Із народної мудрості. Загадка як вид усної народної творчості. Розгляд змісту й форми загадок. Види загадок (про людей, їхнє життя, про природу та її явища, про рослин, тварин).
Тема: Із народної мудрості. Загадка як вид усної народної творчості. Розгляд змісту й форми загадок. Види загадок (про людей, їхнє життя, про природу та її явища, про рослин, тварин).
Мета: познайомити учнів із фольклорним жанром загадки, видами загадок,
способами їх складання; розвивати допитливість, спостережливість,
кмітливість, логічне мислення, творчі здібності під час самостійного
складання загадок; виховувати повагу до народної мудрості, що
відображена в загадках.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання:підручник, збірник загадок, малюнки із зображенням тварин.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Ось і пролунав дзвінок.
Треба починати нам урок.
Все готуємо швиденько
І сідаємо рівненько.
ІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація.
На сьогоднішньому уроці ми потрапимо з вами у світ загадок, визначимо, як
побудована загадка, на які теми раніше складали загадки, відгадаємо багато
загадок, перевіривши себе на мудрість, і навіть побудемо в ролі творців-
мудреців – спробуємо придумати свої загадки.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
- Жанр загадки не є для вас зовсім новим. Загадки ви знаєте і любите відгадувати ще з дитячого садка. Зустрічалися з жанром загадки вже й на уроках літератури. Пригадайте, коли? (Загадки відгадувала Маруся з народної казки «Мудра дівчина»).
- Так. Недаремно вона має таку назву, адже проста сільська дівчина відгадала всі панські загадки, виявивши розум, кмітливість, винахідливість.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Український поет Дмитро Білоус навіть придумав вірш-загадку про
загадку.
Послухайте його уважно і подумайте, що представляє собою загадка , як
вона побудована?
Я вам нею натякаю,
нею думать спонукаю,
щоб кмітливий врахував,
що я нею приховав,
вас морочачи навмисне,
і тоді відгадка зблисне.
2. Читання визначення загадки за підручником. Виписування
визначення в зошити.
Загадка – влучне, образне запитання, в якому натякається на відповідь, або
прихований опис предметів і явищ, який потребує відповіді.
5. Відгадування загадок за підручником.
- Яка із загадок вам сподобалася найбільше? Чому?
- Яку художню форму мають загадки? Даючи відповідь, звертайтесь до
схеми «Художня форма загадок».
6. Відгадування математичних загадок.
Несподіванка на уроці – лист від пані Математики.
- А тепер відгадайте мою загадку:
Цариця цифр, знаків, чисел я,
А звуся просто ... математика.
Математичні загадки
1 загадка. Оленка живе в будинку з татом, мамою, сестрою, одним
песиком, двома котиками, двома папужками, чотирма рибками. Скільки
мають ніг усі вони разом?(Разом 24:Оленка має дві ноги, тато – дві ноги,
мама – дві ноги, сестра – дві ноги, один песик – чотири ноги, два котики –
вісім ніг, два папужки – чотири ноги).
2 загадка. Скільки місяців у році містять 30 днів? (11: у році є 12 місяців.
Лише один із них містить менше, ніж 30 днів. Це місяць – лютий).
3 загадка. Данило хоче наповнити водою з річки бочку, в яку вміщується 4
відра води. За кожен похід від річки до бочки він несе одне повне відро. Але
по дорозі він розхлюпує половину води. Скільки походів від річки до бочки
йому треба зробити?(8: за два походи до річки Данило зможе принести
лише одне відро води. Для того, щоб наповнити всю бочку, йому треба вісім
разів піти до річки).
4 загадка. Яка найменша можлива кількість дітей у сім’ї Тараса, якщо
відомо, що кожен із дітей має принаймні одного брата і одну сестру? (Разом
у сім’ї принаймні 4 дітей: дівчинка повинна мати сестру, отже, їх
принаймні двоє; а хлопець повинен мати брата, отже, їх теж щонайменше
двоє).
V. Творча робота у групах – складання загадок.
Учитель роздає кожній із чотирьох груп завдання на картках.
1 група
1. Придумайте загадку, використавши такі метафори:
Очі – дві зірки, брови – два серпи, знаходяться – сяють.
2. Запишіть її в зошит, правильно оформивши.
2 група
1. Придумайте загадку, використавши такі метафори:
Крейда – білий зайчик, дошка – чорне поле, пише – скаче.
2. Запишіть її в зошит, правильно оформивши.
3 група
1. Придумайте загадку, використавши такі метафори:
Місяць-молодик – золотий серп, нічне небо – темний луг, знаходитися –
загубитися.
2. Запишіть її в зошит, правильно оформивши.
4 група
1. Придумайте загадку, використавши такі метафори:
Небо – синій килим, зорі – жовті зерна, знаходяться – посіяні.
2 .Запишіть її в зошит, правильно оформивши.
Після виконання творчої роботи кожна група знайомить із складеню загадкою.
VІ. Підсумок уроку. Оцінки
VІ. Домашнє завдання.