Тема. Написання частки не з дієсловами.
Мета. Формувати в учнів уміння писати частку не з дієсловами, закріплювати вміння розрізняти часові форми дієслів, формувати вміння добирати антоніми до дієслів; розвивати пізнавальну активність, навички роботи в парах і групах; виховувати бережливе ставлення до природи як до рідного дому, бажання зберегти нашу планету для нащадків.
Тип уроку. Комбінований, урок-подорож.
Обладнання: комп’ютер, презентація, карта України, схеми, таблиці, картки, м’яч, відео фізкультхвилинка.
Хід уроку
І. Організація класу.
Привітання.
Добрий день вам, добрі люди!
Хай вам щастя-доля буде,
Не на день, і не на рік,
А на довгий-довгий вік.
Є у нас предмет чудовий –
Урок рідної української мови.
Ласкаво просимо ми вас
Сьогодні на урок до нас!
Девіз уроку:(Слайд 1)
Постараймось працювати плідно
Протягом всього уроку,
Щоб всі знали на «відмінно»
Мову рідного народу!
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Прочитати слово РОГА (гора). (Слайд 2)
-Які гори є в Україні? ( Кримські, Карпати).
( Вчитель показує на карті).
Слово вчителя.
Діти, подивіться, яка гарна гора. Я пропоную здійснити вам подорож-сходження на цю гору. А як вона називається, ми дізнаємося, коли виконаємо всі завдання і дійдемо до вершини.
Отже, вирушаємо в дорогу.
ІІІ. Повторення вивченого.
Галявина «Мовознавців».
1.Каліграфічна хвилинка. (Слайд 3)
Щоб правильно писати,
Хвилинку каліграфії треба розпочати.
Сядемо рівненько,
Букви виведемо гарненько.
К к кри им ська кримська
Схили гір вкриває сосна кримська.
а) Розібрати речення за частинами мови.
ім. ім. дієсл. ім. прикм.
Схили гір вкриває сосна кримська.
б) Підкреслити підмет і присудок, встановити зв'язок слів у реченні за допомогою питань.
Сосна (що робить?) вкриває;
вкриває (що?) схили;
схили (чого?) гір;
сосна (яка?) кримська.
в) Зробити звуко-буквений аналіз слова вкриває.
Вкриває [в к р и в а й' е] – б. 7, зв. 8, скл. 3.
ІV. Перевірка знань учнів.
Стежина «Всезнайок».
1.Бесіда за питаннями.
-Яка частина мови називається дієсловом?
-Якого часу бувають дієслова?
-На які питання відповідають дієслова теперішнього часу, минулого і майбутнього?
-На які питання відповідають дієслова в неозначеній формі?
2.Від дієслів у неозначеній формі утворіть форму теперішнього, минулого та майбутнього часу.
І в. Мити – миє, мив, митиме, буде мити.
Дружити – дружить, дружив, дружитиме, буде дружити.
ІІ в. Писати – пише, писав, писатиме, буде писати.
Малювати – малює, малював, малюватиме, буде малювати.
3.Гра «Підбери антоніми» (з м’ячем).
Вчитель називає учня, ставить запитання і кидає м’яч. Учень, впіймавши м’яч, дає відповідь на питання.
-Що таке антоніми?
-До даних слів підібрати антоніми:
Будувати – руйнувати,
забувати – пригадувати,
брати – давати,
плакати – сміятися,
розв’язувати – зав’язувати,
радіти – сумувати,
сходити – заходити.
4.Зупинка «Відпочинок» (Фізкультхвилинка).
V. Вивчення нового матеріалу.
Долина «Чомусиків».
1.Проблемне питання.
Слухання вірша Дмитра Павличка «Звернення» (Слайд 4)
До чого закликає автор?
(не) зрубайте
(не) убийте
(не) згасіте
(не) спиняйте
-Перед якою частиною мови стоїть частка не?
-Як її написати – разом чи окремо?
2.Оголошення теми і мети уроку.
-Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як пишеться частка не з дієсловами.
3.Вправа 372
4.Читання правила (ст. 85).
-Діти, іноді частка не пишеться разом із дієсловами.
5.Слухання казки «Частка не у місті дієслів». (Слайд 5)
У Граматиці країні,
В славнім місті Дієслів,
Легендарнім і гостиннім,
Частку НЕ хтось поселив.
Частка НЕ з дієсловами
Подружитись не могла:
-Я не стану поруч з вами,
Хоч би де я не була!
Не люблю вас! Не чекайте,
Я руки вам не подам!
І мене ви не гукайте,
Я не стану другом вам! –
І стоїть окремо НЕ.
- Не торкайтеся до мене!
Не чіпайте! Не підходьте!
Не турбуйте частку НЕ.
Та одній же нудно жити,
Всім це ясно і без слів.
Треба з кимось і дружити,
Раз ти в місті Дієслів!
«Ненавидіти» - це слово
Полюбила частка НЕ,
І тому це дієслово
Не вживається без НЕ.
Пишуть нехтувати разом:
З ним у НЕ любов сама.
І неволити - всяк знає:
Слова волити нема!
І нездужати, незчутись,
Непокоїтися теж
Пишуть разом – НЕ в них префікс,
Тут за смислом слова стеж.
Недочути, недоспати –
Дії, що не відбулись
В повній мірі, лиш частково –
Разом пишуть, пам’ятай.
Тож обдумуй кожне слово
І словник частіш гортай.
(В. Бутрім)
6.Робота з таблицею «Частка НЕ з дієсловами». (Слайд 6)
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
1.Яр «Самостійності».
Робота в парах.
- У вас у конвертах – розрізані поради - як зберегти природу. Давайте відновимо їх.
(Не) зривайте квітів!
(Не) руйнуйте гнізда і мурашники!
(Не) ламайте гілки!
(Не) знущайтеся над живими істотами!
-Які це речення за метою висловлювання і за інтонацією? (спонукальні, окличні).
-Як написали НЕ з дієсловами?
2.Зупинка «Поетична».
Учні виразно читають напам’ять вірші, Д. Павличка «Птиця» та
А. Костецького «Я не хочу» за якими будується подальша робота.
3.Робота в групах. Вибірковий диктант.
І група – вірш «Птиця» Д.Павличко
ІІ група – А. Костецький «Я не хочу»
Перевірка:
І група – Не чує, не тремти, не дає, не принесе.
ІІ група – Не хочу, не стану, не понесу, не погойдати, не жити, не ображу.
-Як пишеться НЕ з дієсловами?
VІІ. Підсумок уроку.
-Ви виконали всі завдання і дібралися до вершини гори. Тож давайте прочитаємо назву гори. (ЗНАННЯ).
-Чи сподобався вам урок?
-Над якою метою ми працювали?
-Які нові знання ви отримали?
-Що у вас не одержувалося, що було важко?
VІІІ. Домашнє завдання.
Ст.157, впр. 374, правило.