Конспект уроку з позакласного читання в 5 класі "Олена Пчілка.Оповідання «Сосонка». Ідея притягальної, захисної сили рідного дому. Дивовижна пригода з хлопчиком Івасем"

Про матеріал
Мета : ознайомити учнів з короткими відомостями про життя і творчість О.Пчілки , познайомити школярів із поняттям „оповідання” та його жанровими особливостями , проаналізувати зміст оповідання «Сосонка», поглиблювати навички аналізу та переказу тексту, формувати ключові життєві компетентності учнів, розвивати пам’ять, увагу, усне зв’язне мовлення учнів, навички виразного читання, уміння самостійно опрацьовувати матеріал; виховувати любов до природи, до рідної батьківської домівки, доброту, чуйність Обладнання : аудіозапис повільної музики , ілюстрації із зображенням бджілки та сосни, портрет письменниці , диво – зірочки (для проведення релаксаційної вправи ), картки з індивідуальним завданням, ілюстративний матеріал із завданнями уроку, мультимедійна презентація Тип уроку : урок засвоєння нових знань . Форма уроку : урок – діалог .
Перегляд файлу

Конспект навчального заняття з української літератури в 5 класі

 

 

Тема : Олена Пчілка. Розповідь про письменницю. Оповідання «Сосонка». Ідея притягальної, захисної сили рідного дому. Дивовижна пригода з хлопчиком Івасем.

Мета : ознайомити учнів з короткими відомостями про життя і творчість

О.Пчілки , познайомити школярів із поняттям „оповідання” та його жанровими особливостями , проаналізувати зміст оповідання «Сосонка», поглиблювати навички аналізу та переказу тексту, формувати ключові життєві компетентності учнів, розвивати пам’ять, увагу, усне зв’язне мовлення учнів, навички виразного читання, уміння самостійно опрацьовувати матеріал; виховувати любов до природи, до рідної батьківської домівки, доброту, чуйність

Обладнання : аудіозапис повільної музики , ілюстрації  із зображенням бджілки та сосни, портрет письменниці , диво – зірочки (для проведення релаксаційної вправи ), картки з індивідуальним завданням, ілюстративний матеріал із завданнями уроку, мультимедійна презентація

Тип уроку : урок засвоєння нових знань .

Форма уроку : урок – діалог .

На уроці будуть формуватися такі групи компетентностей : соціальна; комунікативна; інформаційна; самоосвітня; пізнавальна; особистісна ; продуктивної творчої діяльності .

Ключові поняття : оповідання, сюжет , композиція, художні засоби .

Хід уроку

І. Організаційна частина .

1. Привітання з учнями .

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів .

1. Технологія „Пароль” ( Ця інтерактивна технологія передбачає , що, привітавшись , учитель не пропонує всім учням сісти , а просить кожного назвати , не повторюючись ( ланцюжком ) , суттєве  для матеріалу попереднього уроку слово ( словосполучення ) , ключове слово – своєрідний пароль ). Паролем цього уроку можуть бути слова : Костянтина Малицька, опис, соловейко, артист, співак - віртуоз .

2. Асоціювання.

Побудуйте асоціативний ряд на основі здобутих знань та почуттів до слів : соловейко , творча особистість , художній опис(один із учнів біля дошки).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів .

1. Вступна бесіда.

• Діти, кого зображено на представленій ілюстрації?(Бджілку).

• Дійсно, це – бджілка . Якими епітетами ми можемо охарактеризувати

цю комаху?

Слово вчителя

Саме такою невтомною, активною, невсипущою трудівницею була українська письменниця Олена Пчілка, яка, як бджілка, зносила мед до вулика української культури. Справжнє ім’я її Ольга Петрівна Драгоманова, по чоловікові – Косач. Саме про її життєвий шлях та літературну діяльність ми сьогодні й поговоримо. Але перед тим, як я оголошу мету нашого уроку, мені б хотілося провести вправу «Очікування»

3. Презентація мети , завдань уроку

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу .

1.Прес – конференція „ Життєвий та творчий шлях О.Пчілки”.

Учні класу отримали випереджальне завдання опрацювати біографію письменниці. Вони розподілились на дві групи: журналісти підготували питання, за опрацьованим матеріалом, а експерти – біографи – відповіді на них.

 Слово вчителя

О.Пчілка відомий майстер оповідання . А що ж це таке оповідання?

2. Мозкова атака

На дошці записано слова : невеликий твір, прозовий твір, розповідь про подію, головні персонажі, обмежений час, проміжок часу. Використовуючи ключові слова з дошки та матеріал підручника з’ясуйте, що таке оповідання і виразно прочитайте визначення. Перевіримо,як засвоїли відомості.

3. Експрес – опитування

• Це великий твір?

• Прозовий чи віршований ?

• Чи багато в ньому головних героїв?

• Життя героїв показується за тривалий час?

• Багато подій відбувається у житті головного героя ?

Зробимо висновок.

Оповідання – це невеликий прозовий твір, у якому розповідається про одну або кілька подій з життя одного героя чи кількох головних персонажів протягом обмеженого проміжку часу

4. Робота з текстом оповідання „Сосонка”. Окремі учні виконують завдання   з картками.

1.Знайдіть на початку оповідання опис лісу і зачитайте уривок.

2.У якій казці Василя Королів – Старого маленька лісова істота захищала

зелене дерево від діда – дроворуба? («Хуха – Моховинка»)

3.Які події, реальні чи казкові, покладені в основу твору?

4.Назвіть головних героїв оповідання.

5.Яке враження справив на вас Івась?

6.Як ставилася зелена сосонка до безлистих дерев у зимовому лісі?

7. Що змусило Максима знищити чудове деревце і відвезти його на базар?

8.Як поставився Івась до того, що батько зрубав деревце. Чи хоч трохи жалів

сосонку? А ви її жалієте? Чому?

9.З якої причини Максим із сином заночували у місті?

10.З яких слів Івася ви розумієте, що вдома у нього немає святково прибраної

сосни. Зачитайте відповідний уривок.

11.З якою метою Івась вирішив забрати сосонку додому?

12.Як сосонка стала віхою для подорожніх на шляху?

13.Якою вона була раніше, знайдіть її опис на початку твору. Які художні

засоби використовує автор?

14.Чи варто було рубати сосонку заради одного святкового вечора?

15.Як сосонка допомогла Івасеві знайти дорогу додому? Чи можна на основі

цього епізоду сказати, що сосонка за зло віддячила добром?

16. За допомогою яких художніх засобів автор досягає розкриття теми та ідеї

оповідання?

17.Які народні звичаї, морально неписані закони змальовуються у творі?

Учні коментують роботу з картками.

5. Демонстрація ілюстрації із зображенням сосни

• На основі матеріалу опрацьованого додатково, розкажіть, що ви дізналися про вічнозелене дерево сосну.

• Що символізує сосонка?

• Розтлумачте назву твору?

• Визначте ідею твору (записуємо в зошит). Ідея притягальної сили рідної землі

6. Фізкультхвилинка.

7 . Ідентифікація.

Заздалегідь підготовлені учні зачитують уривки з оповідання «Сосонка», а

всі інші діти відгадують, хто є автором діалогу.

V. Закріплення вивченого матеріалу

1.Запитання для контролю із використанням технології «Мікрофон»

1)Якою постала перед вами особистість письменниці?

2) Які риси характеру О.Пчілки достойні, на вашу думку, наслідування?

3) Дайте визначення оповідання.

2.Творча групова робота

• Складання сенканів ( 1 група – до слова О.Пчілка, 2 група – до слова сосонка, 3 група – до слова Івась ). Учні зачитують роботи.

VІ. Рефлексія .

1. Технологія незакінчених речень .

• На уроці для мене цікавим було ...

• Найбільше мені сподобалося...

• Я іду з уроку із ...

2. Самоаналіз учнів .

3. Оцінювання відповідей учнів учителем .

4. Слово вчителя .

• Чи здійснилось ваше бажання ?

• Чи знаєте ви , що треба зробити , коли з неба падає зірка ?

Я хочу запропонувати вам переглянути відео - ролик, який

продемонструє зоряне небо і зорепад, який трапляється дуже рідко. І

саме цей зорепад я хочу подарувати вам, дорогі діти, і побажати , щоб

усі загадані вами бажання та заповітні мрії обов’язково збулися

Ім’я учня _______________________________________________

Самоаналіз

Проаналізуйте свою роботу на уроці .

На кожне із запитань дайте відповідь так ( 2 бали ) чи ні ( 0 балів )

1. Ви брали активну участь у роботі на уроці ________________

2. Ви брали активну участь у „прес - конференції”_______

3. Ви давали правильні відповіді на запропоновані

запитання______________________________________

4. Ви виконували творче завдання__________

5. Ви правильно дали визначення «оповідання - це»____________

6. Ви вдало будували асоціативний ряд _________________

Усього балів_____

doc
Додано
27 травня 2020
Переглядів
2319
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку