Нестандартний урок з використанням інтерактивних форм роботи: творчо-асоціативна робота,вікторини: "Упізнай героя", "Продовж речення", гра "Так-ні".
Робота
учителя української мови та літератури
Н В К « Загальноосвітня школа I-III ступенів № 3 – колегіум»
Калашник Наталії Балатівни
Черкаська область
місто Сміла
Тема. Урок позакласного читання
Галина Малик « Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії».
Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю Галини Малик, проаналізувати ідейно-художній зміст казки, з’ясувати особливості жанру, розвивати усне зв’язне мовлення, навички переказу та виразного читання; сприяти морально-етичному вихованню школярів.
Обладнання: підручник, портрет письменниці, виставка творів; ілюстрації учнів до казки.
Хід уроку
Казка кличе нас у мандри,
велить бути в житті сміливими й мудрими,
долати перешкоди й біди
і не забувати добра світового…
В.Шевчук
Є дорослі, що назавжди зберігають у душі дитячу безпосередність, щирість, уміння дивуватися красі навколишнього світу. Саме такою людиною є Галина Малик. Тож сьогодні ми здійснемо подорож у казковий чарівний світ цієї дивовижної письменниці.
Діти, слухайте уважно і будьте готові дати відповідь на запитання.
2. Повідомлення учня ( з переглядом презентації)
3. Бесіда з учнями
- Де народилася Галина Малик?
- У якому році сім’я переїхала в селище Середнє?
- Як пройшло дитинство дівчинки?
- Де здобула вищу освіту?
- Що вам відомо про її трудову діяльність?
- Кому присвячувала письменниця свої твори?
- Назвіть найвідоміші твори письменниці?
4. Уявне міні-інтерв’ю.
5. Словникова робота.
Повість – прозовий твір, середній за обсягом, у якому докладно розповідається про події, що відбуваються з героями.
Казкова, бо тут є багато незвичайного, вигаданого, нереального.
6. Робота над текстом твору
Зверніть увагу, що всі імена мають префікс недо- . На що вказує цей префікс?
Героїв Недоладії ми можемо поділити на добрих і злих.
Хто з героїв уособлює добро і зло?
- Алі подобалось тут мешкати?
Для того, щоб потрапити додому Алі треба було завершити недороблені справи. Дівчинка вирішила розпочати діяти:
Ось коли дівчинці довелося попрацювати.
7.Творчо-асоціативна робота.
Скласти коротку характеристику образів казкової повісті, використовуючи епітети.
Недоладько – перекошений, привітний, лагідний.
Недорадник – злий, нечемний, страшний.
Недочеревик – маленький, спритний, чудернацький.
Недождень –працьовитий, розсудливий, розумний.
Недоборода – дивний, хоробрий, сміливий.
8.Вікторина « Впізнай ім’я героя»
« Він був увесь перекошений і без лівого вуха, але очі його сяяли привітно і лагідно» ( Недоладько)
« Замість голови носить лицарський шолом» ( Недорадник).
« Він мешкає в комірчині над годинником» ( Недождень).
« Замість шолома він приладнав стару каструлю, за спис йому правила дивна залізяка, загострена з одного кінця» ( Гвардієць Недоборода).
« Маленький чоловічок у величезних зелених черевиках із червоними шнурками». ( Недочеревик).
Діти, добрі герої вчать робити добрі вчинки.
- На кого б ви хотіли бути схожими за характером?
7. Скласти сенкан
Недочеревик
Маленький, чудернацький
Літає, бурмоче, допомагає
Стягує до Недоладії недороблені справи
Чарівник
10.Вікторина «Продовжити речення»
Недоладяни почали й собі допомагати один одному……( домальовувати, пришивати)
« Розумієш, - мовив Недоладько, ми вирішили залишитися…..( в Недоладії)
« Ти повернешся додому, домалюєш….( Недорадника – і він зникне звідси)
« Ми зможемо спокійно працювати, адже ти нас навчила……( доробляти)
« Ми дороблятимемо всі недороблені справи, які притягне сюди….. (Недочеревик)
Недоладія – наша ……( батьківщина, ми не можемо кинути її)
-Які чарівні слова промовила Аля? ( зачитують)
-Чи вдалося Алі подолати всі перешкоди, щоб повернутися додому?
-Діти, пригадайте, який твір ви читали на світовій літературі у якому розповідається про пригоди мужньої і сміливої дівчинки?( Герда «Снігова королева»).
11. Робота в групах. Скласти прислів’я
( Об’єднайтеся в групи. Вам потрібно попрацювати в групах і скласти прислів’я. Одне із прислів’їв поясніть. Як прислів’я пов’язані з темою нашого уроку? Діти, як ви вважаєте, чого навчає цей твір? )
I група ( діло, сміло, роби, Чесне) - ( Чесне діло роби сміло)
II група ( шукай, знайдеш, а, тримай, Друга) – ( Друга шукай, а знайдеш тримай)
III група ( працює, той, Хто, шанує, працю) – ( Хто працює, той працю шанує)
III. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Гра « Так-ні»
IV.Домашнє завдання.
Виконати одне із завдань.
2. Скласти свою казку про країну Недоладію