Тема. Визначення кількості десятків, сотень і тисяч у числах. Побудова кола. Вимірювання радіуса. Задачі з буквеними даними (№№ 145-155).
Мета: вчити визначати загальну кількість одиниць кожного розряду в заданому числі; складати вирази за умовою задачі і знаходити значення виразів; будувати коло знайденого радіуса; вдосконалювати обчислювальні навички.
Обладнання: підручник, короткий запис до задачі, казкові герої, лінійка, циркуль, олівець.
Тип уроку: узагальнення й систематизація знань.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
-
Встаньте всі, підрівняйтесь.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
Всі мерщій сідайте діти,
Домовляймось не шуміти,
На уроці не дрімати
Руки вчасно підіймати.
Щоб не було нам мороки
Всі готові до уроку?
Тож гаразд, часу не гаймо
І урок розпочинаймо.
-
Сьогоднішній урок математики проведу з вами я, а звати мене Іванна Михайлівна.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
-
Вступна бесіда.
-
Скажіть мені будь – ласка чи ви хоч раз дивилися мультфільм «Фіксики»?
-
Як і звичайні діти вони навчаються в школах. І сьогодні вони завітали до нас на урок і підготували для вас цікаві завдання.
-
Перевірка домашнього завдання.(стор.21 Завдання 143, Вирази 144)
-
Подивіться до нас завітав професор Дедус і приніс нам завдання «Повторення набутих знань». Тож нам потрібно перевірити набуті знання на минулих уроках. Давайте перевіримо чи впорались ви з домашнім завданням.
-
Що вам було задано на домашнє завдання?
-
Чи всі виконали домашнє завдання?
а) Перевірка завдання 143.
-
Спочатку перевіримо як ви впорались із завданням 143.
-
Зачитайте числа, які ви записали. (слухаю 2-3учнів)
2457, 5045, 1360, 9900.
-
Яке число найменше серед поданих? (1360)
-
А яке число найбільше серед поданих? (9900)
-
А чи у всіх так?
б) Перевірка виразів144.
-
А зараз перевіримо як ви впоралися із виразами 144.
37 +45=82 54:9=6 17·5=85 28+2·3=34 64:16=4
8456=28 7 ·8=56 65:5=13 90:10·3=3 51:17=3
-
Але, будемо перевіряти не всі, а вибірково.
-
Скільки у вас вийшло в першому прикладі? (82)
-
А скільки у вас вийшло в другому прикладі другого стовпчика? (56)
-
А в першому прикладі третього стовпчика? (85)
-
А в першому прикладі четвертого стовпчика? (34)
-
Чи в усіх так?
-
Усний рахунок.
-
Знайдіть завдання 145 на стор. 21.
-
Прочитайте числа: 7289; 2090; 4444; 4440; 4004.
-
Назвіть «сусідів» числа 8000. (7999 і 8001)
-
Полічіть від 4997 до 5010. (4997; 4998; 4999; 5000; 5001; 5002; 5003; 5004; 5005; 5006; 5007; 5008; 5009; 5010.)
-
Математичний диктант.
-
До нас поспішає Сімка і вона принесла для вас «Математичний диктант». Тож запишіть сьогоднішнє число, класна робота і по-середині математичний диктант .
-
Запишіть цифрами числа: тисяча п’ять(1005); вісім тисяч триста (8300); сім тисяч тридцять (7030); дві тисячі сто (2100).
-
Кожну суму запишіть як одне число.(302; 540; 4050; 3200; 8808; 8880)
300+2 4000+50 8000+800+8
40+500 3000+200 8000+800+80
-
Розкладіть на розрядні доданки числа:
1105 – 1тисяча, 1 сотня, 5 одиниць;
7007 – 7тисяч, 7 одиниць.
-
Беру на перевірку декілька зошитів.
-
А зараз виконаємо четвертий пункт усно.
99+1=100, 999+1=1000, 9999+1=10000.
-
Якщо до 9999 додати 1 утвориться нове число 10000.
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
-
На сьогоднішньому уроці ми будемо визначати кількість десятків, сотень і тисячу числі, також будемо будувати коло та вимірювати його радіус та розв’язувати задачі з буквеними даними.
IV. Вивчення нового матеріалу .
-
Робота з таблицею.
-
Вже поспішає з наступним завданням Ігрек . І він має для нас завдання 147.
Завдання 147.
Число
|
Тисяч
|
Сотень
|
Десятків
|
Одиниць
|
8456
6303
9010
|
8
6
9
|
4
3
0
|
5
0
1
|
6
3
0
|
-
Яке питання стоїть у завданні ? (Скільки в кожному із записах у таблиці чисел тисяч; сотень; десятків; одиниць?)
-
Розглянемо першу таблицю.
-
Перше число 8456 в нас вже розкладено у нумераційній таблиці. Зачитайте будь-ласка. (8 тисяч, 4сотні, 5 десятків, 6 одиниць)
-
Як розкладемо число 6303 в нумераційній таблиці? (6 тисяч, 3 сотні, 0 десятків, 3 одиниці)
-
А чи помітили ви що у таблиці двічі записане одне й теж саме число 8456?
-
Тож ми його замінимо на число 9010 і розкладемо його за нумераційною таблицею. (9 тисяч, 0 сотень, 1 десяток, 0 одиниць)
-
Розглянемо другу таблицю.
Число
|
|
Усього
|
|
|
тисяч
|
сотень
|
десятків
|
одиниць
|
8456
6303
9010
|
8
6
9
|
84
63
90
|
845
630
901
|
8456
6303
9010
|
-
Яке питання стоїть у завданні ? (Скільки в кожному числі всього тисяч; усього сотень; усього десятків; усього одиниць?)
-
Перше число в таблиці вже розкладено. Число 8456 ми закриваємо пальчиком. Відкриваємо першу цифру і бачимо скільки в нас всього тисяч. Всього 8 тисяч. Посуваємо пальчик і відкриваємо ще одну цифру і бачимо, що у числі 8456 усього 84 сотні. Відкриваємо ще одну цифру. В числі 8456 всього 845 десятків. Забираємо пальчик і бачимо що в числі 8456 всього 8456 одиниць.
-
Так же будемо розкладати наступні числа.
-
Коментуємо наступне число. (В числі 6303 всього міститься 6тисяч; 63 сотень; 630 десятків і 6303 одиниць.)
-
І останнє число. (В числі 9010 всього міститься 9 тисяч; 90 сотень; 901 десяток; 9010 одиниць.)
-
Молодці.
-
Розв’язування виразів з іменованими числами.
-
І наступне завдання для вас принесла Верта.
-
Розглянемо Вирази 148.
-
Нам потрібно обчислити дані вирази.
3+4=7 3тис.+4тис.=7тис. 90006000=3000 2000·2=8000
85=3 8тис.5тис.=3тис. 5000+2000=7000 6000:3=2000
2·3=6 2тис.·3=6тис. 5000+5000=10000 5000:5=1000
-
Молодці.
-
Записуємо Завдання 149.
-
Зачитайте, що потрібно знайти. ( Знайди значення виразу 8000k ·3, якщо k=2000.)
-
Як знати значення цього виразу? (Замість k підставимо 2000)
-
Запишемо, якщо k=2000, то:
80002000·3=80006000=2000.
V. Розвиток математичних знань.
-
Розв’язування задач .
-
Нолік приніс для вас задачі.
-
Знайдіть у підручниках задачу 150 і запишіть у зошити Задача 150.
І. Ознайомлення із змістом задачі(читання задачі 2 рази)
Петрик зібрав 48 грибів, а Мишко – у 12 раз менше, а Наталка – на 8 грибів менше, ніж Петрик. Скільки всього грибів зібрали діти.
ІІ. Короткий запис зо задачі.
П. – 48гр.
М. – ?, у 12 р.< ? гр.
Н. – ?, на 8 гр.<
-
Про що йдеться в задачі? (про гриби)
-
Кільки грибів зібрав Петрик? (48 грибів)
-
А Мишко? ( у 12 разім менше, ніж Петрик)
-
А Наталка? (на 8 грибів менше, ніж Петрик)
-
Про запитується в задачі? (скільки всього грибів зібрали діти?)
ІІІ. План.
-
А зараз складемо план до задачі.
-
Що можемо знайти першою дією? (Скільки грибів зібрав Мишко?)
-
Записуємо.
-
Скільки грибів зібрав Мишко?
-
А що ми знайдемо другою дією? (Скільки грибів зібрала Наталка?)
-
Скільки грибів зібрала Наталка?
-
Як звучить запитання до задачі?( Скільки всього грибів зібрали діти?)
-
Записуємо.
-
Скільки всього грибів зібрали діти?
-
Ми записали план до задачі, за ним розв’яжемо її.
IV. Розв’язування задачі.
-
48:12=4 (гр.) – зібрав Мишко;
-
488=40 (гр.) – зібрала Наталка;
-
48+40+4=92 (гр.).
Відповідь: всього 92 гриби зібрали діти.
V. Складання виразу.
-
А чи можемо ми скласти вираз до задачі?(так)
-
Хто бажає скласти вираз?
48+48:12+(488)=92 (гр.)
Завдання152
-
Знайдіть на сторінці 22 завдання 152. Запишіть в зошитах Завдання152.
-
Що потрібно зробити у даному завданні? (Розгляньте малюнок. Виміряй і запиши, чому дорівнює радіус круга ОА. Запиши, які з позначених точок належать кругу.)
-
Що зображено на малюнку? (круг)
-
Візьміть в руки лінійки. Давайте виміряємо радіус круга ОА.
-
Радіус круга 2 см.
-
Записуємо: ОА=2 см.
-
Назвіть точки, які належать кругу. (т. О, С, А, В, М)
-
Записуємо: т. О, С, А, В, М –належать кругу.
-
Зачитайте другий пункт завдання.(Накресли коло, радіус якого дорівнює 1 см 8 мм. Проведи в цьому колі 2 радіуси.)
-
Беремо у руки циркуль. Прикладаємо його прости кінцем на лінійку з позначкою 0, інший кінець – до позначки 1см 8 мм. Потім легенько прикладаємо кінчик голки циркуля і прокручуємо його. В нас вийшло коло. Точку де в нас була голка позначимо т. О. Від точки О доточці на колі проведемо радіус кола, позначимо його ОА. Ми маємо: ОА=R= 1см 8 мм.
-
Проводимо ще один радіус кола самостійно.
-
Ви добре впорались з цим завданням.
2) Знаходження значень виразів з буквеними даними.
-
З наступними завданнями до нас поспішає Шпуля.
-
Записуйте Задача 151.
І. Ознайомлення із змістом задачі(читання задачі 2 рази)
На пошиття 5 однакових костюмів витратили 15 м тканини. Скільки таких костюмів можна пошити з k м тканини?
Склади вираз для розв’язування задачі та обчисли його значення, якщо k =45.
ІІ. Повторення задачі за коротким записом.
5к. – 15м
? к. – k м
-
Що нам відомо в задачі? (На пошиття 5 костюмів витратили 15 м тканини.)
-
Що можемо знайти першою дією? (Скільки м витратили на пошиття одного костюма?)
-
Як саме? (15:5)
-
Що дізнаємося другою дією? (Скільки таких костюмів можна пошити з k м тканини?)
-
Як саме? (k:3)
ІІІ. Складання виразу.
-
Який вираз складемо? (k:(15:5))
-
Обчисліть вираз при k =45.
-
Записуємо:
k:(15:5) (к.)
-
Якщо k =45, 45:(15:5)=45:3=15 (к.)
Відповідь: пошили 15 костюмів.
І. Ознайомлення із змістом задачі. (читання задачі 2 рази)
У змаганнях із стрибків брали участь 18 дівчаток, їх було у з рази менше, ніж хлопчиків. Скільки всього дітей брало участь у змаганнях?
ІІ. Повторення задачі за коротким записом.
Д. – 18, у 3 р < ?
Х. - ?
-
Подивіться в підручнику до задачі ми маємо короткий запис.
-
Скільки було дівчаток? (18 дівчаток)
-
А хлопчиків? (Невідомо)
-
Про що запитується в задачі? (Скільки всього дітей брало участь у змаганнях?)
-
Що можемо дізнатися першою дією? (Скільки хлопчиків брало участь у змаганнях?)
-
Як саме? (18·3)
-
Що можемо знайти другою дією? (Скільки всього дітей брало участь у змаганнях?)
-
За допомогою якої дії? (Додавання 54+18)
IV. Розв’язування задачі.
-
18·3=54 (хл.) – брало участі у змаганні;
-
54+18=72 (д.).
Відповідь: всього 72 дітей брало участь у змаганні.
V. Складання виразу.
-
Давайте складемо вираз до задачі.
18·3+18=72(д.)
VІ. Підсумок уроку.
-
Цим завданням, ми будемо завершувати наш урок. Але, спочатку пригадаємо. Над чим працювали сьогодні.
-
Молодці дітки. Ви сьогодні добре впоралися з усіма завданнями, які для вас підготували Фіксики.
-
Дякую вам гарно за урок. І бажаю вам бадьорого осіннього настрою і відмінних успіхів.
VII. Домашнє завдання.
-
Відкрили всі щоденники, запишіть домашнє завдання.
-
У підручнику на сторінка 23-24, задача 154, завдання155.
-
Встали всі. Урок закінчено.
-
До побачення!