Ознайомити учнів з новою буквою Кк, її звуковим значенням; вчити читати слова з різною звуко – складовою структурою; розширювати уявлення про слова, що звучать однаково, але мають різне значення; розвивати в учнів аналітико-синтетичні вміння, увагу, пам'ять, логічне мислення, фонематичний слух; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати уважність, інтерес до читання, любов до тварин, дружні відносини в класній родині
1 клас
Тема. Звук [к], вивчення букви Кк («ка»). Звуко-буквені зіставлення. Аналітико-синтетичні види роботи зі словами.
Мета: ознайомити учнів з новою буквою Кк, її звуковим значенням; вчити читати слова з різною звуко – складовою структурою; розширювати уявлення про слова, що звучать однаково, але мають різне значення; розвивати в учнів аналітико-синтетичні вміння, увагу, пам’ять, логічне мислення, фонематичний слух; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати уважність, інтерес до читання, любов до тварин, дружні відносини в класній родині
Обладнання: презентація, крапельки, звукові фішки.
Перебіг уроку
Продзвенів уже дзвінок
Нас покликав на урок.
Всі сідайте тихо, дітки,
Домовляймось не шуміти,
Руку гарно піднімати,
На уроці не дрімати,
Дружно й плідно працювати.
Як то чудно дзвоник грав –
Нас до казки всіх скликав:
(Звучить музика, розпочинається казка)
- Діти, коли я до вас йшла в гості на урок, зустрілася з хмаринкою.
Хмарка темна напливала,
Крапельки дощику збирала.
Ось – ось дощик стане накрапати –
Думаю, треба парасольку відкривати.
Дощик, дощик – жартівник,
Він до жартів, мабуть, звик.
А цей дощик був незвичний,
Подивіться, симпатичний.
О
О
(Крапкельки опускаються, а учні називають буки. Презентація)
ІІІ. Актуалізація опорних знань. Повторення вивченого матеріалу
1. Робота в групах. Гра «Прочитай і знайди помилки»
— Прочитайте речення, записані друкованим шрифтом, проаналізуйте помилки, допущені у них.
В нас є крапельки такі
Ви ж хутенько їх зберіть –
І як правильно розставите –
Слово швидко прочитаєте
(Презентація)
ІV. Повідомлення теми уроку.
Капітошка зацікавивсь:
- З чого складаються слова?
- Які бувають звуки?
- Давайте назвемо звуки у його імені.
/
- 0 |
= 0 |
- 0 - |
- 0 |
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Знайомство із звуком [к]
- Вимовимо разом цей звук [к]
- Як ми його вимовляємо: легко чи язичок зустрічає перешкоду?
— Перешкода створюється глибоко в горлі задньою частиною язика.
Віднесення звука до приголосних. Отож, цей звук голосний чи приголосний?
Правильно, звук [к] – це приголосний твердий звук. Вінине буває м’яким, може бути тільки пом’якшеним, коли після нього стоїть звук [і]
Пропоную відгадати загадку:
Маленькі лапки,
А в лапках – царапки.(Кіт)
= 0 - |
Саме в цьому слові звук [к’] пом’якшений. Його пом’якшує звук [і]
Виділення оплесками звука [к] зі слів: вікно, кишеня, жук, мак, ластівка, гумка, кружка, корабель ( наголошуємо, де в слові живе іменинник нашого уроку, звук [к])
Показ букви Кк (великої і малої) , ознайомлення з її назвою, аналіз графічної будови.
а) письмо великої букви «К»
б) письмо маленької букви «к»
- Отже, продовжіть моє речення: «Звук[к] на письмі позначається буквою….
Визначення місця букви Кк в кишеньковій азбуці.
— На що схожа буква Кк?( виділення букви оплесками)
Каченята йшли рядочком,
Раптом гілочку знайшли,
Із якої 2 листочки
Вниз і вгору відросли.
Качка, дітям: «ках-ках-ка»
Придивіться: буква «Ка».
4. Гра «Добери слово зі звуком [к]
Потрібна відповідь така:
5. Робота в парах.
Діти один одному називають по два слова з буквою «ка» (Якщо учень називає, сусід по парті дарує крапельку)
6. Утворення та читання складів.
ФІЗХВИЛИКА
https://www.youtube.com/watch?v=z2qaeWuPTFE
VІ. Робота за Букварем (с. 78–79)
1. Гра «Упіймай слова зі звуком [к]»
Учитель повторно читає текст про квочку, учні називають слова зі звуком [к].
2. Робота над сюжетним малюнком
— Кого ви бачите на малюнку? Хто літає вгорі? Яка трава? Які квіти відцвіли?
3. Читання складів та буквосполучень
4. Читання стовпчиків слів
— Яке злиття спільне для кожної колонки?
Кокос — плід кокосової пальми у вигляді великого горіха.
Кулон — жіноча прикраса з дорогоцінного каміння або іншого матеріалу на ланцюжку, яку носять на шиї.
5. Робота над анаграмами: сокіл — лісок, кулон — клоун
6. Аналіз слів-предметів, намальованих у «віночку»
Калина, кіт, мак, котики, капуста, кролик, кукурудза.
— Виконайте звуковий аналіз слів кіт, кролик.
— Назвіть односкладові слова.
— У якому слові чотири склади?
— Назвіть трискладові слова.
7. Утворення слів колосок, кавун, сумка
8. Утворення та прочитування слів, поданих у «променевій» таблиці (с. 79)
9. Робота над текстом за Н. Забілою
Читання тексту вчителем
— Де ходила квочка? Скільки в неї було курчат? Хто напав на курчат? Хто врятував курчат?
— Якою була Марійка?
— Який епізод тексту зображений на малюнку?
VIІ. Підсумок уроку
— Яку нову букву вивчили на сьогоднішньому уроці?
— Який звук вона позначає?
— А зараз ми разом поринемо у казку. Подивіться фрагмент мультфільму
«Капітошка» і запам’ятайте слова з буквою «ка»
— Щ о вам сподобалося на уроці?
А мені сподобалося, що ви виявилися чуйними, добрими, допомогли Капітошці знайти справжнього друга. Хоча випробування для вас були складними, але ви впоралися! В справжні МОЛОДЦІ!!! Тому на згадку про цей дивовижний урок, я дарую вам всю історію дружби цих героїв. Беріть з них приклад.