Тема. Які джерела енергії є невичерпними? Використання людиною джерел енергії.
Мета:
- формування предметних компетентностей: навчити учнів характеризувати Сонце, вітер, воду як невичерпні джерела енергії; формувати уявлення про перетворення енергії Сонця на інші види енергії; донести до свідомості дітей, що енергія є важливим компонентом серед потреб людини; формувати вміння працювати з додатковою літературою; розвивати творчу активність, уважність, мислення, мовлення, спостережливість, робити висновки, порівнювати; сприяти розвитку інтересу до предмета; виховувати любов до рідного краю, дбайливе ставлення до природи, бажання економити енергію.
- формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати вміння під керівництвом учителя визначати мету роботи і план її виконання, презентувати свої дослідження, оцінювати власну діяльність та діяльність однокласників;
комунікативної: удосконалювати вміння виділяти під час читання і слухання важливі за змістом слова, робити висновок-узагальнення за допомогою вчителя; зв’язно й послідовно описувати побачене; знаходити у науково-популярних текстах конкретні відомості;
здоров’язбережувальної: удосконалювати вміння розпізнавати правильне й неправильне сидіння за партою;
соціальної: удосконалювати навички продуктивної співпраці в команді (під час роботи в парі і групі).
Тип уроку: урок вивчення та первинного закріплення знань
Обладнання: мультимедійна презентація, тематичне відео, роздатковий матеріал, ілюстрації.
Хід уроку
1. Привітання
Продзвенів дзвінок –
Розпочнемо наш урок!
Допитливі в нашім класі діти
Про все хочуть знати на світі!
- Сьогодні у нас на уроці присутні гості, тож привітаємося з ними.
2. Емоційна та психологічна настанова.
- Уявіть, що у ваших долоньках - дрібка гарного настрою. Поділіться ним, щоб зробити день приємнішим для всіх, хто зараз поряд з вами. Почнімо наш урок.
II. Підготовка учнів до засвоєння нових знань
2) Прогноз погоди.
- А тепер слово нашому синоптикові.
- Добрий день! Вас вітає «Прогноз погоди» та я, його ведуча, синоптик -Анна.
Сьогодні 21 листопада. За вікном – осінь. Поговоримо про погоду в Енергодарі. З самого ранку на небі не залишатиметься жодної хмарки. До кінця дня погода буде ясною. Без опадів. Температура повітря коливатиметься від 2(двох) до 4(чотирьох) градусів вище нуля. Народний прогноз говорить: «Якщо цього дня буде ясна погода - до майбутньої морозної зими».
- Нехай проблеми та незгоди не роблять нам в житті погоди.
- Хай вам щастить і будьте здорові.
- Бажаю, щоб на сьогоднішньому уроці було тільки сонячно, затишно і тепло.
3) Фронтальне опитування. Гра «Так чи ні?»
- На минулому уроці ви познайомились з поняттям «енергія». Як ви засвоїли цю тему ми з’ясуємо після гри «Так чи ні?»
Енергія є в усьому. (Так)
Енергія – це те, з чого складаються всі речовини. (Ні)
У природі є величезні запаси енергії. (Так)
Енергія – це здатність будь-якого тіла виконувати роботу. (Так)
Без енергії можливо побудувати будинок, завод, місто. (Ні)
- Звідки ви берете енергію для гри?
4) Індивідуальна робота з картками «Установи відповідність».
а) кінь 1) сонячне світло
б) ракета 2) трава
в) хлопчик 3) паливо
г) береза 4) молочна каша
Висновок: для росту, розвитку й виконання роботи потрібна всім енергія.
- А що ж таке енергія? (Енергія – це здатність тіла рухатися чи виконувати роботу. Енергія (з грецької) – діяльність, сила).
5) Оголошення теми уроку.
- Виробляти велику кількість енергії допомагають корисні копалини. Їх добувають із надр Землі. Їх можна використати один раз, при згорянні вони зникають. З кожним роком потреби людей в енергії зростають, але запаси корисних копалин поступово зменшуються. Що ж робити в такому випадку? (потрібно переходити на використання альтернативних джерел енергії)
- Вірно. Тема нашого уроку «Невичерпні джерела енергії. Використання людиною джерел енергії».
III. Вивчення нового матеріалу
- А зараз попрацюємо з підручником. Відкрийте книжку на сторінці 68.
2. Фізкультхвилинка
- Чи енергійні Ви, діти? От і дізнаємося,трішки відпочивши і виконавши вправи.
3. Бесіда з елементами розповіді.
IV. Первинна перевірка засвоєння знань
4) Робота на картках в парах.
- Пригадайте, які бувають два види джерел енергії? (Вичерпні і невичерпні).
Стрілками вкажіть, до яких видів належать вказані джерела енергії. Поділіться своїми думками.
Корисні копалини
Вода
Вичерпні Кам’яне вугілля Невичерпні
Сонце
Торф
Нафта
Вітер
Природний газ
Дрова
Сіль
Граніт
Крейда
V. Первинне закріплення знань.
Жили-були друзі: Сонце, Вода, Камінь і Вітер. Одного разу вони посперечалися, хто з них наймогутніший.
Сонце промовило:
- Я даю Землі тепло і світло, можу обігріти або спалити! Без мене немає життя.
Вода зауважила:
- А от і ні, це без мене жодна істота не може жити! Я перетворюю камінь на пісок, з легкістю обертаю велетенські електричні турбіни, і саме я даю людям енергію!
Камінь спинив напір Води і твердо вимовив:
- А я можу перегородити річку і створити повінь, або спинити її. Налетів Вітер і просвистів:
- От хвальки! Та я на всіх вас знайду управу: зруйную кам'яні гори, нажену хмари і закрию Сонце, підніму хвилі на морі, здійму шторм.
Так вихвалялися природні сили один перед одним, доки не зустріли в пустелі Людину, яку мучила спрага. І попросили, щоб вона їх розсудила. Вислухавши їх. Людина відповіла:
- Дякую тобі, Сонечко, що випарувало Воду з моря. Дякую тобі, Вітре, що приніс хмаринки. Дякую тобі, Каменю, що на тобі сконденсувалася водяна пара. Саме завдяки вам я вгамував спрагу. Всі ви могутні та важливі, кожен - по-своєму.
З того часу Сонце, Вода, Камінь та Вітер стали нерозлучними друзями.
А Людина навчилася приборкувати сили природи.
- Про які природні сили йдеться у казці?
- Про що сперечалися Сонце, Вода, Камінь і Вітер?
- Чим вихвалялося Сонце?
- Що розповіла про себе Вода?
- Що може зробити Камінь?
- Яку силу має Вітер?
- Хто розсудив природні сили?
- Як ви розумієте останні речення казки?
Сонце, вітер і вода - невичерпні джерела енергії. Всі ці джерела енергії існують завдяки енергії Сонця. Річки живляться дощами, які виникають із-за випаровування океанів і озер під дією сонячного тепла. Вітер дме над поверхнею землі внаслідок її нерівномірного нагрівання сонцем.
2)Робота в групах «Розстав на свої місця»
Розпізнай невичерпне джерело енергії за описом. Встанови відповідність.
В Україні здавна використовували цю енергію – за її допомогою мололи зерно на борошно, її використовували на кораблях. |
|
Енергія Сонця |
Енергія вітру |
||
Це основне джерело енергії на Землі. Без цієї енергії не було би життя на Землі |
Енергія води |
|
У цього джерела анергії немає ані запаху, ані смаку, ані кольору. То найбільше багатство у світі. |
VI. Контроль та самоперевірка знань.
Тестування «Енергія»
1. Що потрібно людині, щоб рухатись?
А) бензин
Б) енергія
В) цукерки
2.Сонце, газ, нафта – це….
А) джерела енергії
Б) продукти харчування
В) явища природи
3. Корисні копалини…
А) сонце, вітер, вода
Б) вугілля, нафта, природний газ
В) дерева, квіти, кущі
4. Які джерела енергії не забруднюють повітря?
А) сонце, вітер, вода
Б) газ, нафта
В) вугілля
5. Для виробництва електрики на гідроелектростанціях використовують…
А) нафту
Б) воду
В) сонце
6. Вугілля добувають
А) у космосі
Б) у шахтах
В) у морі
7. Головне джерело енергії на Землі..
А) Газ
Б) Сонце
В) вітер
8. Де будують вітряки?
А) там, де є нафта
Б) Там, де дмуть сильні вітри
В) там, де течуть ріки
9. Які транспортні засоби не забруднюють повітря?
А) велосипед, санки
Б) автомобіль, автобус
В) Літак, потяг
10. Сонце – це…
А) зірка
Б) планета
В) комета
VII. Підведення підсумків. Рефлексія
Вправа «Мікрофон»
- Про що ми сьогодні розмовляли на уроці? (Про невичерпні джерела енергії)
- Назвіть які є невичерпні джерела енергії? (Сонце, вітер, вода)
- Щоб використовувати сонячну енергію людина вигадала…
- Щоб використовувати енергію вітру людина вигадала….
- Щоб використовувати енергію води людина вигадала….
VIII. Інформація про домашнє завдання.
Опрацювати матеріал підручника на с.68-69
Для допитливих:
1 ряд - знайти цікавинки про сонячні батареї;
2 ряд – знайти цікавинки про сонячні електростанції;
3 ряд - знайти цікавинки про вітряки.