Конспект уроку з природознавства. 2 клас. Тема. Птахи навесні

Про матеріал

Конспект уроку з природознавства. 2 клас.

Тема. Птахи навесні

Обладнання: малюнок дерево з листочками, вірші, загадки про пташок,

презентація до уроку, мікрофон, мультимедійна презентація.

Тип уроку: комбінований.

Перегляд файлу

Конспект уроку з природознавства. 2 клас.

Тема. Птахи навесні

Мета. Розширити та поглибити знання учнів про світ птахів, вчити дітей

вдумливо, дбайливо ставитися до навколишнього середовища, замислюватися

над наслідками своїх дій; допомогти усвідомити, яку користь приносять птахи,

повторити правила поведінки в природі; сприяти розвитку

спостережливості,інтересу до пізнання тваринного світу,

допитливість;виховувати любов до природи, бажання оберігати птахів, інтерес

до усної народної творчості.

 

Обладнання: малюнок дерево з листочками, вірші, загадки про пташок,

презентація до уроку, мікрофон, мультимедійна презентація.

 

Тип уроку: комбінований.

 

Вид уроку: урок – презентація

Хід уроку

І. Організаційна частина.

Продзвенів уже дзвінок,

Він покликав на урок.

Тож і ми часу не гаймо,

Урок «Природознавство» розпочинаймо!

Учениця.

Ми вам раді, люди добрі,

І вітаємо щиро вас.

Всіх запрошуємо ласкаво

На урок у другий клас.

- Подаруймо свої посмішки Сонечку, щоб наш урок був гарним, цікавим і

змістовним.

- Я сподіваюсь, що ви будете сьогодні на уроці.

Учні. Активними, уважними, розумними.

- Я згідна з вами. Я думаю, що вам і мені буде приємно працювати на

уроці.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

- Сьогодні у нас урок незвичайний, тому що до нас завітала гостя, а хто саме,

ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку:

Привітанням журавля

Я пробуджую поля,

Небеса і ручаї

Та розквітчую гаї

І усякий мене зна…

Відгадали? Я - Весна.

- Так, це справді так. Весна завітала до нас, щоб звеселити й прикрасити нам

урок.

Весна поспішила до вас на урок. Вийшла вона до нашої школи і помітила одиноку Берізку. Берізка була сумною, з очей капали сльози. Вона була засмучена, що Весна пройшла поряд і не подарувала їй зеленого вбрання. Наша гостя їй сказала, що поспішає на урок природознавства у 2 – Б клас, щоб перевірити знання дітей. Для цього вона підготувала завдання, які необхідно вам буде виконати. Коли ви їх будете виконувати правильно, то Берізка отримуватиме листочок. Отже, щоб звеселити Берізку необхідно працювати швидко, давати чіткі та правильні відповіді.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

1. Фронтальне опитування

- Перше завдання, яке вам необхідно виконати – це дати відповіді на

запитання з домашньої роботи. Щоб дізнатися, як ви підготували домашнє

завдання, ми зараз проведемо невеличке змагання по рядах. По три завдання кожному ряду. Доки ми будемо працювати усно, дехто виконуватиме індивідуальне завдання на картках. ( 4 учні працюють з картками).

Запитання для опитування

- Які метелики з`являються коли ще довкола лежить сніг? (Кропив`янка).

- Який метелик жовтого кольору? (Лимонниця).

- Яких метеликів вважають найгарнішими в наших краях? (Павине око,

Жалібниця, Адмірал).

- Які ще комахи прокидаються ранньою весною? (Мухи).

- Де вони ховаються на зиму? (Між віконними рамами, у будинках)

- Хто з комах прокидається в лісі з настанням весни? (Мурашки).

- Коли у мурашок з`являються перші личинки? (На початку травня).

- Чия сім`я вся гине восени? (Джмелина).

- Де утворюють нові сім`ї молоді самки? (В тріщинах, старих норах)

- Молодці. Я бачу ви всі гарно підготувалися до уроку. Тому перемагає

дружба. (Оцінювання учнів)

 

IV. Фенологічні спостереження.

1. З’ясування змін у природі.

– Про погоду сьогоднішнього дня нам допоможе дізнатися черговий синоптик,

тому надаємо йому слово.

Виступ синоптика.

- Добре, молодець. Сідай. За таку гарну відповідь ти отримуєш бали

- А тепер послухаємо народного синоптика.

Виступ народний синоптик.

Сьогодні за народним календарем 5 ЛЮТОГО,

(Лютий, наші прадіди ще називали зимобор, крутень, бокогрій, криводоріг.) – Агафоннік Напівхлібник.

Агафоннік в засіках спини не розгинає, здоровому зерну рахунок веде.

Якщо вранці кричить синиця - до морозу.

У цей день не можна дивитися на падаючі зірки: це – погана прикмета, яка

передвіщає тому, хто побачив, або кому-небудь з членів його сім'ї велику біду.

Сьогодні небажані ні весілля, ні заручини.

- Молодець. Сідай. Ти отримуєш …

- Отже, дякуємо нашим синоптикам за такі повідомлення! Діти, а ви продовжуйте вести спостереження у ваших зошитах, помічайте зміни, які відбуваються в природі.

V. Повідомлення теми і завдань уроку.

- Гостя, яка завітала до нас на урок, розкаже нам багато цікавого про зміни в

живій природі навесні, а зокрема з птахами.

Тому тема нашого уроку – Птахи навесні.

Завдання уроку:

1) Розширити та поглибити знання про світ птахів ;

2) Закріпити знання про те, яких тварин називають птахами;

3) Дізнатися, із якими змінами пов'язане повернення перелітних

птахів;

- Чи відбуваються зміни в житті птахів навесні? Які саме ?Чому ?

- Відповіді на ці запитання отримаємо, працюючи на уроці.

VІ. Робота над темою уроку

1. Бесіда

- Діти, давайте з вами пригадаємо, яких тварин називають птахами?( Птахи - це тварини, тіло яких укрите пір'ям ).

- На які групи поділяють всіх птахів? (зимуючі, перелітні)

- Щоб дізнатися,про яких саме птахів ітиме мова, вам потрібно уважно

послухати та відгадати загадки.

2. Робота над загадками

1. Маленька, чорненька, співає, щебече,

Під стріхою з глини зліпила гніздечко,

Роздвоєний хвостик, як ножички, має.

Що це за пташина? Хто пташку цю знає? (Слайд - ластівка)

C:\Users\Andreyzaja2010\Desktop\ПРЕЗЕНТАЦІЯ\1342687473_lastochka.jpg

Ластівка – вісник добра, щастя, початку, надії, відродження, весни, сходу сонця, домашнього комфорту. Харчується ластівка в основному різними видами комах, яких вона з невимушеною легкістю ловить у польоті. Серед цих

комах багато й сільськогосподарських шкідників. Іноді харчується павуками, яких ловить на стінах або у траві. Зимує ластівка в Африці, Індії й Бірмі.

- Я знаю, що дехто з вас підготував і вірш про цю дивовижну пташку.

Декламування вірша учнем

2. У долині цілий день

Він співа дзвінких пісень.

Як верба і як калина,

Птах цей — символ України.

Тішить піснею людей

Гарна пташка — …( Слайд - соловей)

C:\Users\Andreyzaja2010\Desktop\ПРЕЗЕНТАЦІЯ\Без названия (1).jpg

 

- Протягом травня та червня ми слухаємо солов’їні співи. На заході України співає соловейко західний. У нас, на сході, співає соловейко східний, або звичайний. Зимують обидва вони у Центральній Африці. Кажуть, що вони співають і на зимівлі, і на міграційних шляхах. Соловейки прилітають до нас у травні. Відлітають у серпні - на початку вересня. Їжу добувають у листяній підстилці (різні комахи та їхня гусінь і лялечки, павуки, черв’яки), а восени їдять ягоди.

 

 

3. Він мостить гнізда на дахах,

У теплий край літа далеко.

Як зветься той цікавий птах?

Ну скажіть хутчіш? (Слайд - лелека)

 

C:\Users\Andreyzaja2010\Desktop\ПРЕЗЕНТАЦІЯ\Без названия (2).jpg

Білий лелека один з найулюбленіших птахів. По-різному його називають в Україні: бусол, чорногуз, бузько, гайстер, боцюн. Лелека – птах, що приносить щастя, персонаж багатьох казок та легенд. Харчуються переважно дрібними тваринами — дощовими черв'яками, комахами, жабами, мишами, рибами та іноді падаллю. У серпні зграї, керуючись інстинктом, починають тягнутися на південь. У нас зграї звичайно нараховують від 2-3, до сотні лелек. Але іноді можна побачити й великі багатосотенні скупчення. Зграї поступово збільшуються на шляхах перельоту i на Балканах складаються вже з тисяч птахів.

 

- Я знаю, що дехто підготував вірш і про лелеку. Будь ласка.

Декламування вірша учнем

4. Я перший приношу весну

Буджу все від зимового сну.

Співаю я під вікном

Люди називають мене…( Слайд - шпак)

C:\Users\Andreyzaja2010\Desktop\ПРЕЗЕНТАЦІЯ\Без названия (3).jpg

Шпаки трохи менші за дроздів. Маса тіла до 98 грамів. Поширені майже по всій Європі (крім крайньої Півночі). Птахи-перелітні, зимують у південних областях Європи. На Україні їх можна побачити в мішаних і листяних лісах, ярах і урвищах, на скелях. Пісня – гучна, насичена звуками із пісень інших птахів, гавкання собак. Живляться майже виключно комахами.

- А зараз послухайте вірш про шпаків.

- Молодець. За вірш ти отримуєш … балів.

 

5. Ти відгадай мою загадку,

Вгорі тремтить сіренька цятка‚

Й пісні співає голосні.

Та жаль‚ що тільки навесні.

Ну називай же без відмовок,

Що ця пташка...( Слайд - жайворонок)

C:\Users\Andreyzaja2010\Desktop\ПРЕЗЕНТАЦІЯ\270px-Alauda_arvensis_2.jpg

Жайворонки України зимують в північній Африці або в Індії, вертаються в Україну на початку березня, а відлітають в жовтні. Живуть переважно в полях, там в'ють гніздо просто на землі. Починаючи співати, жайворонок швидким летом підіймається вгору, описуючи велику спіраль. Згори летить спочатку повільно, а потім раптово складає крильця і «каменем» падає додолу. Живиться комахами, хлібними зернами і насінням бур'янів. П'є росу з листя трави, і це дозволяє йому жити і в посушливих степах південної України.

- Отже, діти, ви послухали невеличку розповідь про пташок.

Відгадали правильно загадки, тому за це завдання наша Берізка отримує листочок.

- А тепер давайте з вами пригадаємо, які це птахи?

- Чому їх називають перелітними? (Тому, що ці птахи восени від нас

відлітають у теплі краї, а весною повертаються).

- Яких перелітних пташок ви ще знаєте? (Відповіді учнів).

- За те, що ви так старанно допомагаєте Весні одягнути Берізку, вона дарує

вам наступне завдання, під час якого ви трішечки відпочинете.

Фізкультхвилинка. Птахи перші вісники весни

Крильця пташки розправляють,

(Руки розвести в різні боки).

Їх до сонця підіймають.

(Руки в гору, потягнутись).

Потім можна політати

(Покрутитися, рухи руками).

І комашок поганяти.

(Вгору низ).

На галявину злетілись,

(Присісти).

Там зернят вони наїлись.

Потім знову полетіли,

(Рухи руками вгору та вниз).

У гніздечко хутко сіли.

(Сісти на місця).

- І знову за гарно виконане завдання наша Берізка отримує листочок.

3. Розповіді про пташок (Робота груп).

Розповідь складається у вигляді коротких повідомлень учнів про птахів з

показом слайдів

- А зараз давайте послухаємо роботу наших груп.

- Кожній групі було завдання – підготувати розповідь про перелітних птахів

нашої місцевості.

1 учень. Першу звістку про весну приносять граки. Зиму провели вони на

півдні нашої країни. Вони дуже спішили до себе на батьківщину. По дорозі не

раз попадали в жорстокі заметілі. Десятки, сотні птахів вибивались із сил,

гинули на шляху. Долетіли найсильніші. Це дуже корисний птах: кожен грак за

день може знищити до 400 дротяників.

2 учень. Качки люблять мілководі водоймища, що постачають їм хороший

рослинний і тваринний корм. З настанням значного похолодання качки летять

на південь в плавні Дніпра, Південного Буга, Дністра, Дунаю. При перельотах

качки нерідко об'єднуються у великі зграї разом з деякими іншими видами

свого сімейства.

3 учень. Забарвлення журавля скромне: він сірий, чорнуватий на крилах,

голова і нижній бік шиї чорно сірі. Боки голови і верх шиї білі. З заду звисає

пишний жмут довгого пір’я. . Це не хвіст, як часто гадають, а частина махового

пір’я крил. Журавлі (в льоту) завжди тримаються строю. Гніздиться журавель у

глухих місцях: на великих порослих кущами болотах, на степових, заростаючих

озерах, на великих заплавних луках. Живляться комахами, зміями, ящірками,

мишами. На полях клюють зерно, особливо горох, коноплі. Старі журавлі дуже

обережні і при будь-якій небезпеці голосно кричать. Зимують журавлі в Криму,

в північній Африці, північній Індії.

4 учень. Малинівки - родичі солов'я. Пісенька в малинівки тиха, ніжна. Удень

пташка мовчить, годується сама й годує інших, а вранці і ввечері, навіть у

дощову й сиру погоду чується її голосок: « тик-тик-рик». Малинівка –

комахоїдний птах. Крім комах малинівки їдять дрібне насіння, клюють ягоди.

5 учень. Сіра гуска великий птах дуже схожий на свійську гуску. Це дуже

обережний птах, особливо в зграях. Живиться майже виключно рослинною

їжею - зеленими частинами, корінцями, плодами і насінням рослин, що ростуть

біля води, але можуть годуватися і на сільськогосподарських полях. Весною

прилітає в березні. Летять гуси сірі під час перельоту високо, утворюючи кут.

6 учень. Буро-сіра з темним смушком на грудях зозуля своїм забарвленням

нагадує великого яструба. Кування її можна почути в лісах нашої країни. Так

широко розповсюджений цей птах. Самець кує всю весну і половину літа.

Зозуля не будує гнізда. Яйця зозуля підкидає у гнізда дрібних птахів. Зозулі

живляться тільки гусенями і комахами. Тому вони прилітають в середині квітня

і відлітають в кінці літа. Зимують в Африці і південній Азії. Основна їжа –

волохата гусениця. Зозуля – одна із найкорисніших лісових птахів.

7 учень. Одуд - красивий птах із строкатим забарвленням з довгим, тонким,

трохи зігнутим донизу дзьобом, великим рудим чубом на голові, якого він то

розпускає, то складає, якщо помітить щось підозріле.

В Україні одуди гніздові і перелітні птахи всіх областей. Живуть у лісах і у

відкритій місцевості з окремими деревами, розрідженими лісами. Прилітають

птахи на місця гніздування в другій половині березня. Основною їжею, яку

приносять батьки пташенятам, є капустянки – шкідливі комахи, а також жуки,

їхні личинки, різна гусінь.

8 учень. Деркача побачити вдається рідко, але його можна почути за його

криком у шлюбний період. Живуть деркачі поодинці й ніколи не утворюють

зграй. Поодинці вони відлітають на зимівлю. Зимує він в Африці. Він

повертається із зимування досить пізно. Більшу частину життя проводить на

землі у заростях високої трави. Найулюбленіші місця — трависті луки, луки із

заростями чагарників, хлібні та конюшині поля. За небезпеки намагається

врятуватися втечею. Бігає досить швидко, вправно перебігає поміж травою та

часто змінює напрямок бігу. Всполоханий деркач перелітає недалеко та знову

опиняється у траві. Під час перельоту літає швидко.

- Молодці,діти. Отже за добре підготовлене завдання кожної групи Весна

подарувала листочки. А наша Берізка повеселішала.

4. Робота в парах Гра « Хто зайвий »

- А зараз, дітки, пограємо в гру « Хто зайвий». Але будьте уважні.

Подумайте, які птахи зимуючі, а які перелітні. Виберіть тільки перелітних.

I пара – ластівка, голуб, лебідь, дятел, дика качка.

II пара – журавель, синичка, дикі гуси, сорока, іволга, снігур.

III пара – зяблик, лелека, ворона, деркач, соловей.

IV пара – шпак, горобець, жайворонок,одуд, сойка.

V пара - малинівка, синичка, дрізд, сорока, грак.

Підсумок. Молодці, діти. Отже, перша причина відльоту птахів – це голод,

нічим живитися, немає комах. А зимувати залишаються ті, що живляться різним насінням, рештками рослин. Тому з настанням весни і повертаються птахи.

- З даним завданням ви знову справилися дуже гарно і допомогли Весні

подарувати ще один листочок для Берізки.

VІІ. Закріплення нового матеріалу

1. Робота з підручником

- Щоб більше дізнатися про перелітних птахів відкрийте підручник на с.100 -

101. Отже, слухайте.

З настанням весни повертаються у рідні місця перелітні птахи. Одні птахи

прилітають до нас раніше, а інші – пізніше. Час прильоту залежить від того,

коли в наших краях з'являється для них корм.

- А тепер прочитайте самостійно. На це я вам даю 3 хвилини.

1 ряд – читає про шпака

2 ряд – читає про жайворонка

3 ряд – читає про солов'я ( слайди)

(В цей учитель перевіряє роботи на картках. І виставляє оцінки за домашнє

завдання).

- І тепер ми з вами можемо дати відповідь на поставлені запитання:

- Чи одночасно прилітають птахи до нас? (Ні. Одні раніше, а інші - пізніше ).

- Від чого залежить їх час прильоту? ( Час прильоту залежить від того, коли в

наших краях з` являється для них корм).

1 ряд

1. Коли прилітають шпаки? (у кінці березні)

2. Хто першим прилітає? ( самці)

3. Як називаються будиночки, в яких поселяються птахи? (шпаківні)

4. Чим самці приваблюють самок? (співом)

2 ряд

1. Разом із якими птахами повертаються жайворонки? (Шпаками).

2. Де співає пташка? ( В польоті).

3. Який зовнішній вигляд мають жайворонки? ( Сірі, з темним ряботинням).

4. Чим живляться птахи? (Комахами, а також насінням бур`янів).

3 ряд

1. Коли повертаються солов'ї? (На початку травня)

2. Чим живляться? (Жуками, мухами, гусінню).

3. Як в народі кажуть про приліт солов'я? ( Соловей прилетить тоді, коли

зможе напитися роси або дощової води з березового листка).

4. Де селяться ці птахи? (В садах, парках).

- Отже, діти, молодці. Ви всі правильно дали відповіді на поставлені мною

запитання, а значить читали уважно статтю. За роботу з підручником, Берізка

отримала ще листочки від нашої гості.

Фізкультхвилинка для очей (Слайд)

– Які геометричні фігури ви бачите на малюнку?

– Хто в них зображений?

– Обведіть очима ту фігуру, в якій зображена пташка.

– Молодці. За це завдання Весна знову дарує листочок Берізці.

3. Робота в зошиті з друкованою основою ( с. 36, 3 завдання)

- А зараз ми попрацюємо в зошитах з друкованою основою. Відкрили

зошити на с. 36, 3 завдання. Прочитайте уважно завдання. Що вам потрібно

зробити? (вирізати з додатка 2, ( на с. 63) і наклеїти відповідний малюнок

птаха. Обвести того, який повертається першим). (Лелеки – в березні або на

початку квітня, у квітні – зозулі та ластівки).

- Повторення правил т/б поводження з ножицями. На це я вам даю 4 хвилини.

(Під час роботи учнів звучить мелодія пташиного співу).

Слухання музичного запису.

- Як ви гадаєте, чий спів ви чули? (Солов'я, жайворонка, дятла, шпака)

- Молодці, діти. Отже, я бачу, що ви відтепер будете прислуховуватись до

співу, який почуєте. За це завдання Весна знову дарує Берізці листочок.

4. Хвилинка цікавинка

Цікаве про птахів.

 Найбільш морозостійкі серед птахів качки, гуси. Вони витримують

морози до 110 градусів.

 Найбільший птах у нашій країні - лебідь. Його вага досягає 12 - 16 кг.

Лебеді - кликуни можуть літати на висоті більше 8 ( восьми ) кілометрів.

 Чорний крячок проводить у повітрі 3 — 4 роки, не сідаючи ні на воду, ні

на землю.

 Чи знаєте ви, що ластівка - це Божа пташка, створена Богом із землі.

Благословив її Господь за те, що, коли розпинали Христа, ластівки крали

цвяшки. Своїм співом вона славить Бога. А ще кажуть, що вона

ключниця, бо приносить із - за моря золоті ключі, які відмикають літо і

замикають зиму.

 Деякі птахи у людей стали символами:

Лебідь - символ вірності і любові;

Сова - символ мудрості;

Голуб - символ миру.

- Діти, а ви чекаєте прильоту перелітних птахів?

- А зараз, діти, я хочу перевірити,які ви уважні і чи запам'ятали про що ми

говорили на уроці.

VІІІ. Підсумок уроку

1. Бесіда

- Наш урок добігає до кінця.

- Яких тварин називають птахами? (Птахи - це тварини, тіло яких укрите

пір'ям ).

- Яких ви запам’ятали перелітних птахів?

- З якими змінами у природі пов'язане повернення птахів?

- Чому різні птахи прилітають у неоднаковий час?

 

2. Рефлексія. Зарядка

- Якщо урок сподобався, то ви махаєте руками, як пташка крилами. Не

сподобався – присядьте, як засмучена пташка.

3. Заключне віршоване слово

Наш дивний світ такий, як казка:

Он в небі хмаронька пливе.

Тож бережи його, будь ласка,

Все в ньому гарне і живе.

Он квітка полум'ям палає,

І ясне сонечко блищить.

Чарівна пташечка співає,

Все в дивосвіт прийшло, щоб жить.

ІХ. Домашнє завдання

с. 100-102 – прочитати, дати відповіді на запитання. Завдання по варіантам:

1 варіант – скласти казку про перелітну пташку;

2 ряд – намалювати малюнок будь - якої перелітної пташк

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Горбачова Людмила
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
16 лютого 2018
Переглядів
10484
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку