Тема уроку: Закріплення знань учнів про прикметник як частину мови.
Мета: узагальнити знання учнів про прикметник; закріпити вміння визначати
прикметники у тексті, встановлювати зв'язок з іменниками, удосконалювати вміння учнів визначати рід, число прикметників, удосконалювати навички правильної вимови, уточнювати й збагачувати словник учнів; розвивати зв'язне мовлення, вміння аналізувати, порівнювати, узагалнювати мовні явища, граматичну пильність; виховувати почуття дружби, взаємодопомоги, поваги.
Обладнання: картки із завданнями, картки-цифри.
Тип уроку: урок-змагання.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
Всі сідайте тихо, діти,
Домовляймось не шуміти,
Руку гарно піднімати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати,
Щоб не було нам мороки -
Всі готові до уроку?
Тож, гаразд, часу не гаймо
І урок вже починаймо.
Пригадаймо правила уроку:
Сидимо — рівно,
пишемо — гарно,
слухаємо — уважно,
відповідаємо — точно.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку.
- Сьогодні, діти, ми проведемо незвичайний урок, а урок-змагання на якому
узагальнимо вивчене про прикметник, а саме вміння визначати його у тексті,
встановлювати зв'язок з іменниками, удосконалимо вміннявизначати число і
рід.
- Для проведення змагання, ми маємо розподілитися на дві команди, кожна
команда вибирає свого капітана, придумує назву.
ІІІ. Узагальнення й закріплення вивченого .
- Команди готові! Тож починаємо наше змагання.
Конкурс 1. “Назви ознаки предметів”
(кожній команді роздаються карточки із записом назв предметів підбираються
прикметники)
- До якої частини мови належать ці слова? (прикметник)
- З якої букви починається це слово? (“Пе”)
Запис числа, класна робота
Каліграфічна хвилинка
- Зараз напишемо рядок з'єднань даної букви із буквами Л (ел); С(ес);.А.
Пл пс па пл пс па пл пс па
Конкурс 2. Гра “Хто уважний”
(за типом слухового вибіркового диктанту)
Ми любимо весну, зелену, чудесну
Грімницю у тучі і дощик співучий,
І луки широкі, і ріки глибокі,
І поле веселе, і рідну оселю.
(узгодити між членами команди виписані слова, зачитати їх)
Підведення підсумків, визначення переможця
Конкурс 3 . “Хто швидше”
(перетворити іменники у прикметники, записати їх)
Холод, мороз, зима, весна, сніг, город, жито, ліс, сонце, школа.
Конкурс 4. “ Записати прикметники за родами”
(учитель диктує, а учні записують слова у три колонки, записавши, кожен учень піднімає картку з цифрою, що відповідає кількості слів кожної колонки, перемагає та команда в якій усі учні показали правильну цифру або зробили менше помилок)
Ч.р. Ж.р. С.р.
Голосний Зелена Велика
темний червона щире
слухняний мамина синє
кислий пахуча
золота
(підведення підсумків)
Фізкультхвилинка
Зупиняємо урок — робимо зарядку:
Руки вгору, руки вниз (3 р)
Все в нас по порядку.
Руки в боки — нахиляйся,
Наче маятник хитайся (3р)
Ось ми трішки відпочили
І за парти тихо сілли.
Конкурс 5 . “Складіть речення”
(користуючись числовими підказками, складіть речення, визначте
число прикметників)
1. Реве та стогне Дніпр широкий, сердитий вітер завива.
2. На білому світі, на чорній землі є мова у квітів, є мова в зорі.
Конкурс 6. “Хто найшвидше перетворить одиницю в множину”
(подані прикметники з іменниками в однині записати у множині)
Рясний дощ, велике вікно, темна ніч, червоний помідор,
мамина пісня.
Підведення підсумків
Конкурс 7 . Гра “Так-ні” (конкурс капітанів)
Капітан однієї команди загадує якийсь іменник — назву предмета, що є
в класі, називаючи ознаку; інший — відгадує предмет, ставлячи запитання,
що стосується ознаки. Наприклад: зелений вазон (який?)
Конкурс 8 . “Узгодь прикметник з відповідним закінченням”
(роздаються картки з текстом для узгодження закінчень прикметників)
Ми любимо весну (зелена, чудесна),
і грімницю в тучі, і дощик (співуча),
і луки (широка), і ріки (глибока),
і поле (весела), і ( рідна) оселі,
і цвіт у маю — всю землю свою.
ІV. Підсумок уроку.
Підрахунок балів, визначення переможця.
Метод “П'ять речень”
- Я повторив вивчене про ...
Я зрозумів, що ...
- Дякую! Ви всі — справжні молодці.
V. Домашнє завдання.
Із вашого улюбленого вірша про весну випишіть прикметники;
або два прикметники (на вибір) розібрати як частину мови.
Наш урок закінчився, але
Пам'ятайте завжди, любі діти;
У житті всім потрібні знання,
А ще — завжди слід добро творити -
Щохвилини та щодня!