Урок з природознавства у 2 класі. Ключовою метою якого є встановити причинно-наслідкові зв'язки між змінами в неживій природі, в житті рослин, тварин. Формувати уявлення про перелітних і зимуючих птахів. Поглибити знання про тварин, спосіб їх живлення, місце проживання. Розвивати спостережливість, уміння робити висновки, пам'ять, мовлення.
Урок з природознавства у 2 класі
Тема. Як тварини готуються до зими
Мета. Встановити причинно-наслідкові зв’язки між змінами в неживій природі, в житті рослин, тварин. Формувати уявлення про перелітних і зимуючих птахів. Поглибити знання про тварин, спосіб їх живлення, місце проживання.
Розвивати спостережливість, уміння робити висновки, пам'ять, мовлення.
Виховувати естетичне почуття, бережливе ставлення до природи, бажання брати участь у її охороні.
Обладнання: підручник «Природознавство», робочий зошит, ілюстрації із
зображенням комах, птахів, звірів; тематичні малюнки; завдання для роботи в групах і в парах; відео ролик; запис голосів птахів.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
Вже дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав,
Тож і ми часу не гаймо,
Всі трудитись починаймо.
ІІ. Підсумок фенологічних спостережень.
Загадка.
Коли з дерев всі листочки злітають,
Коли вже на південь птахи відлітають,
Коли небо сіре, холодний дощ ллється,
Оця пора як зветься? (Осінь)
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
ІV. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.
Відеоролик 1. Осінній ліс
Все літо літаю,
У поле, до гаю.
Збираю медок для любих діток! (Бджілка)
Розважаюсь у квітках.
А за мій мажорний звук
Називають мене…(Жук)
Голос тоненький, а ніс довгенький.
Хто його уб’є – той свою кров проллє. (Комар)
Завжди мандрує, все покуштує. (Муха)
Робота з підручником
Відео ролик 2. (Мурахи)
Відео ролик 3. (Бджоли)
Тлумачний словничок
Стільник – лист, утворений чашечками з воску. Бджоли роблять його для зберігання меду, виховання потомства та перебування дорослих бджіл.
Хвилинка-цікавинка.
Щоб зібрати 100 г. меду бджілці треба відвідати 1 мнл. Квіток.
Підсумок.
V. Бесіда з елементами розповіді про птахів.
Ним комах з нори виймає,
Про здоров’я лісу дбає? (Дятел)
Безліч мошок поїдає,
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує. (Ластівка)
По дворах стрибає,
Крихти збирає. (Горобець)
Я зробив йому хатину,
Він навколо обдивився,
Заспівав і оселився. (Шпак)
А вдень спочиває,
Має круглі очі,
Бачить серед ночі. (Сова)
Запис (спів птахів)
Робота в зошиті ст..17.
Обведи птахів, які відлітають у теплі краї (самостійно).
Сніг-сніжок із хмар летить,
Землю закриває,
Змерз горобчик цвірінчить,
Зернятко шукає.
Та немає їх!
А сніжок холодний,
Ой, дитино, крихту кинь!
Мерзну я голодний!
Пожалій мене, дитино, крихту кинь,
Бо на дворі на дорозі пропаду.
Я і зернятка під снігом не знайду.
- Що ви можете зробити для пташок взимку?
- Що можна покласти в годівничку для пташок?
Що то значить – годівничка?
Це маленький стіл для пташок.
А на ньому різна страви,
Горобці, синички, ґави,
Прилітайте на обід!
У їдальню вільний вхід.
Хвилинка-цікавинка
1. Сова на зиму заморожує в дуплі як у холодильнику мишей. В одної такої запасливої сови знайшли 2 кг. Мишей.
2. Синичка з’їдає за день стільки комах, скільки важить сама.
3. Ластівка за літо з’їдає близько мільйона комах
Підсумок.
VI. Фізкультхвилинка
Гра «Хто що промовляє»
Вчитель. Зозуля кує:
Учні: Ку-ку,ку-ку, ку-ку
Вчитель. Голуб воркує
Учні: Гу-гу, гу-гу, гу-гу.
Вчитель. Півень кукурікає
Учні: ку-ку-рі-ку, ку-ку-рі-ку,
Вчитель. Сова кричить
Учні: угу-угу-угу.
Покажіть як повільно ходить медведик.
Пожіть як лиска підкрадається до здобичі.
Гра «Сірий зайчик»
«Сірий зайчик сів і жде,
Спритно вушками пряде».
А тепер погріють зайчики ніжки
Зимно зайчику стоять, треба трішки постоять,
Скік-скік-скік
Треба трішки пострибать.
Пострибавши відпочить.
VII. Бесіда про підготовку тварин до зими.
Тихо-тихо у вранішньому лісі. Повітря прозоре і чисте, наче джерельна вода. Дихати легко і хороше. Ось вибіг на галявину велетень-лось. Озирнувся навколо. Захопив губами гілочку, почав снідати. А он біля годівниці з сіном, скупчилося кілька гарних, струнких оленів. А дикі кабани-вепри найбільше полюбляють дубовий ліс. У дібровах риють вони взимку глибокі рови, шукаючи жолуді. Це їхня улюблена їжа, смачна і поживна.
Пізно ввечері вийде на полювання найстрашніший хижак лісу – вовк. На зиму він ховається в най густіших хащах, у глибоких ярах, поблизу боліт. Часто вовки збираються в зграї, і шукають собі здобич.
Ведмідь
Холодати в лісі стало,
Осінь пізня вже настала.
Влаштував ведмідь барліг,
Спати там на зиму ліг.
Літо й осінь він старався –
Досхочу він наїдався.
Мед, малину, груші їв,
Рибу та мишей ловив.
Наїдавсь на повний ротик.
Бач, який товстий животик!
І тепер аж до весни
Будуть снитись гарні сни.
- Що робить взимку ведмідь?
Малюнок ведмедя у барлозі
Зайці
В полі, лісі проживають,
А хатиноньки не мають,
Довговухі стрибунці.
Сірі й білі є зайці.
Зимня шубка в них густіша,
Навіть сірого світліша,
Зовсім біла в біляка -
Гарна, тепла і м’яка!
Взимку від лисиць тікають, їстоньки собі шукають:
Обгризають верболіз,
Кору кленів і беріз.
Малюнок зайців
- Що їдять взимку зайці?
Борсук
Куцоногий борсучок –
Досить дивний хижачок.
Їсть молюски і комахи,
Може вполювати птаха,
Полюбляє і насіння,
Кукурудзу, груші, дині.
Цілу зиму борсучок
Спить, звалившись на бочок.
Нори на весні лаштує,
Чистить їх і ремонтує,
Щоб було де взимку спати,
Влітку вдень відпочивати.
- Що робить взимку борсучок?
Малюнок борсучка.
Білка
Бачиш, білочка стрибає?
То грибки вона збирає.
Сушить білочка грибки,
Наколовши на сучки.
Он вже скільки їх на гілці!
Вистачить на зиму білці!
Вже й горіхів нанесла –
Теж на зиму запасла.
Склала все: грибки і шишки,
А також смачні горішки
У своїм дуплі вона,
І зима їй не страшна.
Відеоролик 3. (Білка)
Робота з підручником
Знайдіть і самостійно прочитайте, що буде робити взимку їжачок.
Підсумок.
VIII. Робота в групах. (4 групи)
Завдання на картках
IX. Опереджуюче завдання.
Х. Підсумок уроку.
Хто як готується до зими?
(З’єднай стрілочками)
Впадають у сплячку лисиця
білка
борсук
заєць
Роблять запаси їжак
ведмідь
сова
Не роблять запасів вовк
Наша мандрівка з вами завершується, ми познайомилися з багатьма мешканцями лісу. Вони дуже раді, що ми побували у них у гостях. І на електрону пошту відправили нам телеграму.
Слайд. Телеграма.
ХІ. Телеграма.
ТЕЛЕГРАМА
«Від імені всіх, хто літає, стрибає, плазує, хто живе у траві, на деревах, у воді!
Людино!
Звертаємося до тебе ми з невідкладною вимогою: збережи нам життя, поверни своє обличчя до Матінки-природи!»
Лелека, журавель,
соловейко,олень,черепаха,
метелик та інші
Домашнє завдання: прочитати ст.. 45-49 у підручнику, і змайструйте разом з батьками годівнички для птахів
Он повзе мурашка,
ось хлюпоче річка.
Не зривай ромашку,
Не топчи травичку.
В зелені діброва,
В китицях ліщина
Глянь яка чудова,
Наша Україна.
Журавлі над лугом,
Крилять рівним клином.
Будь природі другом,
Будь природі сином.