З.Мензатюк «Таємниця козацької шаблі»
( підсумковий урок)
Мета: узагальнити і закріпити знання учнів та учениць про вивчений твір; розвивати логічне мислення, робити висновки; виховувати почуття відповідальності за вчинки,прищеплювати любов до історичного минулого.
Тип уроку: урок узагальнення знань, закріплення вмінь і навичок.
Обладнання: портрет Зірки Мензатюк , книжкова виставка творів письменниці ,мультимедійна дошка, комп`ютер, ілюстрації до повісті.
Методи, прийоми і форми роботи: Інтерактивна вправа «Мікрофон», словникова робота, тести, увідповідніть, гра «Так чи ні»; літературний диктант, вправа «Розшифруйте фразеологізми», гра «Клубочок надій і сподівань», розгадування кросворда
Перебіг уроку
І. Мотиваційний етап.
Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку.
Вклонившись, ми мовили одне одному,
Хоч були зовсім незнайомі:
-Здрастуйте!
Що особливе ми сказали одне одному?
Просто «Здрастуйте!».
Чому ж на краплину щастя стало більше в світі?
Чому ж на краплинку сонця стало більше в світі ?
Чому ж на краплинку радіснішим стало життя?
Ось такі чудові рядки написав поет В.Солоухін. Із них і почнемо наше спілкування. Об’єднаймось у пари, повернувшись лицем до свого сусіда по парті. Скажімо одне одному приємні слова. (учні обмінюються компліментами).
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Учитель: Мизавершили читати повість З.Мензатюк «Таємниця козацької шаблі». Перевіримо ваші знання. Нестандартні форми роботи дадуть змогу розвивати ваші творчі здібності. Виконуючи завдання, ви не просто навчаєтеся, а виробляєте навички долати труднощі.
1. Розгадування кросворда.
Відшукайте якнайбільше слів, які пов'язані з повістю З.Мензатюк «Таємниця козацької шаблі».
2. Розшифруй фразеологізми.
- Брали дрижаки - (тремтіти, трястися від холоду, страху, хворобливого стану).
- Пихи на три штихи - ( характеризують зарозумілу, горду, надто самовпевнену людину).
- Взяти себе в руки - ( ставати зібраним, цілеспрямованим, діяльним, рішучим).
- Шукати голку в копиці сіна - (безслідно зникнути, даремно).
- Непереливки – (важко, скрутно приходиться).
3. Тести до повісті З. Мензатюк «Таємниця козацької шаблі»
1.Як «прийде врем’ячко ,то достигне яблучко» ,- говорив (ла):
А) Наталка Б) Мама В)Тато Г) Антипко
2. «Ущепніть мене за ніс» , - говорив(ла):
А) Наталка Б) Мама В)Тато Г) Антипко
3. Хто мріяв(ла) зіграти в сільському театрі Назара Стодолю?
А) Наталка Б) Мама В)Тато Г) Антипко
4. «Антикварні речі стали модними , тому їх підробляють», - сказав(ла):
А) Северин Б)Тато В) Мама Г) Наталка
5. Сяйнула гартована сталь, подібна до місяця – молодика.
А) Шабля Б) Монета В) Прикраса Г) Машка
6 Шабля добре збереглася у
А) Колодязі Б)Тараканівському форті В) Музеї Г) Волинському торфі
7. Хто налякав(ла) миршавого і дебелого,що опублікує в газетах інформацію про викрадену шаблю?
А) Наталка Б) Мама В)Тато Г) Северин
8. Кому миршавий віддав шаблю ?
А) Наталці Б) Мамі В)Тату Г)Северину
9. Хто отримав(ла) відзнаку пластунських умілостей?
А)Наталочка Б)Мама В)Тато Г)Машка
10. Рядки, якого поета декламував читець?
А)Т.Шевченка Б)Л.Костенко В)Лесі Українки Г)В.Симоненка
11.Пластуна із Львова звали, як і Наливайка.
А)Тарас Б)Богдан В)Северин Г)Петро
12. Де відбулася перша зустріч Наталки з Антипком?
А)У тараканівському форті Б)У готелі В)На заправці Г)В антикварному магазині
Відповідь:1б 2в 3г 4а 5а 6г 7г 8б 9а 10а 11в 12в
4. Словник для ерудитів.
Корогва, хору́го́в, хоругва́— старовинний бойовий прапор, що був розповсюджений серед слов'янських народів.
Форт - окреме замкнуте укріплення, одиничне або як складова частина зовнішньої лінії оборонних споруджень фортеці чи укріпленого району.
Каземат - приміщення в оборонних спорудах, яке захищає від снарядів і авіабомб.
Мазепинка - головний убір українських військовиків, що належали до Українських Січових Стрільців та Української Галицької армії.
Орда́ - у степових народів початково означало царський намет, а принаймні з 10 ст. – ставку і військ. табір.
Форте́ця - укріплена фортифікаційна споруда з міцними капітальними спорудами, постійним гарнізоном, великим запасом провіанту та озброєння; призначена для протидії довготривалій облозі та перебування в круговій обороні.
Патріот - той, хто любить свою батьківщину, відданий своєму народові, готовий заради них на жертви і подвиги.
Антиквар - продавець старовинних цінних предметів.
Пам'ятка козачинни – це шабля.
Січовики – козаки Запорізької Січі.
Майдан – місце зібрання у козаків.
За́мок - укріплена будівля, що використовується для захисту від ворога.
Пластуни - найбільша та найстаріша українська скаутська організація, яка діє у багатьох країнах світу.
Лати - металеве спорядження стародавнього воїна, яке захищало від холодної, а пізніше і від вогнепальної зброї.
5. Установіть послідовність подій.
1) Видіння на полі Берестецької битви
2) Тараканівський форт
3) Шабля врятована
4) Руснаки зібралися в мандрівку >
5) Звинувачення у викрадені картини
6) Зустріч з Антипком
7) Машка показує свій норов
8) Зустріч з дебелим і миршавим
9) Кам’яний колодязь
10) Загадка
11) Знайомство з пластунами
12) Машка злетіла з дороги на вербу
Відповідь
6. Вправа « Так чи Ні»
1) «Таємниця козацької шаблі» - за жанром повість? (Так)
2) Машка – головна героїня повісті? (Ні)
3) Пан Богдан сповістив про загрозу над козацькою реліквією – шаблею? (Ні)
4) Наталка знайомиться з Антипком у замку?(Ні)
5) Наталка провалилася в колодязь? (Так)
6) Антип зі своїм батьком шукали козацьку шаблю? (Так)
7) Наталка бачила видіння на полі бою під Жовтими Водами? (Ні)
8) Пластуни – це тварини? (Ні)
9) Руснаки на повороті злетіли з дороги на вербу? (Так)
10) Хотинська фортеця стояла мов у вишиванці? (Так)
11) Шабля була золота, з діамантами? (Ні)
12) Наталка отримала відзнаку пластунських умілосте? (Так)
7. Відгадайте зашифроване слово - ім'я літературного героя у повісті З.Мензатюк «Таємниця козацької шаблі».
Кожна цифра відповідає літері, яка розташована в алфавітному порядку.
18 |
1 |
23 |
1 |
16 |
19 |
28 |
15 |
1 |
|
(Наталочка)
1 |
18 |
23 |
11 |
20 |
15 |
19 |
|
(Антипко)
22 |
7 |
3 |
7 |
21 |
11 |
18 |
|
(Северин)
8)Літературне дешифрування.
Вставте пропущенні голосні букви.
К*з*к*в п*р*м*гл*, *л* н* ск*р*л*. В*н* г*н*л*, н* п*дд*вш*сь, н* сх*л*вш*сь, з*л*ш**ч* п* с*б* н*вм*р*щ* сл*в*.
Відповідь:
Козаків перемогли, але не скорили. Вони гинули, не піддавшись, не схилившись, залишаючи по собі невмирущу славу.
9) Увідповідніть.
1) Богдан а) чорт
2) Машка б) фортеця
3) Патріот в) замок
4) Антипко г) машина
5) Василько д) історик
6) Северин е) форт
7) Тараканівський є) привид
8) Олеський ж) пластун
9) Хотинська з) Шерлок Холмс
Відповідь: 1)д, 2) г, 3) є, 4)а, 5) з, 6) ж, 7) е, 8) в, 9) б.
10) Увідповідніть.
1) Стояла не на горі, а нижче, на пагорбі над водою. Напрочуд ошатна, струнка : вежі мов панни в дахах – капелюшках, між ними – високі акуратні зубчасті мури.
2) Уритий у землю, мов кротяча нора, замаскований, наче засідка хижого звіра.
3) Щуплий, невеличкого зросту чоловічина.
4) Дебелий парубійко, накачані м'язи й коротко стрижена потилиця.
5) Патріот загарячкував, скрутив дулю.
6) Елегантний, модний до неможливості, зачесаний так гладесенько, що волосся лежало, мов прилизане.
А) Привид
Б) Власник шаблі
В) Хотинська фортеця
Г) Антипко
Д) Покупець
Е) Тараканівський форт
Відповідь : 1.в, 2. е, 3.б, 4.д, 5.а, 6.г.
11. Рефлекція
Гра «Клубочок надій і сподівать».
Учитель : Перед нами уявний клубочок ниток. Нехай ця ниточка, як ниточка Аріадни, об'єднає нас любов’ю, щирістю, повагою… А кожен, до кого потрапить клубочок, має сказати своє слово з приводу нашої сьогоднішньої роботи.Що нового дізналися на уроці? Який вид роботи найбільше сподобався?
12. Інтерактивна вправа «Незакінчене речення».
Продовжіть речення.
- Найбільші труднощі відчув (ла)…
- Найбільший мій успіх - …
13. Домашнє завдання.
Обов’язкове. Якби вас запросили знятися у фільмі за мотивами повісті З. Мензатюк «Таємниця козацької шаблі» , то кого б ви зіграли? Обгрунтуйте свій вибір
2 на вибір. Перегляньте фільм «Історія українських земель. Козаки (перша частина)»