Чому восени добре ростуть гриби ? Гриби їстівні та отруйні.
правила збирання грибів.
МЕТА :- Формувати у дітей систему уявлень про гриби як царство живих
організмів, ознайомити учнів з поняттями їстівні та отруйні гриби,
вчити виявляти ознаки грибів і за ними розпізнавати їстівні та отруйні
гриби на малюнках, формувати уявлення учнів про значення грибів
у природі, необхідність охорони грибів, правильне їх збирання.
- Розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення, допитливість, пізнавальну
активність, емоційний настрій дитини.
- Виховувати особистісні якості школяра, його екологічну культуру,
ставлення до природи, прагнення охороняти і примножувати природу
рідного краю.
ТИП УРОКУ : Урок засвоєння нових знань.
ВІДКРИТИЙ УРОК З ПРИРОДОЗНАВСТВА
У 2 КЛАСІ
ТЕМА : Чому восени добре ростуть гриби ? Гриби їстівні та отруйні.
правила збирання грибів.
МЕТА :- Формувати у дітей систему уявлень про гриби як царство живих
організмів, ознайомити учнів з поняттями їстівні та отруйні гриби,
вчити виявляти ознаки грибів і за ними розпізнавати їстівні та отруйні
гриби на малюнках, формувати уявлення учнів про значення грибів
у природі, необхідність охорони грибів, правильне їх збирання.
- Розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення, допитливість, пізнавальну
активність, емоційний настрій дитини.
- Виховувати особистісні якості школяра, його екологічну культуру,
ставлення до природи, прагнення охороняти і примножувати природу
рідного краю.
ТИП УРОКУ : Урок засвоєння нових знань.
ОБЛАДНАННЯ : Тема на дошці, шапочки-гриби, малюнки грибів, підручники,
зошити з друкованою основою, сигнальні картки, скринька,
таблиця ( Знаємо – дізнаємось ), магнітофон, флешка, дріжджі,
магніти.
ХІД УРОКУ.
І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.
Закінчилась вже перерва
Пролунав шкільний дзвінок.
А тепер усі швиденько
Налаштуйтесь на урок.
що ви, як і я, раді нашим гостям. Привітайтесь та подаруйте їм свої
чарівні доброзичливі посмішки.
Урок природознавства в першу чергу є уроком спілкування з природою, під час якого ми вчимося цінувати матінку-природу,
бачити її красу, відчувати себе її часточкою. Саме це я зараз
пропоную вам відчути.
УЧИТЕЛЬ ( читає ).
Краса чарівна є в усьому,
Лиш треба бачити її.
Вона у небі голубому,
У ній оновлені гаї.
Вона живе в малій сніжинці,
І в кучугурах на горі.
В тополі, кленах і в ялинці,
А ще у вранішній зорі.
Вона у білому тумані,
В краплиночці роси живе.
Вона у квітці полум’яній
І у хмариночці пливе ...
Краса в усьому – придивися !
Втішайся казкою краси.
Поглянь на світ і усміхнися,
В душі своїй красу неси !
- Я дуже хочу, щоб ці поетичні слова назавжди оселилися у ваших
маленьких добрих серцях.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ЖИТТЄВОГО
ДОСВІДУ УЧНІВ.
Слово надається черговому синоптику, який повідомить, яка погода та які природні явища чекатимуть на нас сьогодні.
( Учень підсумовує фенологічні спостереження за планом )
План спостережень. – Уявіть, що ви синоптики, і повинні нам всім повідомити про погоду та природні явища чекатимуть на сьогодні.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
- Діти, як повідомили наші синоптики, погода сьогодні чудова, настрій
у нас піднесений. А ось про що ми будемо говорити на уроці взнаєте,
коли відгадаєте, що за гість з лісу знаходиться у чарівній скриньці.
Ви задаєте мені питання про таємного гостя, а я буду відповідати
“ТАК” чи “НІ”.
Орієнтовні питання :
( Якщо діти не можуть відгадати, пропоную загадку )
В теплий дощик народився,
Парасолькою накрився.
Може б з лісу пострибав,
Якби другу ногу мав.
Як звуть нашого гостя ? ( Гриб )
( Малюнки грибів зі скриньки - на дошку )
Читає учитель.
Я – гарнесенький грибок,
Біла ніжка і бочок.
Маю диво-капелюха,
Ще й листочок коло вуха.
Хто не йде – не обмине,
Низько вклониться й візьме.
ІV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.
Оголошення теми уроку.
( Учитель відкриває тему, закриту на звороті дошки )
- Зверніть увагу на таблицю. Ми її будемо заповнювати на протязі уроку.
Давайте з’ясуємо, що ми вже знаємо про гриби ?
Знаємо |
Дізнались |
1. Ростуть у лісі |
|
2. Їжа для людей і тварин |
|
3. Існують їстівні та отруйні гриби |
|
- Діти, подумайте, гриби – це жива чи нежива природа ? Доведіть.
( Жива,бо вони живляться, розмножуються, ростуть, відмирають ).
- Згадайте, кого ми відносимо до живої природи ? ( Людей, тварин,
рослин ).
- Даю хвилинку для обговорення в парах, щоб з’ясувати, гриби – це
рослини чи тварини ?
( Не рослини, бо не мають листя, гілочок, квітів )
( Не тварини, бо не пересуваються, не мають голови, хвоста )
Довгий час вчені не могли визначити, до якої ж групи живих організмів
належать гриби. Їх вважали морськими тваринами, травою без квітів. І лише
в кінці ХVІІІ ст.. вирішили, що гриби – це окрема група живої природи.
Тепер ми знаємо, що до живої природи відносяться люди, тварини,
рослини і гриби. Запам’ятайте це !
Сьогодні на уроці ми дізнаємось про різноманітність грибного царства,
будемо вчитися розпізнавати отруйні та їстівні гриби, дізнаємось, як
правильно їх збирати. А також поміркуємо, для чого потрібні гриби і як
охороняти.
Знаємо |
Дізнались |
1. Ростуть у лісі |
|
2. Їжа для людей і тварин |
|
3. Існують їстівні та отруйні гриби |
|
V. ВИВЧЕННЯ І ОСМИСЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
а ) Шапинкові гриби.
- Роздивіться наші малюнки грибів. Чим вони схожі і чим відрізняються ?
( Схожі будовою, відрізняються кольором, формою ).
- Ви дуже спостережливі. ЗАПАМЯТАЙТЕ : гриби, які мають шапинку,
ніжку, грибницю називаються шапинковими грибами.
Деякі шапинкові гриби мають назву з назвою дерева, біля якого вони
ростуть. Спробуйте їх відгадати.
РОБОТА НАД ЗАГАДКАМИ
1. Під березою грибочок, Поряд жінка і синочок. З деревом вони куми, Добре знаємо їх ми ! ( Підберезник )
2. Під дубочком забілів Найтовстіший із грибів. За властивостями цінний, Лікар від хвороб відмінний. ( Білий гриб )
|
3.Обліпили всі пеньочки Мами, тата, сини й дочки. Мов гвіздочки, всі тоненькі, Вишукані й чепурненькі. ( Опеньки )
4. Слизьку шапку одягли, Ніби маслом облили. Під ялинками збирають І на зиму закривають. ( Маслюки ) 3.Обліпили всі пеньочки
|
б ) Цвіль. Є гриби, які мають назву цвіль. Ви напевно, бачили коли
на предметах або на продуктах харчування утворюється білий або
сіруватий наліт – пушок. Це цвіль. Вона має неприємний запах.
З’являється там, де висока температура та підвищена вологість.
Цвіль може рости на стінах будинку. Чи схожі ці гриби на шапинкові ?
( Ні ).
- Як ви вважаєте, чи можна вживати їжу з цвіллю або давати тваринам ?
( Ні ).
Ці гриби викликають у людей алергію, кашель, висипи на тілі, а іноді
можуть і позбавити людину життя. Проте цвілеві гриби багато років
тому почали рятувати людей від хвороб, бо вчені навчилися виготовляти
з цвілі антибіотик пеніцилін, який зараз застосовують у медицині.
в ) Дріжджі.
- А тепер я прошу вас уявити і відчути аромат духмяного хліба,
запашних булочок. Хто знає, що треба додати в тісто, щоб спекти
все це ? ( Дріжджі ).
Ось роздивіться які вони. Дріжджі – це теж гриби. Вони теж дуже
швидко ростуть і розмножуються при наявності теплої води і цукру.
Чи бачили ви як мама пече хліб і за допомогою дріжджів він підні-
мається і стає пухким ?
- Так які види грибів існують ?
( Шапинкові, цвіль, гриби ).
( Учитель прикріплює в таблицю ).
VІ. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА. ( магнітофон, флешка )
( Діти в шапочках грибів танцюють танок грибочків ).
В Україні росте близько 100 видів грибів, але в їжу можна
вживати тільки 10-15 з них.
VІІ. РОЗПОВІДЬ З ЕЛЕМЕНТАМИ БЕСІДИ ПРО
ЇСТІВНІ ТА ОТРУЙНІ ГРИБИ.
Перш ніж грибнику піти до лісу за грибами, йому слід добре
навчитися відрізняти їстівні гриби від отруйних. А допомагає грибникам
в цьому дуже цінна і корисна книга “Атлас грибів”, в якій розміщені
фотографії грибів, їх опис, характерні ознаки.
( Демонстрація атласу ).
1. Сьогодні ми будемо вчитися розпізнавати гриби за атласом
грибів, який розміщений у підручнику на с. 55. Відкрийте їх, будь ласка.
Малюнок 1. ( Білий гриб )
Користуючись атласом, впізнайте гриб, який він ? ( Їстівний )
Білий гриб – цар грибів. Росте під дубами, березами, соснами.
Шапинка світло-коричневого кольору, а низ шапинки – білого. Ніжка
зазвичай, більша від шапинки. Боровик може виростати вагою до 2 кг.
Але у цього гриба є отруйний двійник.
Малюнок 2. ( Сатанинський гриб )
- Як називається цей гриб ?
Порівняйте ці гриби. Що спільного ? ( Форма, розмір )
Чим відрізняються ? ( Шапинка біла ніжка червона )
А ще грибники знають, якщо розламати шапинку білого гриба, то
вона не змінить колір. А шапинка сатанинського гриба спочатку
червоніє, а потім синіє.
Малюнок 3. ( Опеньки )
- Як називається наступний гриб ? Опишіть його.
Якщо опеньки ростуть на живому дереві, то через декілька років це
дерево загине від них. А якщо ростуть на трухлявому дереві або пні,
то тоді опеньки – санітари лісу, бо вони переробляють мертву трухляву
трухляву деревину. Ростуть на пнях, біля стовбурів дерев групами,
родинами. Шапинка сіро-жовта, коричнева. Ніжка довга, з білуватим
кільцем, спідничкою
Малюнок 4. ( Несправжні опеньки)
- А це, діти, несправжні опеньки. Вони отруйні. Порівняйте гриби,
знайдіть різницю.
У несправжніх опеньок шапинка червоняста або жовто-зелена, а
на ніжці немає спіднички – і це головна ознака !
Малюнок 5. ( Сироїжки )
- Яку назву має наступний гриб ?
Його назвали так, бо деякі види цих грибів можна в сирому вигляді
використовувати для приготування страв. Ці грибочки не ховаються
в тіні. Їх шапинки нагадують ввігнуту парасольку. Вони бувають
різних кольорів : зелені, жовті, рожево-червоні. Грибники на дуже
полюбляють збирати сироїжки, бо вони дуже крихкі і їх неможливо
донести у кошику.
Малюнок 6. ( Бліда поганка )
- А це, діти, найнебезпечніший отруйний гриб. Назвіть його, користую-
чись атласом.
Бліда поганка – це двійник зеленої сироїжки. У блідій поганці міститься найсильніша з усіх грибних отрут. З’їдений шматочок цього гриба сильніший за укус змії. Отруївшись, люди майже завжди помирають.
З’ясуйте ознаки поганки.
Грибники розповідають, що цей гриб має неприємний запах гнилої
картоплі.
Малюнок 7. ( Лисичка )
Лисички – єдиний вид грибів, які не кришаться і не мнуться. Тому
збирати їх можна не тільки в кошики, а й в рюкзаки, сумки. Ростуть
лисички родинами, групами. У них шапинка зрослася з ніжкою в єдине
ціле, краї шапинки хвилясті. Чому так назвали ці гриби ?
Малюнок 8. ( Несправжні лисички )
Двійники можуть рости поодинці. Гриб має рівні, закруглені краї
шапинки яскравого оранжево-червоного кольору. Має тонку ніжку на
відміну від справжньої лисички.
Малюнок 9. ( Мухомор )
Цього отруйного красеня знають всі. Як він називається ? На щастя,
Він не схожий на жоден їстівний гриб. Назвіть його ознаки.
Далі с. 54 “Чому восени і де ?”
Поясніть значення прислів’я “Всякий гриб в руки беруть, та не всякий у
кошик кладуть”. ( Це означає, що перш ніж покласти гриб у кошик, треба
визначити, отруйний він чи їстівний.
2. Гра “Упізнай гриб”.
- Давайте перевіримо, чи навчились ми розпізнавати гриби.
( Діти сигнальними картками показують : зелений – їстівний, червоний –
отруйний. Називають гриб. )
Лисички, мухомор, сатанинський гриб ; сироїжки, мухомор, лисичка
несправжня, опеньок, бліда поганка,білий гриб.
- Дякую, ви показали чудові знання та вміння розпізнавати гриби. Отже, в табличку помічаємо, що гриби діляться на дві групи ( їстівні та отруйні ).
3. Прочитайте текст. Знайдіть інформацію про те, яке значення мають
гриби.
Гриби – це окраса наших лісів. Їх треба берегти. Живляться гриби відмерлими рослинами і тваринами. Вони перетворюють відмерлі рештки рослин і тварин на поживні речовини, сприяють родючості ґрунту. Тому їх ще називають санітарами лісу.
Гриби є кормом для тварин : білок, лосів, диких кабанів, їжачків, птахів.
Також гриби – це цінний білковий продукт харчування людей. Яких тільки
страв не готують з грибів ! Картопля зі смаженими грибами, грибний суп,
піца, плов з грибами, мариновані грибочки та багато інших.
З давніх часів лисички, білий гриб використовували як ліки. Їх сушили, дрібно різали і приймали для покращення здоров’я. А з цвілі виготовили перший антибіотик – пеніцилін.
( Фіксую в таблицю )
4.А зараз послухайте як правильно збирати гриби.
Початок осені – це час збирання грибів. Рекомендуємо вирушати за грибами рано – вранці, з шостої години, тому що в цей час в грибах міститься найбільша кількість корисних речовин. Світанок – кращий час збирання.
Не варто забувати про те, що гриби впродовж багатьох років ростуть одних і тих же місцях. Тому дуже важливо, виявивши лісовий дар, не виривати з коренем, а обережно вивернути з ґрунту або зрізати ножем, намагаючись не пошкодити ніжку. Слід пам’ятати , що не можна розривати і розкидати по боках мох, землю із хвоєю. Таким чином вдасться зберегти грибницю.
Зрозуміло, не варто збирати старі й червиві гриби.
Послухайте пам’ятку грибника, вставивши в неї пропущені слова.
ПАМЯТКА ГРИБНИКА
( Фіксую в таблицю )
5. Розв’яжіть екологічну задачу.
Що буде, якщо в лісі раптом зникнуть всі гриби ?
1 учень. Якби в лісі раптово зникли гриби, лісові мешканці залишилися
б без їжі, а значить невдовзі померли б. А що було б з лісом ? Він
перетворився б на звалище відмерлих рослин і тварин.
А значить і ліс би загинув.
2 учень. А ми, люди, ніколи б не мали змоги милуватися природою,
відпочивати, збирати гриби. Більше б ніколи не скуштували
ароматний грибний суп, млинців з грибочками. Сумно...А медицина
позбулася б ліків, які могли врятувати людей від хвороб.
Учитель. Щоб цього страхіття не відбулось, ми повинні охороняти
природу, дбати про неї. Ми закликаємо: “Людино, зупинись! Не
знищуй природу, бо ти без неї не проживеш !”.
6. Учитель читає вірш.
Бережіть природу, люди,
Не травмуйте, не губіть !
Хай краса її повсюди
Не згасає ні на мить.
Подивіться, як природа,
Наче дівчинка, жива,
В час осінньої негоди
Сонцю вії підійма.
( Фіксую в таблицю )
VІІІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ.
Знаємо
|
Дізнались |
|
3. Значення грибів : санітари лісу, окраса лісу, їжа для людей і тварин, покращують грунт, ліки.
їсти не можна ! 6. Охорона грибів.
|
ІХ. ПІДСУМОК УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ.
УЧИТЕЛЬ. Любі дітки !
Дуже ви були старанні !
Отже, всі ви учні гарні !
І за труд ваш на уроці
Вам подякувати хочу !