ты дружишь – то здоровья не найдёшь.

Нужно, нужно заниматься по утрам и вечерам.

Умываться, закаляться, спортом смело заниматься,

Быть здоровым постараться. Это нужно только нам!

Перевірка домашнього завдання

Самоперевірка учнів за готовими відповідями, записаними на дошці.

№1. Запишіть  відсотки у вигляді десяткового дробу:

70%    0,4%

15%    254%

0,03%   9%

№2. 1) Знайдіть 13% від числа 30.

2) Знайдіть число, якщо 10% цього числа дорівнюють 17.

№3. В саду росло 200 дерев, з них 30% становили вишні. Знайдіть скільки всього фруктових дерев в саду, якщо вишні складали 40% фруктових дерев.

Розв’язування

№1.

70% = 0,7     0,4% = 0,004

15% = 0,15     254% = 2,54

0,03% = 0,0003    9% = 0,09

№2.

1) (30: 100) • 13 = 3,9

2) (17: 10) • 100 = 170

№3.

1) (200: 100) • 30 = 60 (д) – стільки вишень росло в саду.

2) (60: 40) • 100 = 150 (д) – стільки фруктових дерев росло в саду.

Відповідь: 150 дерев.

Оцініть виконане домашнє завдання: №1 – 6 балів, №2 – 3 бали, №3 – 3 бали, всього 12 балів.

Фронтальне опитування

1. Що називається відсотком?

(Відповідь: Відсоток - це сота частина числа.)

2. Як записати відсоток у вигляді десяткового дробу?

(Відповідь: Щоб записати відсоток у вигляді десяткового дробу, необхідно число, що стоїть перед знаком%, розділити на 100.)

3. Як записати десяткову дріб у вигляді відсотка?

(Відповідь: Щоб записати десяткову дріб у вигляді відсотка, необхідно цю дріб помножити на 100.)

4. Як знайти відсоток від числа?

(Відповідь: Щоб знайти відсоток від числа, потрібно дане число розділити на 100 і результат помножити на число відсотків.)

5. Як знайти число за його відсотком?

(Відповідь: Щоб знайти число за його відсотком, потрібно заданий число розділити на задану величину відсотка і результат помножити на 100.)

Формулювання цілей і завдань уроку.

Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні на уроці ми обговоримо проблему людства – майбутнє здорової людини без шкідливих звичок.

Але урок у нас математики, тому перед собою поставимо такі завдання:

- читати і позначати відсотки;

- переводити відсотки в десяткову дріб і десяткову дріб в відсотки;

- знаходити відсоток від числа і число за його відсотком;

- сформувати негативне ставлення до шкідливих звичок.

Щоб досягти поставлених завдань, в цьому нам допомагатимуть наше відмінний настрій, добре самопочуття і здоровий дух.

Актуалізація опорних знань.

Чи вміємо ми берегти здоров'я? Здоров'я, як і життя, - особисте багатство. Як розпорядиться ними людина, залежить лише від його знань, умінь, навичок і волі. Здоров'я дарується нам разом з життям, як звичайна функція. Але часом ми його самі і губимо.

Завдання: запишіть десяткові дроби в процентах.

Розшифрувавши код, ви дізнаєтеся, що шкідливо впливає на наше здоров'я.

Р – 8 %

Н – 250 %

Я – 85 %

К – 80 %

І – 0,8 %

Н – 800 %

У – 18 %

0,8

0,18

0,08

0,008

2,5

8

0,85

К

У

Р

І

Н

Н

Я

Відповідь: куріння.

Отже, сьогодні на уроці ми поговоримо з вами про шкоду куріння математичною мовою, мовою відсотків.

Давайте з вами разом дізнаємося девіз до нашого уроку.

2,5

 

 

4

60

0,3

0,07

10

0,18

 

 

 

 

 

 

 

100

15

4

0,07

4

3,4

0,3

2,2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25

15

4

25

30

60

 

 

 

 

 

 

 

7,8

0,3

12

12

2,5

 

 

 

 

 

 

А. Знайдіть 10% від 100. (10)

Б. Запишіть 0,6 в процентах. (60%)

В. Знайдіть 20% від 17. (3,4)

Д. Знайдіть число, якщо 30% цього числа дорівнюють 4,5. (15)

Ж. Запишіть 780% у вигляді десяткового дробу. (7,8)

З. Скільки відсотків становить вся величина. (100%)

І. Знайдіть число, якщо 10% його дорівнюють 3. (30)

И. Знайдіть 10% від числа 3. (0,3)

Й. Знайдіть число, якщо 50% цього числа дорівнюють 1,1. (2,2)

О. Знайдіть 20% від 20. (4)

Р. Запишіть 7% у вигляді десяткового дробу. (0,07)

С. Скільки відсотків становить четверта частина величини. (25)

Т. Запишіть 0,12 в процентах. (12%)

Ю. Запишіть 18% у вигляді десяткового дробу. (0,18)

Я. Знайдіть число, якщо 20% цього числа дорівнюють 0,5. (2,5)

П. Знайдіть 25% від числа 60. (15)

Відповідь: «Я обираю здоровий спосіб життя».

2,5

Я

 

4

60

0,3

0,07

10

0,18

О

Б

И

Р

А

Ю

 

100

15

4

0,07

4

3,4

0,3

2,2

З

Д

О

Р

О

В

И

Й

 

25

15

4

25

30

60

С

П

О

С

І

Б

 

7,8

0,3

12

12

2,5

Ж

И

Т

Т

Я

 

Девізом до нашого уроку послужать слова «Я вибираю здоровий спосіб життя».

Формування вмінь

№1. У тютюновому димі однієї сигарети міститься багато отруйних речовин, що руйнують організм. Визначте процентний вміст самих отруйних речовин – синильної кислоти, тютюнового дьогтю, вуглекислого газу, полонію, – в одній сигареті, якщо нікотину 2%, а синильна кислота становить частину нікотину; тютюнового дьогтю в 7,5 раз більше, ніж нікотину; вуглекислого газу становить від кількості тютюнового дьогтю, полоній становить від кількості вуглекислого газу.

Розв’язування біля дошки.

Розв’язування

1) 2: 2 = 1 (%) – вміст синильної кислоти.

2) 2 • 7,5 = 15 (%) – вміст  тютюнового дьогтю.

3) (15: 5) • 3 = 9 (%) – вміст  вуглекислого газу.

4) (9: 3) • 2 = 6 (%) – вміст  полонію.

№2. Діти, за статистикою одна викурена сигарета нейтралізує 5% вітаміну С. Скільки мг вітамінів краде у себе той, хто курить? Денна норма вітаміну С 500 мг.

Розв’язування

(500 : 100) • 5 = 25 (мг) – стільки вітаміну С нейтралізує сигарета.

Відповідь: 25 мг.

№3. Деякі зарубіжні фірми за одну і ту ж роботу курцям встановлюють заробітну плату на 15% нижче, ніж некурящим. Людина, що палить отримує 340 $ в місяць. Знайдіть скільки отримує в місяць людина, яка не палить. На скільки менше отримає зарплату палить людина?

Розв’язування

1) 100 – 15 = 85 (%) – становить заробітна плата людини, яка палить.

2) (340: 85) • 100 = 400 ($) – заробітна плата людини, яка не палить.

3) 400 – 340 = 60 ($) – на стільки $ більше отримує людина, яка не палить, ніж людина, яка палить.

Відповідь: 400 $, 60 $.

№4. Дослідники встановили, що до 15% робочого часу йде на куріння. Робочий день триває 8 ч. Скільки робочого часу втрачається через куріння?

Розв’язування

(8: 100) • 15 = 1,2 (ч) – стільки часу йде на куріння.

Відповідь: 1,2 ч.

№5. Відомо, що в середньому 80% курців страждають на захворювання легень. Знайдіть кількість хворих в окремому мікрорайоні, якщо там курять 500 осіб.

Розв’язування

1) (500 : 100) • 80 = 400 (чол) – стільки людей, які палять, страждають на захворювання легень.

Відповідь: 400 осіб.

Фізкультхвилинка

Раз – піднятися  на носки і посміхнутися,

Два – руки  вгору  і підтягнутися,

Три – зігнутися, розігнутися,

Чотири – знову все почати.

П'ять – на пояс руки ставимо,

Шість – повороти тулуба починаємо,

Сім – по глибше всім зітхнути.

Вісім – ми разок сядемо,

Дев'ять – урок наш продовжуємо.

Самостійна робота учнів (7-8 хв)

Вирішивши вірно тест, ви дізнаєтеся, що є альтернативою до цієї шкідливої звички – куріння.

1. Запишіть 46% у вигляді десяткового дробу.

4,6 – р;  460 – а;  0,46 – п;  46 – н.

2. Запишіть 1,7% у вигляді десяткового дробу.

0,017 – р;  17 – в;  0,17 – ц;  1,7 – ш.

3. Запишіть у відсотках число 0,04.

40% – у;  0,4% – т;  400% – м;  4% – а .

4. Знайди число, якщо 5% його дорівнюють 480.

96 – р;  9,6 – а;  9600 – ц;  960 – о.

5. Тарас зібрав 15 кг ягід. З них 26% становила малина, 38% – полуниця, а решта – вишня. Скільки кілограмів вишні зібрав Тарас?

5,4 – я;  54 – у;  0,54 – е;  36 – о.

Відповідь: праця.

Оцінка за тест – максимум 12 балів: 1 – 3 по 2балла, 4 – 5 по 3 бали.

Домашнє завдання

п.34, 35 повторити [5, 305]

№ 1043, 1065.

Підсумки уроку. Рефлексія

Для того що б підвести підсумок нашого уроку, повернемося до девізу нашого уроку «Я обираю здоровий спосіб життя». Що ви для себе корисного обрали на сьогоднішньому уроці?

«Я вибираю здоровий спосіб життя» – важливий момент вибору для здорового організму. І в той момент, коли вам доведеться робити цей вибір, згадайте нашу розмову і задумайтеся, що вибрати: куріння або здоров'я.

Оберіть для себе одну з фраз, то закінчіть речення:

- було цікаво…

- мене здивувало ...

- урок дав мені для життя ...

- я зрозуміла що…

- тепер я можу ...

Дітки, який настрій у вас залишилося після нашого уроку?

Який настрій ви отримали від сьогоднішнього уроку. Оберіть одну з карток та продемонструйте її.

                                                           

Дякую за урок!

 

 

 

 


Додаток 1

Презентація до уроку

 

C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд1.JPG   C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд2.JPG

 

C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд3.JPG   C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд4.JPG

 

C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд5.JPG   C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд6.JPG

 

C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд7.JPG   C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд8.JPG

 

C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд9.JPG   C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд10.JPG

 

C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд11.JPG   C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд12.JPG

 

C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд13.JPG   C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд14.JPG

C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд15.JPG   C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд16.JPG

 

C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд17.JPG   C:\Users\Tanja\Desktop\книга МОЯ\ОТКР УРОК\Слайд18.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Математика, Розробки уроків
Додано
26 лютого 2018
Переглядів
4984
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку