Розробка уроку для 4 класу
Тема. Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми, багатозначні дієслова. Вживання дієслів у прямому і переносному значеннях.
Мета:формувати компетентності учнів
Ключові:
-уміння вчитися;
- розвивати мовлення та мислення;
- збагачувати словниковий запас;
- виховувати бажання працювати самостійно, вдумливо, наполегливо.
Предметні компетентності:
-добирати до поданого дієслова 2-3 синоніми,антоніми;
- пояснювати пряме і переносне значення дієслів;
-пояснювати 2-3 значення багатозначного дієслова, вводячи їх у словосполучення, зв`язні висловлювання.
Обладнання:підручник, картки із завданнями, презентація, підготовлена дошка.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань з використанням інтерактивних вправ.
Методи і прийоми: робота в парах, »сенкан», «асоціативний кущ».
Форми: індивідуальна, парна, групова.
Хід уроку
I.Організація учнів до роботи.
Добрий день.
У добрий час!
Рада діти,бачить вас
Ви почули всі дзвінок?
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався-
До дзвінка ще постарався.
Зараз сядуть всі дівчата,
А за ними і хлоп`ята.
-Для того,щоб справитись із завданням цього уроку,будемо
працювати старанно,слухати уважно, писати охайно.
Отже,сьогодні
завдання на уроці такі:
-Не просто слухати, а чути.
-Не просто дивитися,а бачити.
-Не просто відповідати, а міркувати,
-Дружно й плідно працювати.
II.Створення емоціонального настрою.
-Подивились мені в очі.Подивились один на одного, посміхнулись
І сказали:
«Я-найкращий,Ти-найкращий,Ми-найкращі.»
-Щоб ви хотіли побажати один одному?
(Діти висловлюють побажання)
-А я побажаю вам гарного настрою і тепла.
-А від чого може стати тепло?(Від усмішок і сонечка)
-А ось і сонечко(символічне,прикріплюю до дошки)
III.Актуалізація опорних знань.
-Ви скучили за сонечком? А якої пори року воно починає нам давати тепло?(Весною).
1.Технологія «Асоціативний кущ»
сонце пташки ніч
струмочки весна трава
2.Удосконалення каліграфічних навичок
(Діти відкривають зошити,записують число,класна робота)
-Запишіть каліграфічно окремо літери слова весна,потім склади.
-зробіть звуко-буквений аналіз цього слова;
-скласти «Сенкан»
- На дошці зміст «Сенкану»
Весна
Ласкава,привітна
Розбуджує,запрошує,зачаровує
Сонну землю розбудила од сну
Тепло
-До якої частини мови належать слова третього рядка?(Дієслова)
-Що ви знаєте про цю частину мови?
Що означає? На які питання відповідає?
Яким членом речення виступає?
IV.Оголошення теми і мети уроку.
-Сьогодні Ви дізнаєтесь про дієслова-синоніми,антоніми,багатозначні дієслова,і вживання дієслів у прямому і переносному значенні.
V.Первинне сприймання та усвідомлення матеріалу.
1.Спостереження за мовним матеріалом.
(Слухання казки К. Д.Ушинського)
Суперечка
Корова,кінь і собака говорять між собою,кого хазяїн більше любить.Кінь говорить:»Хазяїн більше любить мене.Я йому плуг тягаю,дрова з лісу вожу.Сам хазяїн на мені у місто їздить».
А корова говорить:»Ні, хазяїн більше любить мене.Я всю його сім`юмолоком годую».
Собака як заговорить:Ні,мене.Я хазяйське добро стережу».
Почув чоловік цю суперечку і говорить:»Не сперечайтеся. Всі ви меніпотрібні.Кожен хороший на своєму місці».
-Що в цьому тексті вам не сподобалося?
-Якими словами потрібно замінити дієслово говорити?(Засперечатись,сказати,зауважити,загарчати)
-Як називаються слова близькі за значенням?(синоніми)
Що таке синоніми?
-Добрати синоніми до дієслів:
Бігти- мчати,нестись,летіти.
думати- мислити,міркувати.
йти- крокувати,плентатись,сунути.
доглядати- турбуватись,піклуватись.
-Чим відрізняються між собою дієслова ходить, плентається, суне,крокує?
(Своїм смисловим навантаженням)
2.-Як називаються слова протилежні за значенням?(Антоніми)
-Добрати антоніми
Заплести-розплести;
в`янути-цвісти;
заходити-виходити;
піднімати- опускати;
з`єднувати-роз`єднувати;
загадувати- розгадувати,відгадувати.
3.Порівняйте:
- Що спільного в цих реченнях, а що відмінного?
-Щонеділі жінки ідуть до церкви.(відвідують)
-Автобус іде до вокзалу.(рухається в напрямку)
Іде вже другий тиждень канікул.(минає)
-Слова, які мають кілька лексичних значень,називають багатозначними.
-Багатозначні слова можуть мати пряме і переносне значення.Порівняйте: хор співає- душа співає (Наводять свої приклади)
-В яких текстах найчастіше вживаються слова з переносним значенням (у художніх текстах.Наводять приклади.)
4.Уживання дієслів у прямому і переносному значеннях
-Відгадайте загадку.
Старий дід мости помостив.
Молода прийшла – мости рознесла.(Мороз і весна)
Хлопчики записують слово мороз, а дівчатка – весна та добирають до цих слів дієслова таким чином, щоб вони були вжиті в переносному значенні.
Наприклад: мороз – тріщить, кусає, щипає, падає, малює тощо; весна – прийшла, прилетіла, прилинула, завітала, розбудила, уквітчала тощо.
Складання (усно) спонукальних речень про мороз і весну, використовуючи дібрані дієслова.
VI.Узагальнення і систематизація отриманих знань.
1. Повчальна вправа (вправа 265).
а) Читання вірша, з’ясування значень невідомих слів.
— Які почуття викликає цей вірш?
— Що корисного для життя ви можете взяти з цього вірша?
б) Добір влучного заголовка.
в) Виписування дієслів-синонімів у реченнях.
— Яка роль дієслів-синонімів у реченнях?
— Поясніть правопис не з дієсловами.
2. Вибіркове списування (за вправою 266).
а) Читання уривка, з’ясування значень невідомих слів.
— Які почуття викликає цей уривок з тексту?
б) Рубрика «Слово про слово».
Воєдино — в одне ціле, докупи.
в) Виписування парами дієслів-антонімів.
— Яка роль дієслів-антонімів у реченнях?
г) Побудова звукових моделей дієслів-антонімів (на вибір). (Злітали — падали, сміялись — сплакували.)
Фізкультхвилинка.
3. Вправа-загадка (вправа 267).
а) Читання і відгадування загадки. (Книги.)
б) Пояснення учнями значень дієслів навчити і навчатися.
в) Письмове виконання завдання 3 творчого характеру.
4. Поетична хвилинка (вправа 268).
а) Читання вірша. Добір заголовка.
б) Вживання дієслів у прямому і переносному значенні (завдання 2).
в) Визначення граматичної основи у кожному реченні і частин мови, якими виражені головні члени.
VI. Осмислення, узагальнення та систематизація знань
Робота в парах
-Прочитайте байку. Знайдіть у тексті синоніми.Випишіть.
Швидка робота
Сім діб по воду до ставу йшов Рак.
На восьмий день придибав так-сяк.
Її він доволік до хати.
Збагачуємо мовлення (20 синонімів)
Іти – прямувати, простувати, крокувати, чимчикувати, тюпати, чесати, дрібнювати, ступати, шкандибати, кульгати, шкутильгати,
кривуляти, плентатися, плестися, тягтися, пхатися, теліпатися, чвалати, чалапати, тюпати.
-Уведіть у речення дієслова-синоніми відповідно їх лексичного значення.
- Скажіть дієслово …….. багатозначне ? Щоб дізнатися треба звернутися до Тлумачного словника.
за вітром (пропасти)
за водою (зникнути)
Піти на свій хліб (самостійно)
світ за очі (далеко)
Словникова робота.
- Доповнити текст словниковими словами, які підходять за змістом.
ПОДОРОЖ ТУРИСТІВ
Туристи вирушають в путь (коли?)….. (вранці). Вони простують(куди?)…… (вперед). Переходять річку (де?)…. (посередині). З вершини поглядають (куди?)…. (ліворуч).На привалі обідають (коли?)….. (щогодини). Повертаються сповнені вражень (куди?)….. (назад).
2.Поетична хвилинка
-Знайдіть слова, які вимовляються однаково, та визначте, до якої частини мови вони належать.
Песик шишку з лісу ніс
І поранив собі ніс
Довелося Трезора звати,
Щоб наклав пов`язку з вати.
Проти ночі по травиці
У курник повзе лисиця.
Напоролися на вила,
Цілу ніч від болю вила.
3.Самостійна робота (Слайд)
-Замініть подані слова протилежними за значенням.
Наступати, згорнути, підійти, замкнути, прикрутити.
VII.Підсумок уроку
Алфавітний челендж
-На уроці ми працювали з дієсловом,то зараз спробуємо до кожної літери алфавіту дібрати дієслова
Вправа «Сенкан»
-Чи здійснилися ваші очікування від уроку?
-Чого ви навчилися на уроці?
Домашнє завдання (вивчити правила)
-Дякую за урок.
Голоси тварин. До поданих іменників добери дієслова, які показують, хто що робить, і запиши.
Собака. Кінь. Корова. Кішка. Свиня. Курка. Голуб. Ворона. Ластівка. Горобець.
Мукає. Воркує. Цвірінькає. Каркає. Ірже. Хрюкає. Кудкудаче. Щебече. Нявчить. Гавкає.
Дібрати синоніми до дієслів.
Думати - мислити, міркувати, метикувати.
Йти - брести, чимчикувати, чалапати.
Бігати - гасати, ганяти, летіти.
Тремтіти - дрижати, труситися.
Схопити - піймати, зловити.
Гриміти - гуркотіти, рокотати.
Замінити подані вислови одним словом. Склади і запиши кілька
речень.
Розбити глек - посваритися.
Прикусити язика - мовчати.
Брати під сумнів - сумніватися.
Вести боротьбу - боротися.
Гра «Що робить школяр?» Дібрати дієслова.
Встає, вмивається, прибирає, снідає, йде, заходить, навчається, розповідає,
слухає, пише, рахує, малює, співає, виготовляє, працює, повертається,
допомагає.