Інтегрований урок у 4 класі з математики та природознавства.Тема: Сім чудес України. Нумерація шестицифрових чисел: читання і записування шестицифрових чисел у межах 200 000. Повто

Про матеріал

Інтегрований урок у 4 класі з математики та природознавства.

Тема: Сім чудес України. Нумерація шестицифрових чисел: читання і записування шестицифрових чисел у межах 200 000. Повторення письмового ділення на одноцифрове число. Задачі, які включають знаходження частини числа.
Мета: Формувати в учнів уміння читати і записувати шестицифрові числа у межах 200 тисяч, розкладати їх на розрядні доданки; знайомити з культурною спадщиною нашого народу, його історичним минулим. Розвивати логічне мислення, світогляд, кругозір дітей. Виховувати гордість за рідний край, його культурну спадщину.

Перегляд файлу

КЗ «Нікопольська середня загальноосвітня школа № 25

з поглибленим профільним і трудовим навчанням»

 

 

 

 

Інтегрований урок

у 4 класі

з математики та природознавства.

 

D:\4 клас\Розробки уроків\img0.jpg
Тема: Сім чудес України.   Нумерація шестицифрових чисел: читання і записування   шестицифрових чисел у межах 200 000. Повторення письмового ділення на одноцифрове число. Задачі, які включають знаходження частини числа.
 

 

 

 

 

Вчитель початкових класів:

Потьомкіна Ольга Сергіївна

Нікополь

2017

Інтегрований урок у 4 класі з математики та природознавства.
Тема: Сім чудес України. Нумерація шестицифрових чисел: читання і записування шестицифрових чисел у межах 200 000. Повторення письмового ділення на одноцифрове число. Задачі, які включають знаходження частини числа.
Мета: Формувати в учнів уміння читати і записувати шестицифрові числа у межах 200 тисяч, розкладати їх на розрядні доданки; знайомити з культурною спадщиною нашого народу, його історичним минулим. Розвивати логічне мислення, світогляд, кругозір дітей. Виховувати гордість за рідний край, його культурну спадщину.
Обладнання: макети машин, комп’ютерна презентація (Power Point), виставка літератури за темою «Сім чудес України». 
Зінтегровано зміст предметів

Мhttp://polpoz.ru/umot/integrovanij-urok-u-4-klasi-z-matematiki-tema-sim-chudes-ukray/1.gifатематика Я і Україна. Громадянська освіта.Природознавство
Хід уроку 

І. Контроль, корекція і закріплення знань. 
Організація класу 
Ми вам раді, добрі люди!

І вітаєм щиро вас,

І запрошуєм ласкаво

На урок в 4 клас!
Ви почули всі дзвінок? 
Він покликав на урок!

Кожен з вас приготувався,

На перерві постарався.

Спочатку сядуть хто?
Дівчатка. 
А за ними вже … 
Хлоп’ятка. 
1.Каліграфічна хвилинка. 
Урок почнемо без зупинки

З каліграфічної хвилинки.

Запишемо цифру 7.(Запис в зошитах числа та класної роботи, прописування цифри 7).

Бесіда.

Давайте пригадаємо магію сімки. Де ми з нею зустрічаємось? (У казках, 7 нот, 7 кольорів райдуги, 7 чудес світу..)


2. Оголошення теми і мети уроку (слайд 1)

Ми недарма згадали сімку, адже сьогодні на уроці ми познайомимося з сімома чудесами України. Також ми будемо вчитися читати і записувати числа у межах 200 000 та повторимо письмове ділення на одноцифрове число. А зробимо ми це, взявши участь у ралі. Кому відомо, що це таке?

(Сл.4) Ралі – це перегони на автомобілях за визначеним маршрутом і з дотриманням заданого графіка руху. Це змагання на витривалість, майстерність водіїв, надійність і швидкісні якості автомобіля.

А які риси лежать в основі майстерності гонщика? (Сл.5 Уважність, знання техніки, вміння гарно водити машину). Перевіримо одну з цих рис – уважність.Завдання 1

А вперше такі перегони були організовані у країні, символом якої є ця споруда. (Сл.6. Демонструється Ейфелева вежа). Допоможіть назвати цю споруду та країну, в якій її зведено і дізнаєтеся батьківщину ралі.

Перші в світі автомобільні перегони відбулися влітку 1894 року - це була гонка між Парижем і Руаном за підтримки газети «Le Petit Journal», яка викликала значний інтерес громадськості та провідних виробників . Призи були вручені журі на основі доповідей спостерігачів, що сиділи в кожному з автомобілів. І як не схожі ці старовинні автомобілі на сучасні гоночні.

Термін «ралі» як вид автоспорту вперше був застосований в січні 1907 року на першому Ралі Монте Карло.

Чи проводяться такі змагання в Україні? Чемпіонат та Кубок України з ралі, проводить Автомобільна Федерація України (ФАУ). Чемпіонат складається щонайменше з чотирьох та щонайбільше з семи змагань- етапів.

Екіпаж - складається з 2 осіб які знаходяться в автомобілі, які є як водієм та штурманом (другим водієм). Обидва члени екіпажу можуть керувати автомобілем.

Отже, з умовами гонки ми знайомі. І як ви зрозуміли сьогодні ви працюватимете в парах. Один буде водієм, а інший штурманом. Прохід вашого авто будемо фіксувати на маршрутних листах ( Фігурним діроколом робимо відтиск у формі автомобіля)

Наше ралі проходитиме в сім етапів і називатиметься «Сім чудес України». (Сл.7) Воно проляже найкрасивішими куточками нашої країни, зустріч з якими надовго залишиться в вашій пам’яті.

Але для початку вам потрібно придбати авто. Для цього я пропоную взяти участь у грі «Аукціон». (Сл.8)

Завдання 2 (На екрані з’являється математичний вираз. Яка команда швидше обчислить, та й має можливість «придбати» автомобіль.) Дітям вручають макети автомобілів. (Сл.9-12)

1 приклад (7·8·10=560)

2 приклад (420:10:6=7)

3 приклад (500+500:10=550)

4 приклад (100+150:5= 130)

Не засмучуйтесь, якщо хтось придбав не той автомобіль, який хотів.

Пам’ятайте, що серцем автомобіля є двигун. Тому не важливо, яка машина зовні, а важливо який у неї двигун.(Сл.13)

Чи можна перефразувати ці слова на людське суспільство.(Дивись не на зовнішність людини, а на її серце.) (Сл.14)
ІІ. Вивчення нового матеріалу.

1етап

Наші автомобілі прямують до першої контрольної точки - столиці України – міста… (Києва). (Сл.15) 
1 чудо України серед історико-архітектурних чудес – Софійський собор або собор Святої Софії. Йому близько 1000 років. Він вважається найстарішою спорудою в Києві. За однією з версій зводився він за часів князя Ярослава Мудрого на честь перемоги над печенігами 1037р., а за іншою – собор заклав князь Володимир Великий не пізніше 1018р. Назва собору походить від грецького слова «Софія», що означає «мудрість».

Для Київської Русі це була не тільки головна святиня, але й суспільно-політичний і культурний центр. Тут писали свої літописи літописці, зберігалась перша на Русі бібліотека, підписувались важливі документи, велись прийоми послів, було засновано першу школу.

Розміри Софіївського собору складають: довжина – 37м, ширина – 55м, висота – 29м. У соборі нараховується 19 куполів. 

Завдання 3. Читання чисел

Погляньте на позначку на спідометрі вашої машини. Що таке спідометр? Прилад, який показує пробіг машини, т.б. подолану ним відстань. (Сл 16)

( 85 472; 40 210;35 020;90 009)

Коли ми подолаємо весь шлях у декого на спідометрі будуть шестицифрові числа. Тому ми повинні навчитися їх читати.Пояснення нового матеріалу. 
 


 • Назвіть наступне число до числа 99999.(100000) 

 • Якщо до 100 тисяч додати один, дістанемо число сто тисяч один (100001); за цим числом іде число сто тисяч два (100002). Назвіть наступне число (100003). 

 • Полічіть від 100003 до 100012; від 100189 до 100200. 


2 чудо України (Сл.15-18) 

Києво-Печерська лавра

Києво-Печерська Лавра – одна з головних святинь християнського православного світу. Була заснована як печерний монастир. Ченці викопували печери в схилах Дніпра і жили там, відокремившись від гучного світу.

У ХІ-ХІІст. були побудовані:Успенський собор, церква Іоанна Предтечі, Троїцька надбрамна церква, церква Спаса на Берестові, Трапезна палата, а вся територія була оточена кам’яною стіною товщею близько 2м.

У наш час у печерах збереглись 6 підземних церков. Вони невеликі за розміром і без усіляких прикрас. Печери являють собою цілі підземні лабіринти з церквами, келіями, ходами. Їхня загальна довжина 500м, висота до 2м, ширина 1 – 1.3 м. Вони викопані на глибині 5-20м від поверхні землі.

З ХІІст. у Києво - Печерській лаврі збереглась лише одна церква – Троїцька Надбрамна церква.

Успенський собор є перлиною давньоруської архітектури.

Поряд із собором знаходиться Велика Лаврська дзвіниця, яку побудували 1731-1744р. У неї невеликий уклін, тому її часто називають «Київською Пізанською вежею». Висота дзвіниці 96 м.

На території Києво- Печерської лаври діють:
Державний музей книги і книгодрукування; 
музей історичних дорогоцінностей України; 
музей українського народного декоративного мистецтва; 
музей театрального, музичного і кіномистецтва України. 


Завдання 4. «Прочитай числа на древньому сувої» (Сл.19) 

3 чудо України

Давайте пригадаємо, яке дерево є символом Києва?. (Сл.20) А от появу його на Україні пов’язують з Софіївським парком. (Сл.21-30) За однією з версій саме у Софіївському парку 200 років тому вперше в Україні висадили каштани. Тому зараз ми мандруємо до Софіївки.

Національний дендрологічний парк «Софіївка» - один із найбільших у Європі. Тут учені вирощують і досліджують рослини з різних куточків світу. А засновано цей парк було у 1802 році графом Станіславом Потоцьким. Він подарував цей вишуканий подарунок своїй дружині Софії. Це був чималий парк із озерами, фонтанами, водоспадами, гротами. Аби красуня-грекиня не сумувала за своєю батьківщиною, чоловік створив куточок Греції в українському місті Умань. Герої міфів Давньої Греції та Риму дали назву багатьом цікавим місцям парку. Я буду знайомити вас з цими місцями, а ви записувати числа цифрами і розкладати на розрядні доданки. 

Завдання 5. Розклад на розрядні доданки

-Струмінь фонтана «Змія» піднімається на висоту п’ятиповерхового будинку. Це близько 18 м.

Підземна річка Ахеронт 224 м.

Грот Тантала. Велика гранітна брила, вагою більше 300 тонн, зависла без опори і утримується лише на трьох точках.

Інше каміння має вагу близько 128 345 кг, 144 500 кг, 105 307 кг,

100008 кг. (Розкладемо ці числа на розрядні доданки).4 чудо України (Сл. 31-32)

Ви зрозуміли, що кожен куточок Софіївки дихає грецькими міфами. Тому далі шлях наших перегонів проляже через Стародавній Херсонес.

Залишки славетного міста містяться на території нинішнього Севастополя. Могутнє місто-держава проіснувало близько 2 тис.років. У заповіднику «Херсонес Таврійський» ведуться археологічні розкопки. Наш Саша Шеремет мріє стати археологом, тому зараз він розповість і про Херсонес, і про знахідки вчених. 

Археолог.

Заповідник Херсонес Таврійський виник на узбережжі Чорного моря в VІ ст. до н.е.. У перекладі з грецької «херсонес» означає «півострів». І дійсно, місто було побудовано на півострові між бухтами. Свою назву Таврійський отримав від войовничого племені таврів, яке населяло сусідні гірські місцевості.

До наших часів тут збереглося багато давніх споруд: грецький театр, римська цитадель, середньовічні християнські храми, житлові квартали й вулиці.

Херсонес досліджується археологами вже 170 років, і за цей час було відкрито близько третини давнього міста. Основною частиною заповідника є археологічний музей, де зберігається більше 200тис. цінних експонатів:колекція античних теракот(керамічні вироби з кольорової глини), а також 15 тис. монет.

Кількість знайдених постаментів свідчить про те. що місто було прикрашене безліччю статуй богів, героїв і почесних громадян міста.

Вулиці міста перетиналися під прямим кутом, розділяючи його на однакові за розміром прямокутники.

На межі ІV-ІІІ ст. до н.е. громадяни побудували великий театр, який вміщував від 1500 до 3000 глядачів.

Мешканці шанували усіх олімпійських богів, але головним божеством була таврська Діва. Діву греки ототожнювали з грецькою богинею мисливства Артемідою і зображували її у вигляді юної дівчини з ланню. Такою вона зображена на численних херсонеських монетах.Вчитель (Сл.32) Такі амфори були знайдені при розкопках Херсонесу. У них зберігали і перевозили олію, вино, зерно. Горло посудини закривали корком і заливали смолою. Це надійно захищало продукти від псування. 

Завдання 6. «Відкоркуй амфору»

(Давайте порахуємо скільки зернин міститься в амфорах і запишемо числа цифрами)

125 тисяч 753; 130 тисяч 72; 13 тисяч 72; 100 тисяч 20; 199 тисяч 990.

ФізкультхвилинкаТО машини

Перевірим швидко, діти,

Чи машина може їхать?

Ми їй шини підкачаєм,

Пил і бруд повитираєм.

Попідкручуєм гайки

І оглянем всі боки.

Всю машину обійдемо,

А тепер на газ нажмемо.

Впевнено кермо тримайте

Зробіть по класу коло і сідайте. 

ІІІ. Розвиток математичних знань. 

5 чудо України 

Хотинська фортеця (Чернівецька обл.) (Сл.33-36)

Хотин – одне з найдавніших українських міст. Його назва ймовірно походить від дієслова «хотіти», тобто це місце було бажаним для поселенців, які хотіли жити в такому красивому й багатому краї.

На початку ХІ ст.. князь Володимир Великий створив систему прикордонних фортець на заході і півдні своєї держави,серед яких був і Хотин.

Спочатку це була невелика дерев’яна фортеця, а за декілька років замість неї збудували кам’яну. Її героїчні мури(замок оточений 40 -метровими стінами) й досі зберігають сліди від гарматних ядер. Стіни й башти Хотинської фортеці добре збереглися й дотепер. ЇЇ можна назвати фортеця-кінозірка. Адже тут часто проходять зйомки сторичних фільмів.

Стіни твердині над Дністром можна побачити у багатьох кінострічках:

«Захар Беркут», «Балада про доблесного лицаря Айвенго»,«Три мушкетери», «Чорна стріла», «Стріли Робін Гуда», «Тарас Бульба» та ін.

А ми перевіримо чи піддадуться нам стіни фортеці. Вона підготувала нам завдання. 

Завдання 7. 

Перевір чи правильно виконано письмове ділення (2 приклади один правильно,один - ні). Виконай правильне обчислення біля дошки з коментуванням. 

6 чудо України (Сл.37-40) 

Національний історико-архітектурний заповідник «Кам’янець” (Хмельницька обл..)

Старовинна фортеця побудована на березі ріки Смотрич.

Каньйон річки мав ширину 100-300 м і 30-40-метрові прямовисні стіни. З наближенням ворогів він наповнювався водою через систему шлюзів, що робило місто практично неприступним. Місто з обох боків було оточено сторожовими баштами, а єдиний виїзд пролягав через найвужчу частину каньйону Смотрича по замковому мосту.

Високі стіни споруди надійно захищали від ворожих стріл, а чимало підвалів із запасами харчів і глибокий колодязь(глибина - 36м, діаметр -6м) допомагали витримувати довгі облоги.

Чи підкориться нам ця стародавня фортеця? 

Завдання 8.

Виконати ділення письмово (взаємоперевірка)

200 

2) 684:2=342 575:5=115 516:3=172

(За швидкість проходження дистанції +1 відтиск

7 чудо України (41-42) 

Хортиця

Хортиця – найбільший острів на Дніпрі. Його площа складає

23,3 км.кв.(довжина 11,2 км, ширина – приблизно 2,5 км).

Саме тут 500 років тому існувала славетна Запорізька Січ. На острові козаки звели місто-фортецю. Ззовні твердиню добре захищали глибокий рів і вал заввишки, як триповерховий будинок! Мешкали козаки у куренях. У кожному розміщалось декілька сот вояків. Була на січі й своя школа. Дорослі та хлопчаки, які виховувалися козаками, вчилися там читати й писати.

У 2009р. на Хортиці було відкрито історико-культурний комплекс «Запорізька Січ», який являє собою реконструкцію старовинної козацької фортеці. Зменшена копія козацької фортеці, огорожена ровом, валом та брусованим частоколом з декількома баштами. У центрі знаходиться церква, її оточують службові та господарські будівлі, а також курені.

Улюбленою козацькою їжею був куліш. Тому розв’яжемо задачу про куліш.

Завдання 9. (Сл.43) 

Задача про куліш

З 864 г козацького кулешу 1 ∕4 становить пшоно, 1/6 – картопля, а решту - вода . Скільки грам води у козацькому кулеші?

1)864:4=216(г) – пшоно.

2)864:6=144(г)- картопля.

3)216+144=360(г) - картоплі і пшона разом.

4) 864-360=504(г) – води.

Відповідь: 504 г води міститься у козацькому кулеші. 


 1. Пояснення домашнього завдання 

 2. Підсумок уроку. 
  Отже, що ми сьогодні вивчали на уроці? (Сьогодні ми вчилися читати і записувати шестицифрові числа.) 
  Прочитайте нове число на спідометрі.( 123 400; 164 587; 199 909; 107 008). 
  Які 7 чудес України залишилися у вашій пам’яті? 
  Назвіть жіноче ім’я, з яким пов’язані назви двох чудес України? 
  (Учитель робить останній відтиск і пропонує вдома виготовити закладку з підготовленої заготовки).

3.Оцінювання.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
 1. Діденко Ірина Миколаївна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
docx
Додано
1 березня 2018
Переглядів
1232
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку