Конспект уроку з теми "Магнітне поле струму"

Про матеріал
Формування поняття магнітного поля електричного струму. Систематизувати поняття «магнітне поле» з погляду ідей світоглядного характеру. Забезпечити засвоєння правила, що зв'язує напрямок струму й магнітних силових ліній; розвивати навички роботи з електричними колами; продовжити формування базису розуміння сучасної наукової картини світу
Перегляд файлу

 

Конспект уроку з фізики в 9 класі

( з використанням ІКТ )

                         Вчитель Строкань С.О.

Тема уроку . Магнітне поле струму

Мета уроку: формування поняття магнітного поля електричного струму. Систематизувати поняття «магнітне поле» з погляду ідей світоглядного характеру. Забезпечити засвоєння правила, що зв'язує напрямок струму й магнітних силових ліній;

розвивати навички роботи з електричними колами;

продовжити формування базису розуміння сучасної наукової картини світу.

 

Обладнання: джерело струму, низьковольтна лампа, реостат, ключ, сполучні проведення, компас, інтерактивний варіант уроку з відеофрагментом – Додаток 2, (електронна презентація уроку – Додаток 1). 

ХІД УРОКУ

I . Організаційний. Учні сідають групами по чотирьох людини. Обладнання для фронтального експерименту - 1 комплект на два столи.

II . Записується тема уроку, повідомляється про способи діяльності.

III . Перевірка засвоєння вихідного матеріалу попереднього уроку. Перевірка відбувається в наступній формі: на екрані (слайд 5) або на дошці даються наступні зображення:( мал.1,мал.2.)

Завдання учнів – дати повну характеристику графічного зображення. Відповідь наступного доповнює відповідь попередні.

 IV . Вивчення нового матеріалу.

1) Наприкінці минулого уроку пролунало питання:

«Якщо основна властивість матерії - рух, а магнітне поле - форма існування матерії, то що є магнітне поле?»

2) Пропоную провести фронтальний експеримент по дослідженню взаємодії провідника зі струмом і індикатора магнітного поля (магнітної стрілки).

ДО ЕКСПЕРИМЕНТУ ДАЄТЬСЯ ВКАЗІВКА, ЩО СКЛАДАЄТЬСЯ ІЗ ТРЬОХ ЕТАПІВ

(слайд 6).

1 етап:

  1. Зібрати ланцюг, що складається із джерела струму, лампи, реостата, ключа. Накреслити схему.
  2. Переконавшись у тім, що ланцюг працює, виключити з її лампу.
  3. Під самим довгим провідником розташувати компас так, щоб вісь стрілки проходила паралельно провіднику.
  4. Замкнути ланцюг. Що спостерігаєте?
  5. Поміняти полярність. Що змінилося?
  6. Зробити висновок про причини обертання стрілки

Перший етап виконують всі, а 2 і 3 етапи виконуються приблизно третьою частиною класу (слайд 7)

2 етап: Запропонуєте спосіб дослідження магнітного поля навколо провідника зі струмом.

3 етап:

  • Зігніть один із провідників у вигляді витка, перпендикулярно площини стола.
  • Замкніть ланцюг.
  • Як поводиться стрілка компаса, розташованого з іншої сторони витка?
  • Ваш висновок.
  • Що може змінити величину кута відхилення стрілки?
  • Перевірте й зробіть висновок.

Результати 3 етапи будуть потрібні для пояснення пристрою й принципу дії електромагніта на наступному уроці.

Експеримент проводиться з елементами самостійної діяльності. Обговорюючи результати експерименту (його першого етапу), учні роблять ВИСНОВОК:

Магнітне поле виникає навколо провідника зі струмом, тобто навколо зарядів, що рухаються (слайд 8).

Виступ учителя: «Те, що проробили ви, уперше спостерігав Ерстед в 1820 р. Послухаємо повідомлення про Ерстед і його знаменитий досвід».

Далі йде повідомлення учня про Ерстеда, при цьому на екрані проектується фотографія Ерстеда (слайд 9)

Розглядаємо способи дослідження магнітного поля струму, виконані просунутою групою учнів (слайд 10). Показ відеофрагмента «Реальний експеримент» (гіперпосилання на слайді 10, знак гіперпосилання розташований на вертикальному провіднику).

ВИСНОВОК: Силові лінії магнітного поля прямого струму замкнуті. Поля, у яких силові лінії замкнуті, називаються вихровими (слайд 10).

Розглядаємо результати досвіду.

  • Як поводилася стрілка компаса при зміні напрямку струму?
  • Вона відхилялася в іншу сторону.
  • Виходить, змінився напрямок магнітного поля.
  • Графічно це відбивається зміною напрямку силових ліній.

Правило правої руки (слайд 11), дублюють знаходженням у тексті § і записують у зошит. Аналізують малюнок слайда 10 .

V . Первинна перевірка засвоєння нового матеріалу (слайд 12)

1.Указати напрямок силових ліній магнітного поля

2. Указати напрямок струму в прямому проведенні

VI .ПІДСУМКИ (слайд 13):

  • Навколо будь-якого заряду, що рухається, існує магнітне поле.
  • Поле прямого струму є вихровим.
  • Напрямок силових ліній визначається правилом правої руки.
  • Виставлення оцінок:           Домашнє завдання: §22, завдання 105(рів.А), 108(рів.Б) с. 143.

 

Додаток 1

 

 

Слайд 5                                                                                                  Слайд 6

                                                                                                                        

 

 

Слайд 7                                                                                                  Слайд 8

 

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                     Слайд 9                                                           Слайд 10

 

        

 

 

                  Слайд 11                                                         Слайд 12

 

            

 

 

Слайд 13

 

 

Зміст слайдів
Номер слайду 1

УРОК ФіЗИКИ З ТЕМИ «МАГНІТНЕ ПОЛЕ СТРУМУ»

Номер слайду 2

МЕТА УРОКУ СФОРМУВАТИ ПОНЯТТЯ МАГНІТНОГО ПОЛЯ ЕЛЕКТРИЧНОГО СТРУМУ

Номер слайду 3

ЗАВДАННЯ УРОКУ Систематизувати поняття «магнітне поле» з погляду ідей світоглядного характеру. Забезпечити засвоєння правила, що зв'язує напрямок струму й магнітних силових ліній Розвивати навички роботи з електричними колами. Продовжити формування базису розуміння сучасної наукової картини світу.

Номер слайду 4

ОБЛАДНАННЯ низковольтна лампа джерело струму реостат ключ з’єднувальні провідники компас інтерактивний варіант урока з відеофрагментом (електронна презентація урока )

Номер слайду 5

ЗАВДАННЯ НА ПОВТОРЕННЯ Пояснити графічні зображення а) S N b)

Номер слайду 6

ФРОНТАЛЬНИЙ ЕКСПЕРИМЕНТ ІЗ ВИКОРИСТАННЯМ ПОШУКОВОГО МЕТОДУ 1 ЕТАП Зібрати ланцюг, що складається із джерела струму, лампи, реостата, ключа. Накреслити схему Переконавшись у тім, що ланцюг працює, виключити з її лампу Під самим довгим провідником розташувати компас так, щоб вісь стрілки проходила паралельно провіднику Замкнути ланцюг. Що спостерігаєте? Поміняти полярність. Що змінилося? Зробити висновок про причини обертання стрілки

Номер слайду 7

2 етап Запропонуйте спосіб дослідження магнітного поля навколо провідника зі струмом 3 етап Зігніть один із провідників у вигляді витка, перпендикулярно площини стола Замкніть ланцюг Як поводиться стрілка компаса, розташованого з іншої сторони витка? Ваш висновок Що може змінити величину кута відхилення стрілки? Перевірте й зробіть висновок

Номер слайду 8

Висновок із результатів експеримента Магнітне поле виникає навколо провідника зі струмом, тобто навколо електричних зарядів, що рухаються

Номер слайду 9

ГАНС ХРИСТИАН ЕРСТЕД (1777 – 1851) Датський професор хімії, відкрив існування магнітного поля навколо провідника зі струмом

Номер слайду 10

СПОСІБ ДОСЛІДЖЕННЯ МАГНІТНОГО ПОЛЯ СТРУМУ - + СИЛОВІ ЛІНІЇ МАГНІТНОГО ПОЛЯ ПРЯМОГО СТРУМУ ЗАМКНУТІ ПОЛЯ, У ЯКИХ СИЛОВІ ЛІНІЇ ЗАМКНУТІ, НАЗИВАЮТЬСЯ ВИХРОВИМИ

Номер слайду 11

ПРАВИЛО ПРАВОЇ РУКИ Якщо обхопити провідник долонею правої руки, направивши відставлений великий палець уздовж струму, то інші пальці цієї руки вкажуть напрямок силових ліній магнітного поля даного струму

Номер слайду 12

Відповідаємо на запитання а) в) Вказати напрямок силових ліній магнітного поля - - + - + - + а) в) с) Вказати напрямок струму в провідниках

Номер слайду 13

ВИСНОВОК Навколо будь-якого заряду, що рухається, існує магнітне поле Поле прямого струму є вихровим Напрямок силових ліній визначається правилом правої руки

zip
Пов’язані теми
Фізика, 9 клас, Розробки уроків
До підручника
Фізика 9 клас (Бар'яхтар В.Г., Довгий С.О., Божинова Ф.Я., Кирюхіна О.О. (за редакцією Баряхтара В.Г., Довгого С.О.))
До уроку
§ 26. Магнітна дія струму. Магнітне поле провідника зі струмом
Додано
1 листопада 2023
Переглядів
238
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку