Урок української мови в 7-му класі з теми «Частка «не» з дієприкметниками»
Мета:
повторити та закріпити вивчений матеріал; пояснити особливості написання дієприкметників з часткою «не», сформувати вміння використовувати отримані знання на практиці; розвивати творчі вміння зіставляти та порівнювати.
Очікувані результати:
Учениці знаходять у тексті дієприкметник, пояснюють морфологічні ознаки дієприкметника, визначають його синтаксичну роль, пояснюють орфограму частки «не» з дієприкметником.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Основні поняття: морфологія, дієприкметник
Хід уроку
І. Організаційний момент (1 хв.)
ІІ. Оголошення теми, мети уроку (4 хв.)
ІІІ. Актуалізація опорних знань (10 хв.)
а) усне опитування
б) вікторина «Що ж таке дієприкметник»
в) Робота з реченнями з дієприкметниковим зворотом: знайти в реченнях дієприкметниковий зворот і відокремити за потреби комами:
Земля, засипана осіннім листям, нагадувала килим.
Умитий дощем ліс дихає на повні груди.
Уже спить земля, засипана снігами.
г) визначити синтаксичну роль дієприкметника у реченнях:
Троянда ніби усміхнена.
Така вишукана й умита росою троянда росте.
ІV. Вивчення нового матеріалу (17 хв.)
а) робота з таблицею
Написання «не» з дієприкметником |
|
РАЗОМ |
ОКРЕМО |
1.Якщо при дієприкметнику немає залежного слова.
Непрочитана книга Непричесана дівчинка.
|
1.Якщо при дієприкметнику Є залежне слово.
Не прочитана (коли?)вчасно книга. Не причесана (ким )мамою дівчинка.
|
2. Якщо дієприкметники мають префікс недо-
Недописаний твір. Недопечений хліб.
|
2. Коли в реченні є протиставлення.
Мав таланти він до віршів не позичені, а власні. |
|
3. Коли дієприкметник у реченні виступає присудком.
Проект не завершений. Кава не змелена. |
|
4. Якщо в реченні є стверджувальна частка ЩЕ
Яскраво цвіли ще не зірвані квіти.
|
б) Поясніть написання не з дієприкметниками. Яке правило ілюструють подані речення?
1. Оглянути неполиту ділянку.
2. Ділянка не полита
3. Оглянути не политу нами ділянку
4. Не перекопана, а переорана ділянка.
5. Трава на газоні не скошена.
6. Обабіч дороги хвилювалася ніким не скошена трава.
V. Рефлексія. Завдання «Ідеальна пара» (5 хв.)
1. Не/умита дівчинка |
1. Не/досказані слова |
2. Ніким не/розгадана загадка |
2. Не/куплене, а подароване |
3. Сукня не/куплена |
3. Не/зіграна нами гра |
4. Не/дочищений сніг |
4. Не/розчищений сніг |
5. Не/почуте, а побачене |
5. Робота не/закінчена |
VІ. Домашнє завдання: вивчити матеріал, виконати вправи на картках: (3 хв.)
а. Запропоновані речення перебудуй так, щоб частка не, де вона пишеться разом, тепер писалася окремо і навпаки.
1. Не зрубане, а похилене вітром дерево.
2. Його неушкоджене гілля стиха похитувалося.
3. Червоніли не зірвані вранці яблука.
б. Спиши, знявши скісну риску
1. Не/зрубане, а похилене вітром дерево.
2. Його не/ушкоджене гілля стиха похитувалося.
3. Червоніли не/зірвані вранці яблука.
в. Знайти в таблиці правило на написання не з дієприкметником
1. Не зрубане, а похилене вітром дерево.
2. Його неушкоджене гілля стиха похитувалося.
3. Червоніли не зірвані вранці яблука